Modanın Yeni Seyri: Minimalist Banyolardan Barok Tarza

Modanın Yeni Seyri: Minimalist Banyolardan Barok Tarza

Minimalist banyo tasarımlarından barok banyo tasarımlarına. Banyolar evin en özel rahatlama alarından bir tanesi olarak bilinir. Bu alanların en iyi şekilde dekore edilebilmesi için birçok ufak detayı göz önünde bulundurmamız gözden kaçırmamamız gerekir. Öncelikle banyolarda kusursuzluğu ve şıklığı yakalamak istiyorsanız bu dekorasyon için ne istediğinizi çok iyi bilmeli ve tespit etmelisiniz. Çünkü banyo kullanımını diğer insanlardan, misafirlerden daha çok siz gerçekleştireceksiniz. Bu nedenle de sizin ne şekilde rahat edeceğiniz daha önemli bir unsur haline gelmektedir. Banyoda rahat hareket kabiliyeti arayan insanların ufak tefek dekor ayrıntılarına dalmaması son derece önemli bir konudur. Ancak daha sofistike tasarımları tercih eden bireyler de olabilir. Bu yüzden biraz ayrıntıya dalmak sizin ihtiyacınız olan şey olabilir.

O zaman gelin sizinle sadelikten yana olan bireyler için uygun olan minimalist banyo mobilyalarını ; sanatı ve ihtişamı en zirvede yaşamak isteyen bireylere uygun bir dekorasyon olarak bilinen barok banyo mobilyalarından bahsedelim. Ama bunun öncesinde Minimalizm ve Barok ne anlama geliyor nereden ortaya çıkmıştır? buna bir göz atalım.

Minimalizm ve Barok Nedir?

Minimalizm, son yıllarda çok farklı branşlarda trend bir kavramdır. Peki minimalizm ne demektir? Özetle bu kavrama 'sadecilik' diyebiliriz. Sadecilik kavramında görünüş, aslında bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, eğer gereksiz ise o zaman bu özellik görünüşe dahil edilmemesinden yanadır minimalizm. Minimalist bir parçada her şeyin bir nedeni, açıklaması olmalıdır. Fazlalıklardan arınma ve işlevsellik gibi detaylar ön plana çıkar. Mobilyalarda da tam olarak bu şekilde olmasa da benzer anlama gelmektedir. Bu da sadelikten yana olan bireylerin tercihlerinden bir tanesi olmasını sağlamıştır. Minimal banyo mobilyaları bu sebeple sadecilik kavramını benimsemiş gereksiz asksuarlardan arınmak isteyen bireyler için en uygun seçenektir.

Barok sanatı ise daha farklı bir kavramdır. 16. yüzyılın ortalarından 18. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa sanatına hakim olan ve katolik ülkelerde, mimarlık, heykelcilik, resim ve süsleme sanatları alanlarında, Rönesans dönemi klasisizmine bir tepki olarak ortaya çıkan bir üsluptur. Günümüzde bu sanat, mobilayalara ise ihtişamlı sarayları andıran bir tarz olarak etki etmiş ve hayatımıza girmiştir. Bu da sadelikten yana olan bireylerin aksine ihtişamı ve gösterişi doruklarında hissetmek isteyen bireylerin açık tercihi haline gelmiştir.

Kısacası özetlemek gerekirse sadelikten yana olan bir tasarımları arayan bireylerin Minimalist tasarım fikirlerine, gösterişden yana olan bireylerin ise barok tasarım fikirlerine sıcak bakması önerilir.

Banyoda Dekorasyon

İster minimalist banyo dekorasyonlarını, ister barok banyo dekorasyonlarını benimseyin bu bireylerin tercihlerine kalmıştır. Fakat ikisininde tek ortak yanı banyolarda dekorun ne kadar önemli olabileceğidir.

Banyo dekorasyonu yapılırken belirli bazı kilit noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiğinde isteyebileceğiniz  bir tasarım çıkarmanız son derece kolay hale gelebilir. Öncelikle banyoda lavabo ve klozetin seçimine dikkat etmeniz gerekebilir. Küçük bir banyoya sahipseniz tezgâhı olan lavabolardan uzak durmanızın sizin için faydası olacaktır. Bu lavabo çeşitleri alanı daralttığı gibi sizin de hareketinizi kısıtlayacaktır. Bu da sizi belli başlı güvenlik problemleri ve açıkları ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu yüzden lavabo ve klozet seçimlerinizi yaparken banyo alanlarınızı hesaba katmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda bu tarz banyolarda küvet kullanımı da sizin için son derece gereksiz bir ayrıntı olabilir. Birçok insan yoğun hayat temposu içerisinde küvette köpüklü banyo keyfine zaman ayıramadığından küçük banyoların alanlarını kısıtlamasına sebebiyet verecek tercihlerinde bulunur. Fakat bunun yerine daha az yer kaplayan bir duşa kabin sizin için daha faydalı olabilecek bir seçenektir.

Lüks mekanlarda şıklıkları ile göz alıcı bir konsept oluşturacak klasik banyo mobilyalarını keşfedeceğiniz makalemizi okumak için tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.