Kolonyal Dekorasyon Nedir?

Kolonyal Dekorasyon Nedir?

Kolonyal dekorasyon, onlarca farklı dekorasyon stilinden birisidir. Yaşam alanlarında alışılmışın dışında bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği dekorasyon stillerinin başında kolonyal dekorasyon gelmektedir. Genellikle farklı bir konsept oluşturmak adına tercih edilen dekorasyon stilleri profesyonel ellerin dokunuşlarıyla oluşturulabilmektedir. Peki kolonyal dekorasyon nedir, yaşam alanlarında kolonyal dekorasyon uygulamak için hangi adımları gerçekleştirmek gerekmektedir?

Kolonyal dekorasyon 19. Yy ’da Portekiz ve İspanya’da yaşayan yerlilerin keşfedilmesi ve bu yerli halkın dekorasyon stilleri ile kolonicilerin birleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yerli ve bölgeye yerleşen halkın yaşam alanlarında kullandığı mobilya ve dekorasyon ürünlerinin tarzına kolonyal dekorasyon adı verilmektedir.  Kolonyal dekorasyon nedir sorusunun karşılığı aslında değişik ağaçların yaşam alanlarında kullanılarak farklı bir dekoratif yapıya kavuşması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kolonyal Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Kolonyal tarzda, genellikle yoğun ahşap ve oyma motifli mobilyalar tercih edilmektedir. Oyma motifleri genellikle hafif tarzsa tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Mobilyaların ve ev tekstili ürünleri başta olmak üzere zemin ve duvar renk tonlarında açık renkler hakimdir. Açık renklerin temeli krem rengi olmaktadır. Ancak tüm bu mobilya ve dekoratif eşyaların yanında, yaşam alanlarında canlı bitkiler ve ev ağaçları da kullanılmaktadır. Bu ağaçlar yaşam alanlarına tropik bir hava katmaktadır. Bu sebeple genellikle evlerde kullanılması için uygun tarzda olan palmiye ağaçları ya da palmiye ağaçlarının yaprakları kullanılmaktadır.

Kolonyal dekorasyonda tercih edilen mobilyaların renkleri koyu ahşap tonlarındandır. Koyu ceviz rengi tonlarında tercih edilen mobilyalar yaşam alanlarına bir koyuluk katmaktadır. Ancak bu koyu renk kolonyal tasarım ile dizayn edilmiş evlerde yumuşatılması gerekmektedir. Bu renk kontrastını oluşturan ürünler ise ev tekstil ürünlerinden olan halı ve perdeler olabilmektedir. Genellikle kontrastı ve mobilyaların koyu renklerini yumuşatmak için krem, beyaz ve tonları renkler tercih edilmektedir.

Koyu kahve rengi mobilyaların yaşam alanlarına kattığı koyu rengi yumuşatmak ve doğanın renklerine yaşam alanlarında renk verebilmek için iç mekân bitkilerinin kullanılması hedefi tam 12’den vurmanızı sağlayacaktır. Kahve rengi mobilyalar toprağı simgelerken, yapraklar ise doğadaki kahverengi yeşil uyumunu yansıtmaktadır.

Hangi Mobilyalar ve Dekorasyon Ürünleri Kullanılmalı?

Kolonyal dekorasyonu uygulamak için yaşam alanlarınıza tercih edeceğiniz mobilyaları ve dekorasyon ürünlerini de birbirleri ile uyumlu ve dekorasyonun karakteristiğine uygun olarak seçmeniz gerekmektedir.

Salonlarda koltuk takımlarının genellikle hasır bir konseptte üretilmiş tasarımları tercih edilmelidir. Hasırlı mobilyalara, yüksek tavanlarda yer alan pervaneler eşil etmelidir. Pervaneler bu dekorasyonda olmazsa olmaz detayların başında gelmektedir. Hem işlevselliği ile yaşam alanlarında bir hava akımı oluşturmakta hemde dekoratif anlamda ortama göz alıcı bir hava katmaktadır.

Yemek masası ve sandalyeleri klasik ince çubuklu ve ince ayaklı sandalyelerden seçilmelidir. İnce çubuklu sırtlıkları olan bu kolonyal dekorasyonun karakteristiğini üzerinde taşıyan mobilyalara düz kahve rengi klasik masa eşik etmelidir.

Kolonyal dekorasyona ait bir banyo dekore etmek için banyo dolabınızı seçerken tasarımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Banyonuzdaki lavabonun tasarımının dresuar veya şifonyer konseptine yakın bir tasarımda üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte antika sayılabilecek zemin karo döşemeleri, zarif ve şık armatürlerin yanında göz alıcı aplikler, farbelalı perdeler de bu banyolarda mutlaka kullanılması gereken dekorasyon ürünlerinin başında gelmektedir.

Çalışma odalarında ise daha çok savaş veya mesaj içerikli tarihi tablolara yer verebilirsiniz. Özellikle ahşap ve metal çıtalı fotoğraf çerçeveleri tercih etmeniz gerektiğini ihmal etmeyin. Mutlaka kütüphaneye yer verin. Ancak bu kütüphane tamamen kapaksız, tavandan yere kadar uzanan yüzlerce kitabı içerisinde barındırabilen efsane kitaplık modellerinden olması gerekmektedir.

Yaşam alanlarınıza şık ve göz alıcı dekorasyon tarzlarını adapte etmek istiyor ve dekorasyon fikirlerini öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız blog makalemizi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.