Bebek Odası Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne ve baba adayları bebeklerinin odalarını heyecan içerisinde hazırlamaktadırlar. Dekoratif açıdan tarzlarını yansıtacak ve bebeklerinin gelişimini olumlu yönde etkileyecek bir oda hazırlamak istemektedirler.

Bebek odası tasarımında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bebeğiniz için aldığınız ürünlerin bebeğiniz için olası kazalara karşı güvenli olmasına dikkat etmelisiniz. Beşiğin kenarlarına, bebeğin kolunu, ayağını, başını vurmaması için konulan beşik örtüsü takımlarının yeteri kadar bağlanması, sabitlenmesi gereklidir. Özellikle hareketlerin artmasıyla çarşaf, yorgan ve yatak içinde bulunan yumuşak diğer eşyaların boğma riskine dikkate dilmelidir.

Beşiğin kenarlıklarının hareketli olmamasına, eğer kenarları hareket eden beşik tercih edilecek ise sağlam kilitleri olan beşik modelleri tercih edilmelidir. Beşiklerin kenarlarında bulunan parmakların geniş olmamasına, bebeğin başının bu parmaklıklardan girmeyecek genişlikte olmasına dikkat edilmelidir.

Beşik ile yatak arasında boşluk olmamasına, yatağın beşik içerisinde tam olarak yerleşmesine dikkat ediniz. Bebek odası aksesuarları seçilirken ürünlerin kırılacak özellikte olmamasına, pamuklu kumaştan yapılmış olmasına, tüy tutmamasına, boya çıkartmamasına ve yutulmayacak büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek odası hazırlama sırasında aydınlatma seçimi de önemlidir. Aydınlatmalar bebek sağlığı için uygun olarak ayarlanmalıdır. Bebeğin gece ve gündüz ayrımını yapabilmesi için çok yüksek olmayan aydınlatmalar seçilmelidir. Aydınlatmaların bebeğin gözüne doğrudan gelmesi engellenmelidir. Olası kazaların önlenmesi için avizenin beşik üzerinde konumlandırılmaması gereklidir. Gece uyku sırasında melatonin hormonu salgılanması için karanlık ortamda uyunması gerektiği unutulmamalıdır. Bebekler ve yetişkinler için oldukça önemeli olan, karanlıkta uyurken vücudumuz tarafından salgılanan bir hormondur. Bu nedenle bebeklerin karanlık odada yatırılması ve gece lambasından olabildiğince kaçınılması gereklidir.

Bebeklerin gelişimi için oyuncaklar oldukça önemlidir. Bebeklerin hem fiziksel hem duyusal hemde sosyal gelişimi için uygun olan oyuncaklar seçilmelidir. Bebekler çevrelerini ağızları ile tanırlar. Ağızda bulunan sinirler ile çevresini, eşyaları tanırlar. Her şeyi ağızlarına almak isterler. Aynı zamanda bu duruma ek olarak dişi kaşındığında da cisimleri ağızlarına alırlar. Bu nedenle oyuncakların ve diğer odada yer alan tüm eşyaların bu durumlara uygun özellik taşımasına dikkat ediniz. Yünlü olan cisimler tüylenme ve tozlanma yapacağı için kaçınılmalıdır. Bebekler için tüylenme yapmayan oyuncaklardan üretilen oyuncaklar tercih edilebilir. Gerekli duyuyu alamayan yada bozukluğa sahip çocuklar duyu bütünleme terapisi alması gerekebilir.

Bebek Odalarındaki Ürünlerin Malzemeleri

Bebek odası takımı alırken, üretim malzemesinin doğal olmasında dikkat ediniz. Doğal ahşap tercih etmeli, fabrikada üretilen ve yoğun kimyasal boyalar ve vernik içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Kullanılan boyanın ve verniğin bebek sağlığına uygun olmasına dikkat ediniz. Kokusu olan ürünlerden kaçınmalısınız. Eşyalarda olan kokunun giderilmesi içinde odayı bolca havalandırmalısınız.

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde birçok lekelenme yaşayacağınızı unutmamalısınız. Oda için alınan her ürünün kolay temizlenebilir özellikte olmasına dikkat ediniz.

Odanın büyüklüğüne uygun eşya tercih etmelisiniz. Hareket alanını daraltacak ürünlerden kaçınmalısınız.

Oda içerisinde oluşabilecek kazaları önlemelisiniz. Bebek odası takımlarını olabildiği kadar sabit tercih etmeli ve dolap gibi ürünleri duvara monte ettirmelisiniz. Komodin gibi çekmeceli eşyalara çocuğunuzun tırmanacağını unutmamalısınız.

Bebeğiniz için oda hazırlarken o odayı sizinde kullanacağınızı unutmamalısınız. Sizin için en ergonomik özellik taşıyan ürünler seçmelisiniz. Eğer odaya sandalye koyacaksanız sandalyenin ergonomik olmasına, bez değiştirme ünitesi alacaksanız yüksekliğin sizin bel sağlığınız için uygun yükseklikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek odası eşya seçimi oldukça hassas süreçtir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey olası kazalara engel olmak, bebeğinizin sağlığını korumak ve sağlıksız olan her eşyadan kaçınmaktır. Temel olarak bu hususa dikkat etmelisiniz. Eşya seçiminin ardından aynı amaçlarla eşyaların yerleştirilmesi gereklidir. Eşyaları seçerken bu odayı kendinizin de kullanacağını unutmayınız

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.