Klasik Yatak Odalarında Klasik Başlık Seçimi

Klasik Yatak Odalarında Klasik Başlık Seçimi

Yatak odaları dinlenmek için oldukça fazla vakit geçirilen odalardandır. Bu nedenle yatak odalarının dekorasyonlarına önem verilmektedir. Yatak odalarının dekorasyonlarında önemli eşyalar arasında klasik başlıklar gelmektedir. Doğru klasik başlık seçimi nasıl yapılır?

Yatak odası mobilyaları takım olarak satılmaktadır. Bazı yatak odası takımları içerisinde yatak başlığı bulunurken bazı takımların içerisinde yatak başlığı bulunmamaktadır. Yatak odası takımı içerisinde yatak başlığı bulunuyorsa takımın tarzına ve modeline uygun yatak başlığı verilmektedir. Ancak yatak odası takımı içerisinde yatak başlığı bulunmuyorsa yatak odanızın tarzına ve ihtiyaçlarınıza uygun yatak başlığı almanız gereklidir.

Klasik yatak odalarının dekorasyonunda klasik yatak başlıkları kullanılmaktadır. Ahşap, oymalı, deri, varaklı ve daha pek çok modelde klasik başlık modelleri bulunmaktadır.

Yatak odalarınız için yatak başlığı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yatak başlığınızın odanızın dekorasyonuna uygun olması gereklidir. Yatak başlığının karyola ve yatağa uygun boyutlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı boyutlarda yatak ve karyolalar bulunmaktadır. Karyoladan büyük veya küçük yatak başlığı seçiminden kaçınmalısınız. Ancak bazı başlık modelleri karyoladan daha geniş olacak şekillerde tasarlanmaktadır. Bu şekilde tasarlanan başlıkları da değerlendirebilirsiniz.

Ahşap yatak başlıkları klasik başlıklardan en sık tercih edilen modelleri arasındadır. Ahşap başlık seçerken, yatak başlığında kullanılan ahşabın kalitesini incelemelisiniz. Ahşabın darbe ve çizilmelere karşı dayanıklılık göstermesine dikkat etmelisiniz.

Yatak başlığınızda deri döşemeler bulunuyorsa derinin kalitesi çok önemlidir. Yatak başlığında bulunan derinin yırtınma ve aşınmalara karşı dayanıklılığı çok önemlidir. Klasik yatak odası takımları ve klasik mobilyalar dayanıklılığı ile ünlü mobilyalardandır. Mobilyaların uzun süreler kullanılabileceği unutulmamalı ve yatak başlığının da uygun kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Mobilyalarda deri kullanımı şık olduğu kadar dikkatli kullanım gerektiren özelliktedir. Mobilyaların deri kısımlarında yırtılma oluşmaması için kalitesine dikkat ederek almalısınız. Yatak başlıklarının ahşap kısımları kolay temizlenmektedir. Deri kısımlarının da lekelenmemesi için kolay temizlenen ve leke tutmaz özellikleri olan deriden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Oymalı yatak başlıkları alınırken ahşabının kalitesine ve işçiliğine dikkat ederek başlık almalısınız. Oymalı mobilyaların oyma kısımlarında zamanla oluşan tozlanmaya başlı olarak renk değişimleri olabilir. Bu görünümü önlemek için tozlanma oluşmamasına dikkat etmelisiniz.

Yatak odalarında, yatakta uzanarak film izlemek ve kitap okumaktan hoşlanan kişiler yatak başlığının yumuşak olmasına dikkat edebilirler. Tamamının yumuşak olmasını istemeyenler sırt yaslanma kısmında yumuşak malzeme olan modelleri seçebilirler. Eğer kitap okuyacak ve film izleyeceğiniz halde yatak başlığında yumuşak kısımlar istemiyorsanız, sırt dayama kısımlarının konforlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Yatak başlığının modelinin belli olmasında karyolaya büyük rol düşmektedir. Yatak başlığınızı ve karyolanızı uyumlu almanız gerekmektedir. Karyolalarda farklı tarzlar ve modeller bulunmaktadır. Eşyalarını depolamak ve saklamak isteyen kişiler için sandıklı ve bazalı karyolalar oldukça kullanışlıdır.

Karyolalar ağırlığı taşıdığı için uygun kalitede olması çok önemlidir. Karyolanın iskeletinin dayanıklı ahşaptan üretilmiş olması gereklidir. Eğer bazalı karyola alacaksanız bazasında kullanılan mekanizmasının da kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Klasik yatak başlık fiyatları oldukça farklı değişkenden etkilenmektedir. Modeli, markası, işçiliği ve malzeme kalitesine göre değişmektedir. Her bütçeye uygun olarak klasik yatak başlığı bulunmaktadır.

Yatak odası dekore edilirken her mobilya ve her aksesuarın önemi göz ardı edilmemelidir. Gardıroplar, şifonyerler, komodinler, halı  ve perdeler, aksesuarlar ve diğer eşyaların kalitesine, kullanışlılığına ve dekorasyonuna dikkat etmelisiniz.   Bu eşyalar arasından yatak başlıklarının dekoratif olmasına, dayanıklı olmasına ve zevkinize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Klasik yatak odalarında klasik başlık seçimi ile yatak odalarınızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.