Makam Odası Tasarımında Ahşap Dokunuşlar

Makam Odası Tasarımında Ahşap Dokunuşlar

Bir şirketin en önemli alanlarından biri makam odaları… Üst düzey görüşmelerin yapıldığı makam odalarında, şirket için en önemli kararlar da alınıyor. Öte yandan şirketin en üst kademedeki isminin otoritesini sağlaması ve koruması için de makam odalarının ayrı bir önemi bulunuyor. Tüm bunlar makam odası tasarımının titizlikle yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. Klasik makam odası tasarımı ise dekorasyonda en çok öne çıkan stil oluyor.

Makam odaları ofislerin en gösterişli alanları… Öyle olması da çok normal çünkü şirketlerin en üst düzey isimleri o odada oturuyor. Hal böyle olunca makam odasına da yakışacak mobilyalar seçilmeli öyle değil mi? Makam odası ahşap mobilyalarla daha da bir özel hale getirilirken klasik makam odası tasarımı en fazla rağbet gören stil olarak karşımıza çıkıyor.

Şık Makam Odalarında Neler Olmalı?

Gösterişli ve şık makam odalarının bazı olmazsa olmazları var tabi… Örneğin bazı mobilyaların yönetici otoritesini yansıtması şart! Aksi halde sıradan bir ofis odası olmaktan öteye pek geçemez. Ama bazı ağır mobilyalar var ki görenlere hemen “ben makam odası mobilyasıyım” diye kendiliğinden söyleyiveriyor. Makam odalarını takım olarak bulmak mümkün. Bu takımlar şıklığı ve konforu da bir arada sunuyorlar. Ancak takımlara bağlı kalmayıp farklı parçaları kombinleyebilir kendi zevkinize uygun, sizin ağırlığınızı yansıtacak mobilyalarla özel bir oda tasarlayabilirsiniz. Her nasıl olursa olsun, siz yine de makam odasının bazı değişmez unsurları olduğunu gözden kaçırmayın. O unsurları şöyle sıralayabiliriz:

  • Koltuk seçimi bir makam odası için en önemli seçimlerden biridir. Her şeyden önce koltuk demek makam demek. Seçtiğiniz koltuk aynı zamanda makamınızın da ağırlığını yansıtıyor. Yani buna göre bir tercih yapmanız gerekiyor. Genellikle deri ve gösterişli koltuklar makam odalarının ideal koltukları arasında yer alıyor. Koyu renkli koltuklar ise yansıtılmak istenen ağırlığın önemli bir parçası unutmayın… Öte yandan rahatlık da önemli. İş veriminizi arttırmak için koltuğun rahat ve kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ahşap makam odası mobilyaları her zaman daha fazla rağbet görüyor. Klasik tarzın seçkinliğini ahşapla buluşturan mobilyalarla makam odasında istediğiniz etkiyi daha kolay sağlayabiliyorsunuz.
  • Koltuk masasız olur mu? Elbette olmaz! Makam odasının en ağır ve en önemli mobilyası elbette masa! Masa seçiminde odanın büyüklüğü mutlaka dikkate alınmalı. Eğer büyük bir odadan söz etmiyorsak çok büyük bir masayla odayı daraltmış olursunuz. Bu nedenle ölçülere uygun boyutlarda bir masa seçimi yapılmalı. Aynı zamanda üzerine konulanlarla beraber masada alan da kalmalı. Makam odası masası olarak her zaman ahşap mobilyalar ilk sırada yer almalı.
  • Koltuk seçimi yalnızca makam koltuğuyla sınırlı değil. Bir de odada ağırlanacak konuklar için seçilmesi gereken bir oturma grubu bulunuyor. Bu oturma grubunun hem makam koltuğunu tamamlayıcı nitelikte olması gerekiyor hem de diğer mobilyalarla uyum içinde olması. Makam odalarındaki oturma grupları için deri Chester koltuk modellerinin çok fazla tercih edildiğinin ve makam odalarına da çok yakıştığının altını çizmekte fayda var.
  • Bir makam odasını kütüphanesiz düşünemezsiniz. Kütüphane odaya hem bir ağırlık hem de şıklık katması adına oldukça önemli bir rol üstleniyor. Üstelik dosyalarınızı yerleştirmek ve ödül ve plaketlerinizi sergilemek için de burası en ideal alan…
  • Makam odası mobilyaları arasında kesonlar da bulunuyor. Bir olmazsa olmaz değil ancak keson da fazla eşya ve dosyaları depolamak için önemli bir ofis mobilyası. Zarif ve mobilyalarla uyumlu kesonlar tercih ederek kişisel eşyaları ve evrakları şıklık altında saklamak mümkün.
  • Ve tabi dilsiz uşak! Odanın sahibini düşünürseniz bu odada olması gereken demirbaş eşyalardan birinin de dilsiz uşak olduğunu hatırlatmamıza gerek kalmaz. Ahşap bir dilsiz uşak hem ceketlerin kırışmasına engel oluyor hem de makam odalarında nostaljik ve sıcak bir etki yaratıyor.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.