İhtişamlı Yaşam Alanlarında Varaklı Kapı Modelleri

İhtişamlı Yaşam Alanlarında Varaklı Kapı Modelleri

İhtişamlı ve görkemli yaşam alanlarında klasik mobilya kullanımı klasik aksesuar ile desteklenmelidir. Klasik koltuk takımı, klasik yemek takımı ve duvar üniteleri ile dizayn edilen salonunuzda bu uyumu bozmamak adına klasik varaklı kapı modelleri tercih etmeniz oldukça yerinde olacaktır. Klasik kapılarda tercih edilen varak kullanımı sayesinde yaşam alanlarınızda altın veya gümüş varaklı kapı modelleri kullanabileceksiniz.

Klasik Kapılarda Varak Kullanımı

Klasik salonları tamamlamak ve yaşam alanlarındaki uyumu sürdürmek amacıyla iç mekanlarda klasik ahşap oymalı ve varaklı kapı modelleri kullanılmaktadır. Varağın kullanıldığı kapı modelleri genellikle el işçiliği ve ahşap oyma sanatı ile icra edilen modeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Varak Nedir?

Bir dizi işlemden geçip madde içerisinde altın kullanılıp şeffaf yaprak durumuna getirilmesi ile varak üretilir. Varak ilk çağlardan günümüze kadar kullanılan, varlık ve kudret sembolü niteliğini taşımaktadır. Bu nedenle klasik mobilyalarda ve klasik ahşap işlemeli kapıların sanatına sanat katmak amacıyla varak kullanılmaktadır.

Genellikle gümüş ve altın varak çeşitleri bilinmekle birlikte klasik mobilya imalatında sıkça altın varak kullanılmaktadır. Şık ve gösterişli görünümü sayesinde klasik mobilya severlerin de tercihi olan altın varaklar genellikle 8x8 ölçülerde kareler halinde üretilir. Altın varakların ayarları 18 ayardan başlayıp, 23,75 ayara kadar yükselmektedir. Altın varak içerisindeki altın madeni arttıkça, varağın rengi hafif turuncu ve kırmızımsı bir renge bürünmektedir. Bu renk farkı gözle görülmektedir.

Altın Varağın Klasik Kapıya İşleme Süreci

Altın varağın işleneceği klasik kapı öncelikle tamamen kazıma ve oyma el işçiliği ile genel iskeletinin şekli verilir. Daha sonra özel maddelerin içerisinde olduğu bir karışım ile 5 kat olmak üzere ahşap kapının üzeri kaplanır. Bu aşamadan sonra zımpara aşamasına geçilir ve kullanılan madde kapıyla bütünleştirilene kadar bu işlem devam eder.  Zımpara aşamasından sonra lambez denilen kırmızı bir toprak ile ahşap kapı, kaplanır. En son aşamasında ise parlatma ve altın varak işlemleri uygulanarak tasarımsal olarak son nokta atılır. Kurumaya bırakıldıktan sonra kapı kullanıma hazır hale getirilir.

Yukarıdaki anlattığımız süreçte olduğu gibi altın varağın işleme süreci uzun, zahmetli ve el emeği gerektiren bir uygulamadır. Bu nedenle altın varaklı ahşap oyma kapılar değerli mobilya modellerindendir.

Neden Altın Varaklı Kapı Tercih Etmeliyim?

Yaşam alanlarında klasik bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılar bu klasik konsepti devam ettirmek için, evin genelinde de klasik bir konsept sağlaması gerekmektedir. Klasik koltuk takımları, klasik yemek odası takımı, klasik aksesuarlar ve klasik kapı modelleri yaşam alanlarında klasik konsepti sağlamak açısından önemlidir.

Altın varaklı klasik kapı modelleri yaşam alanlarınızdaki ihtişamı destekleyecektir. Görkemli bir ev tasarlamak isteyen kullanıcılar altın varaklı klasik kapı modelleri ile bu ihtişama ve görkemli tasarımı yaşam alanlarında oluşturacaktır.

Altın varaklı beğendiğiniz kapı modelleri yaşam alanlarınıza uygun ölçüde tasarlanabilmektedir. Klasik ahşap kapılar, yaşam alanlarına uyum sağlaması açısından evinizdeki kapı eşiklerine uygun ölçüde tasarlanıp üretilmektedir. Böylece beğendiğiniz kapı modelinin kapı eşiğinize uymadığı için sorun yaşama ve o modeli kullanamama probleminiz ortadan kalkmaktadır.

Altın Varaklı Ahşap Kapı Fiyatları

Altın varaklı ahşap kapıların fiyatları, kapının üretiminde gerçekleştirilen el işçiliği, kullanılan malzemeler mobilyanın ham maddesi ve tasarımına göre değişiklik göstermektedir. Ancak en önemli kriter altın varak üzerinde kullanılan altınların ayarıdır. 18 ayar altın kullanıldığı gibi 24 ayar altın kullanılan, altın varaklar bulunmaktadır. Altının gram fiyatına bağlı olarak değişen maliyet, fiyat skalasını geniş tutmaktadır. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.