Marküteri Tasarım Nedir? Ofislerde Marküteri Mobilya Örnekleri

Marküteri Tasarım Nedir? Ofislerde Marküteri Mobilya Örnekleri

Marküteri tasarımı nedir? Ofislerde marküteri mobilya kullanım örnekleri nelerdir? Tasarım ve sanat insanlık tarihinden günümüze kadar gelmiş en nadide ve insanlığın ihtiyacı olan bir parçamız olarak tüm yaşam alanlarında kendisini hissettirmektedir. Günlük yaşantımızda yer verdiğimiz nesnelerde de sanat ve tasarıma dair ipuçlarına rastlamaktayız.  Marküteri tasarımı da mobilyalarda kullanılan bir sanat olarak geçmişten günümüze kadar uzanmıştır. Uygulayan ustaları az olduğu için oldukça değerli bir sanattır. Marküteri sanatının geçmişi eski Mısır’a kadar uzanıyor. Osmanlı da’ Fatih Sultan Mehmet tarafından da icra edilen bu ahşap sanatı günümüze kadar ulaşmıştır.

Peki Marküteri Sanatı Nedir?
Marküteri sanatı değişik renk ve renk tonlarındaki ahşapların bir araya getirilmesi ile mükemmel bir uyumun ve desenlerin oluşturulduğu sanata verilen isimdir. Farklı renklerde bulunan ahşaplar hiçbir boya maddesi kullanılmadan birbirleri ile uyumlu şekillerin oluşturulması ile icra edilmektedir. Kraliçe kleopatra döneminde sarayda kraliçe ve kralın beğenmesi için birbirleriyle yarışan sanatçıların büyük bir ustalıkla icra ettiği marküteri mobilyaları mükemmel sanatlı yapıların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sanatçının hayal gücü ve yeteneğine bağlı olarak çok farklı motif ve desenlerde üretilen bu ahşap mobilyalar kraliçelerin beğenisine sunup onu memnun etmek için bu sanatın doğduğu çeşitli kaynaklarda paylaşılmıştır.

Bu ustalık ve yetenek gerektiren sanatlı mobilya ve eşyalar ilerleyen yıllarda Fransa, İtalya, İran ve Arabistan gibi ülkelerde de yaygınlaşır. Özellikle Osmanlı da ’da üretimi olan marküteri sanatlı mobilyaları bizzat icra eden Fatih Sultan Mehmet’tir. Günümüze kadar uzanan marküteri sanatlı mobilyalar unutulmaya yüz tutmuş, azalan ustaları sebebiyle oldukça değerli mobilya modelleri olarak yaşam alanlarını süslemektedir. Bu şık tasarıma sahip ve büyük bir ustalıkla icra edilen marküteri mobilyaları günümüzde birçok alanda tercih edilmektedir. Ofis mobilyalarında marküteri tercihi de günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Özellikle lüks ve göz alıcı bir ofis tasarımını hedefleyenler için tercih sebebi olan marküteri ofis mobilyaları kullanıcısına özel olarak icra edilebiliyor.

Ofislerde Marküteri Mobilyalar

Ofislerde tercih edilen marküteri mobilyaların en gözde parçası genellikle ofis masası, sohbet takımı içerisindeki servis masası, kütüphaneler olmaktadır. Marküteri sanatı ofis masalarında mükemmel sanatın icra edilmesi ile göz alıcı bir çalışma ortamı oluşturmanızı sağlayacak. Tüm konukların gözlerini alamayacağı marküteri ofis mobilyalarınız alışılmışın dışında bir tasarım ile tüm gözleri üzerine çekecek.

Genellikle uzun uğraş ve uzun bir süre isteyen marküteri mobilyaları günümüzde seri ve hızlı üretimin yaygınlaşması ile birlikte unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak bu göz alıcı ve beğeni toplayan sanatlı mobilyalar mükemmel bir yaşam alanı oluşturmasını sağlayacaktır. Marküteri ofis mobilyaları genellikle, çalışma masası, hemen çalışma masasının arkasında ya da karşısında yer alacak kitaplığı, makam masasının hemen önünde yer alacak konuk koltukları ve servis koltukları ve makam masası koltuğundan oluşmaktadır.

Ofis mobilyalarınızı tercih ederken istediğiniz marküteri desenine sahip bir mobilya elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz ve tercih ettiğiniz motifli marküteri ofis mobilyanız yalnızca size özel olarak üretilmektedir. Bu hem size özel bir mobilyaya sahip olma hissi verirken hemde ofisinize tam uyum sağlaması için özel ölçülerde üretim imkânı elde etmenizi sağlayacaktır.

Unutulmaya yüz tutmuş marküteri sanatının evlerinin dışında çalışma ortamlarında da kullanmayı tercih ederek hem şık yaşam alanları oluşturabilir, hem de Fatih Sultan Mehmet Han’ın bir zamanlar icra ettiği bu değerli ve manevi değeri yüksek olan sanatlı mobilyalara sahip olmanın mutluğunu en derinden hissedebilirsiniz.

Prestijli ofis takımları ile şık yaşam alanları oluşturmak için yazımızı keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.