Klasik Mobilya Kullanmanın Püf Noktaları

KLASİK MOBİLYA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İster klasik tarzda ister daha modern tarzda döşensin, herkes evinin kendi beğenilerine hitap edecek şekilde şık ve uyumlu olmasını ister. Yaşadığı mekanı daha keyifli kılmak ve orada daha iyi vakit geçirmek için kim gözünün önünde sevdiği renkler ve objeler olsun istemez ki? Ancak bir noktaya dikkat: Dekorasyon tarzları ve uyumlu kullanımı konusunda fikir sahibi değilseniz evinizi Çin pazarlarına çevirebilirsiniz! Tercihini özellikle klasik mobilya tarzından yana kullanacakların bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. İşte klasik mobilya kullanmanın püf noktaları!

Yaşadığınız alanda renk, doku ve mobilya bakımından bir bütünlük sağlamak, mekan içinde akıcı bir hikaye oluşturmak, evin her köşesinde bir ahenk yakalamak için dekorasyon tarzları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Öncelikle size en yakın tarzı belirlemeli ve mobilyaların yanı sıra aksesuarlarınızı da o tarzı tamamlayacak özelliklerde seçmelisiniz.

Evinize klasik dokunuşlar yapmak istiyorsanız, en küçük aksesuar tercihinizi bile buna uygun yapmanız gerektiğini unutmamalı, her detayı incelikle düşünmelisiniz. Evinizde bütünlüğü yakalamak için mimar desteği alabilir, işlevsel ve sizi her anlamda mutlu eden alanlar yaratmak için işi profesyonellere bırakabilirsiniz.

Zamansızlığın temsili: Klasik Mobilyalar

Klasik dekorasyon söz konusu olduğunda aklınıza hemen gösterişli aksesuarlar, oymalı kakmalı koltuklar, parlak renkler, kadife döşemeler ve ışıltılı desenler geliyor değil mi? Genel imaj bu! Ancak, klasik dekorasyon bunlarla sınırlı değil, daha doğru bir tanımla bu demek değil. Klasik dekorasyondan anlaşılması gereken zamana direnen ve geçmişin izlerini günümüze olduğu gibi aktaran mobilyaların tercih edilmesi… 

Zamansız güzellik sunan ve evlerde modası hiçbir zaman geçmeyen klasik mobilyalar, adeta zamana meydan okuyarak şıklığını sürekli korumayı başarıyor. Özellikle son zamanlarda retro ve vintage ürünlerin trend olmasıyla kullanılırlığını daha çok arttıran klasik mobilyalar karşımıza sadece evlerde değil, ortak alanlarda, cafe ve restoranlarda, otel dekorasyonlarında ve benzeri alanlarda da çıkıyor.

Geleneksel tarz” da diyebileceğimiz bu tarzda pek çok farklı stilden öğeler bir araya getirilebiliyor tabi ama yine de sürprizlere çok açık olmadığını söyleyelim. Sıra dışı ve karmaşık modellere klasik dekorasyonda pek yer yok. Daha çok sadeliğin gücünü kullanan bu parçalar zengin aksesuarlar ile kombinlendiğinde ortaya etkili dekorasyonlar çıkabiliyor. Kullanılan parçalar genel olarak modası geçmiş olan ama her yaştan kişiye hitap eden parçalar oluyor. Örneğin çizgiler, çiçek desenleri, geometrik unsurlar kullanılabildiği gibi vitrinler ya da büfeli yemek takımları bu dekorasyon tarzının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Soft renklerde üretilen klasik mobilyalar olduğu gibi altın varaklı ve siyah gibi iddialı renklere sahip ürünler de karşımıza çıkabiliyor. Modern çizgilerin yerini daha oval hatların aldığı klasik mobilyalara olan ilgi oldukça büyük. Artık yeni ev kuran gençlerin de klasik mobilyalara olan ilgisi arttıkça üretim çeşitliliği ve renk skalası da artıyor.

 

Uygulama önemli!

Klasik mobilya kullanımında şıklık ile avamlık arasında çok ince bir çizgi var! Bu geçişe dikkat etmelisiniz. Sınırı azıcık dahi aşarsanız ayarı kaçırabilirsiniz. Bu nedenle klasik tarzı, dekorasyonda nasıl uygulayacağınıza dair püf noktalarını bilmeniz önem taşıyor. Ev dekorasyon dergilerini takip etmek etkili bir yöntem ama bir başka tavsiye olarak dekorasyon alanında uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Profesyonel iç mimarların kişiye özel ihtiyaçları belirleyerek işlevsel ve tarzınıza uygun stillere sahip yaşam alanları yaratması işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Böylece dekorasyon dergilerine kapak olacak güzellikte klasik evlere sahip olabilir, mimarların önerisi doğrultusunda aksesuar seçimini de daha doğru yapabilirsiniz.

“Ben tek başıma halledebilirim” diyorsanız, ilk iş olarak mobilya seçimine özen göstermeli ve sizi yansıtan, beğenilerinizi karşılayan mobilyaları aksesuarlarla tamamlamalı ve uyum yakalamalısınız. Daha elegan bir ortam tercih ediyorsanız, koyu renk ve ahşap mobilyaları kullanabilirsiniz. Siyahın asaletni yansıtan klasik mobilyalar istediğiniz elegan görüntüyü size verecektir. Saray halıları ve perdeleri gibi gösterişli aksesuarları kullanırken de duvar kağıdıyla ve mobilyalarınızla olan uyumuna hassasiyet göstermelisiniz.Mobilya seçimlerinizi koltuk ve perdelerde kullandığınız dokulu kumaşlarla tamamlayabilirsiniz. Seçeceğiniz dokular ille çok desenli, karmaşık veya çiçekli olacak diye bir kural yok. Sade tasarımlarla da evinize klasik dokunuşlar yapmanız mümkün!

Renkler sıcak, mekanlar sıcacık!

Bir mekanı sıcacık hale getirmek konusunda renklerin rolü göz ardı edilemez! Dekorasyon tarzınız ne olursa olsun renk seçiminiz yaşadığınız yeri sıcacık bir ortama çevirmeniz için etkili oluyor. Klasik dekorasyon tarzında da renklerin bu rolü devreye giriyor. Yaşayan ve yaşatan bir atmosfer yakalamak isteyenlerin sıcak tonları tercih etmesinde fayda var. Ağırlıklı olarak kahverengi ve tonları, kırmızı ve turuncu gibi daha sıcak renkler, altın tonları klasik tarzın olmazsa olmazıdır. Mekanınızı daha ferah göstermek için açık tonları kullanmanız yeterli. Özellikle koyu renk ahşap mobilyaları tercih ediyorsanız sıcak ama açık tonlar kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Soft tonlarda üretilen mobilyalar evinize huzur getirirken yaşam alanınızın da daha ferah gözükmesini sağlayacaktır. Böylece daha geniş alanlar yaratabilecek, doğru renk kullanımı sayesinde alanı daha verimli kullanabileceksiniz.

Aksesuar seçerken…

Oymalı koltuklar, aynalı büfeler, dokuma halılar, desenli perdeler tamamsa, şimdi sıra aksesuar seçiminde! Klasik mobilyalarınızla birlikte modern aksesuarlar kullanırsanız tamamen uyumsuz bir mekan kurgulamış olursunuz. Hikayeler birbiriyle çarpışır ve hem sizi hem de misafirlerinizi boğar. Geleneksel motiflere sahip objeleri tercih etmelisiniz. Klasik dekorasyonun olmazsa olmazlarından gümüş takımlar, şamdanlar ve mumlar kullanmayı unutmayın.

Evinizi dekore ederken antikaçarşılarını da muhakkak gezin. Tarihi bir doku yakalamak ve bunu yaşadığınız alanda yansıtmak için nostalji unsurlarından faydalanın. Camlı vitrininize antika bir Türk kahvesi fincanı takımı çok yakışacak.

 

Kullanmaktan Keyif Alacağınız Mobilya Modellerimizi Görmek İçin Tıklayın !

 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.