Klasik Yaşam Alanlarınızda Kokunun Önemi

Klasik Yaşam Alanlarınızda Kokunun Önemi

Yaşam alanlarında doğru koku seçimi oldukça önemlidir. Koku insanlık tarihinden günümüze kadar insanlığın yaşantısında oldukça önemli bir yer de konumlanmıştır. Doğal kokular yıllarca farklı bitkilerden üretilmiş ve parfüm niyetine kullanılmıştır.  Kokular en ilkel duyularımız olarak kullanırız. Hayvanlar kadar gelişmiş bir koku sistemimiz olmasa da kokular insan beyninde bazı çağrışımlar yapabilmektedir. Bu çağrışımlar geçmişteki bir olayı hatırlama, duygu durumunda değişiklik ya da günlük duygu durumunu belirlemede oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Sağlıklı bir insan 10 binin üzerinde kokuyu ayırt edebilecek yeteneğe sahiptir. Koku direkt beyin ile iletişime geçmekte ve duygu durumunu değiştirmektedir. Koku molekülleri burun yoluyla solunur ve koku reseptörleriyle iletişime geçer. Bu iletişimden sonra, alınan ilk bilgiler beynimizde bulunan koku alma alanına gönderilir. Bu koku alma alanı ise beynin hafıza bölümünü, duygu bölümünü, iştah, sinir sistemi, vücut sıcaklığı, stres seviyesi ve konsantrasyonu etkileyen hormonları sağlayan hipofiz bezi ve hipotalamus alanını harekete geçirir. Tanımlanan koku beyinde ne olarak tanımlandıysa, insan vücudu da buna göre bir harekete geçer.

Örneğin eskiden sıkça duyduğunuz annenizin yaptığı sıcak poça kokusunu tekrar bir fırının önünden geçerken aldığınızda, anında annenizin yaptığı o sıcak poçaları ve çocukluğunuzu hatırlayacaksınız. Bu gibi durumlar çok sık yaşanmasa da yaşandığında oldukça şaşırtıcı bir anı yaşamış olacaksınız.

İşte insanlar için bu kadar önemli olan kokunun yaşam alanlarımızda da oldukça önemli etkileri olacaktır. Özellikle lüks ve ihtişamlı yaşam alanlarında oluşturmak istediğiniz konsepti görüntü ve konfor ile sağlayabilirsiniz. Ancak bu lüks algısını ortamdaki etkileyici koku ile de desteklemeniz gerekmektedir. Yaşam alanlarınızda ağırladığınız kullanıcılarınızı etkileyecek ve onların hafızalarında yer etmesini sağlayacak iç yaşam alanları kokularını kullanabilirsiniz.

Evlerde Hangi Tür Kokular Kullanılabilir

Yaşam alanlarınızda oluşturacağınız kokunun iki yöntemi bulunmaktadır. Bu iki yöntemden birincisi doğal olan yöntemler olacaktır. Doğal bitkileri kullanarak mükemmel koku karışımları oluşturabilirsiniz. Ya da evin içerisine koku yaymak için, oda parfümleri, tütsü, kokulu mumları tercih edebilirsiniz.

Evlerde doğal kokular oluşturmak için, kokusu yoğun ve güzel bitki ve meyvelerin kabuklarını kullanabilirsiniz. Portakal ve limon kullanımı ile mükemmel bir koku karışımı oluşturabilirsiniz. Örneğin portakalın içerisini oyup bir kâse formuna getirdikten sonra bu kabuğun içerisine deniz tuzu, nane ya da karanfil de ekleyerek odanızın kokusunu oluşturabilirsiniz.

Ya da daha etkili bir koku kaynağı oluşturmak istiyorsanız tarçınları kullanabilirsiniz. Çubuk tarçınları, kalıp mumların etrafına sarıp, mumu yakmalı ve mumun ısısı ile tarçının kokusunu yaşam alanlarınıza yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece eviniz mükemmel tarçın kokusu ile dolacaktır.

Bir diğer yoğun ve sevilen koku sağlayan bitki lavanta olacaktır. Kurutulmuş lavantayı kâseye doldurarak ara ara da havalandırarak odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece doğal parfümünüzü oluşturmuş olacaksınız.

Doğal bir konsept oluştururken, mükemmel bir kokuyu evinizde kullanabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan formüle sahip bir parfüm satın alarak kurumuş ağaç dallarını ya da ahşap ince çubukları da tercih edebilirsiniz. Cam bir fanus ya da vazo içerisine dökülen parfüm yaşam alanına kurumuş ağaç dalı ile yavaş yavaş nüfuz edecektir. Parfümü emip hava ile karışmasını sağlayan bu ahşap çubuklar hem şık bir yaşam alanı oluşturmayı sağlarken hemde kokunun odaya dengeli yayılmasını sağlayacaktır. Arada bu çubukların yönünü değiştirmek, odadaki koku yoğunluğunu da da arttırmanızı sağlayacaktır.

Lüks ve göz alıcı yaşam alanlarınızda mükemmel kokular kullanarak konuklarınızı etkileyebilirsiniz. Mükemmel dekorasyonunun yolu, etkileyici bir kokudan geçmektedir.

Lüks yaşam alanlarında mükemmel kokuyu sağlamak önemli olduğu kadar göz alıcı bir dekorasyonunda tamamlanması gerekmektedir. Pinterest ev dekorasyonu fikilerini keşfederek göz alıcı yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.