Klasik Yaşam Mekanlarında Bebek Odaları Nasıl Döşenmelidir?

Klasik Yaşam Mekanlarında Bebek Odaları Nasıl Döşenmelidir

Anne baba adaylarının bebeklerini kucaklarına almak için sabırsızlıkla beklemektedirler. Bu süre içerisinde bebekleri için alışveriş yapmakta ve bebeklerinin odalarını hazırlamaktadırlar. Anne ve baba adayları bebeklerinin odalarını hazırlarken ve bebek odası mobilyaları alırken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek bebeklerinin gelişimini destekleyecek ve bebeklerinin sağlıklarını koruyacak özelliklere sahip klasik bebek odası hazırlayabileceklerdir.

Klasik bebek odası döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gerekken bazı hususlar vardır. Ancak unutulmaması gereken ve tüm hususları kapsayan unsur bebeklerin sağlıklarının korunacağı ve gelişimlerinin destekleneceği odaların hazırlanmasıdır. Alacağınız tüm mobilyalarda ve odanın dizayn edilmesi sırasında bu unsur unutulmadığı taktirde bebeğiniz için en uygun odayı döşemiş olacaksınız.

Bebek odası takımı alırken tüm mobilyaları tek tek incelemelisiniz. Bebeğiniz için beşik alırken beşiğin bebeğinizin için güvenli bir ortam oluşturuyor olmasına dikkat etmelisiniz. Beşiklerin yan kısımlarının hareketli olması bebeğinizin elinin veya ayağının sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle korkuluk kısmı hareket eden beşiklerden kaçınmalısınız. Ancak kullanım kolaylığı açısından hareketli korkuluğu olan beşikleri kullanmak istiyorsanız, hareket mekanizmasının güvenliği açısından uygun kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Hareket mekanizmasının kilitlerinin sağlam olduğunu kontrol etmelisiniz.

Beşiklerin korkuluk kısımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, korkulukların arasındaki boşluğun genişliğidir. Korkuluklardan bebeklerin düşmemesi ve başının sıkışmaması için korkulukların uygun aralığa sahip olması gereklidir.

Yapılan bazı açıklamalara göre beşik korkuluklarına konan yastıklar ve beşik koruma minderleri birçok bebeğin boğulmasına neden olmuştur. Koruma minderleri ve yastıklar bebeklerin biyerlerini beşiğin kenarlarına vurmaması için kullanılsa da uygun olmayan minder ve yastıklar hayati kazalara neden olabilmektedir. Beşik kenarlarına konan yastıklar ve koruyucu minderlerin bebekler için zararlı olmaması için uygun şekilde sabitlenmiş olması gereklidir. İplerinden sağlam bir şekilde bağlanmış olan minder ve yastıklara çocukların dolanması zor olacağı için güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Bebeklerinizin büyümesiyle birlikte düzenli aralıklarla minderlerin iplerini kontrol edebilirsiniz.

Bebeklerin minder, yastık, yorgan, çarşaf gibi ürünlerinin %100 pamuklu olmasına özen göstermelisiniz. Sentetik ürünler hava aldırmadığı için bebeğinizin teni için uygun olmayacaktır.

Bebek odası mobilyaları döşenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus aydınlatmadır. Aydınlatmaların ve yatakların uygun şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Bebek odaları için aydınlatma seçilirken farklı düzeyde aydınlık sağlayabileceğiniz özelliklerde aydınlatma ürünleri almalısınız. Hem ampul hem de abajur gibi aydınlatmaların dimmerli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde istediğiniz düzeyde aydınlatma sağlayabileceksiniz.

Bebek Odası Aydınlatmaları

Bebekler genellikle yatar pozisyonda olduğu için tavandaki ampuller açık olduğunda ışık kaynağı doğrudan bebeğinizin gözüne gelecektir. Bu durumlarda bebeğinizin gözünün zarar görmemesi için ışın bebeğinizin gözüne doğrudan gelmesini engellemelisiniz. Abajur ve lambaderler ile bebeğinizin arka kısmında oluşturduğunuz ışık uygun aydınlatmayı sağlayacaktır.

Bebek odasında dikkat etmeniz gereken bir husus bebeğiniz yatmadan önce gece olduğunu bilmesidir. Bebeğinizin beyninin gece olduğunu anlaması için oda içerisinde loş ortam oluşturmalısınız. Ancak uyku sırasında bu loş ortamın yerini karanlık ortama bırakması gerekmektedir. Bebeklerin, çocukların ve yetişkinlerin gece karanlık ortamda uyuması gerektiğini unutmamalısınız. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için gece lambası kullanımından kaçınmalı ve uygun uyku ortamını sağlamalısınız.

Bebeğiniz oldukça kıza zaman içerisinde hareketlenecektir. Bebeğinizin odasını düzenlerken bunu unutmamalısınız. Mobilyaların devrilme ve yıkılmalara karşı dayanıklı olmasına dikkat etmeli ve tüm mobilyaları sabitlemelisiniz. Çekmece gibi bebeklerin tırmanabileceği mobilyaların bebek kilitleri ile kitlenmesi bebeklerin güvenlikleri açısından önemlidir.

Klasik tarzda mobilyalar ile klasik bebek odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.