Klasik Koltuk Takımı Bakımı Nasıl Yapılır?

Klasik Koltuk Takımı Bakımı Nasıl Yapılır?

Evlerde yer alan eşyalar pek çok kişi için oldukça önemlidir. Bu nedenle bakımlarının düzenli bir şekilde uygun yöntemlerle yapılması gerekir. Örneğin klasik bir mobilya kumaşı ile deri kumaşın bakımları ve temizlikleri farklı yollardan yapılması gerekir. Doğru eşya ve mobilya bakımı uzun ömürlü ve eşyaların daha hoş durmasına yardımcı olur.

Klasik Koltuk Takımı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Evlerde ağır ve asil bir görünüm sağlayan klasik mobilyaların bakımları için doğru tekniklerin uygulanması gerekir. Klasik koltuk takımı bakımı, için seçilecek temizlik bezi çok ıslak olmamalı ve sadece nemli olmalıdır. Yine burada kullanılan temizlik malzemesi ağır kimyasallar içermemelidir. Eğer kullanacağınız temizlik malzemeleri ağır kimyasallar içerirse zamanla koltuk takımlarınızın dış yüzerinde delikler oluşmasına ve renklerinin solmasına neden olur. Mobilyalar için  satılan özel temizlik malzemelerinin kullanılması gerekir.

Klasik Koltuk Bakımı

Klasik koltuk bakımı  rutin olarak yapılması gereken işlemlerden bir tanesidir. Böylece klasik koltuk takımlarınız daha genç ve uzun ömürlü olur. Klasik koltuk bakımı için kumaşın cinsi göz önüne alınmalıdır. Eğer kumaş kadife bir kumaş ise kuru temizleme yöntemleri tercih edilebilir. Deri bir koltuk takımı ise burada da mutlaka deri bakımları için kullanılan özel yağlardan yararlanılmalı ve yılda bir kez deri koltuk bakımı yapan yerlerden hizmet alınmalıdır. Aksi halde derilerin yüzeyinde bazı pürüzler ve soyulmalar meydana gelecektir. Koltuk bakımında koltukların ahşap yerleri nemli ve özel solüsyonlu temizlik malzemeleri ile silinmelidir. Eğer kotluların ahşap kısımlarında renk solmaları ve deformeler varsa burada vernik uygulaması yapılabilir. Deformeler büyük çaplı ise önce hafif ve zedeleyici olmamak koşulu ile zımparalama işlemleri uygulanabilir.

Klasik Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlerin en naif parçaları olan klasik koltuk takımlarının temizliği için özel ürünler kullanılmalıdır. Özellikle koltukların yüzeyine zarar verecek çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ve diğer ağır kimyasalların koltuklara uygulanmaması gerekir. Yine içinde alkol bulunan temizlik ürünleri kesinlikle koltuklara ve koltukların ahşap kısımlarına uygulanmamalıdır. Klasik koltuk temizlik için evde bulunan zararsız malzemelerden kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; ılık su içine eklenmiş bir miktar beyaz sabun ve bir yemek kaşığı karbonat hem koltuklarınızı temizleyecek hem de yüzeylerine zarar vermeyecektir.

Koltuk Yenileme Nasıl Yapılır?

Bazı koltuklar sağlam oldukları halde gerek yüzeyinde gerekse ahşap kısımlarında bazı deformeler meydana gelebilir. Eğer koltuklarınızın döşeme kısımlarında yırtılma ve eskime gibi sorunlar varsa bunun için kapama yapabilirsiniz. Klasik koltuk yenileme için kaplama yeterli olacaktır. Fakat kaplama yapılacak olan kumaşın cinsi ve rengi koltuğa uyumlu olmalıdır. Kalın kumaşlardan yapılan kaplamalar her zaman daha dayanıklı ve daha hoş bir görünüme yardımcı olur. Eğer koltuklarınızın ahşap kısımlarında bir sorun varsa ilk etapta zımpara yaparak, daha sonrada boyama yaparak yenilemeniz mümkün olacaktır. Boyama işlemi yaptıktan sonra mutlaka iki ya da üç kat vernik yapılması gerekir. Her vernik arası 20 saat beklenmelidir. Böylece boya işlemi daha kalıcı olur.

Koltuk takımı bakımı için de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Eğer bu gibi işlemleri  yapmak için vaktiniz yoksa büyük ve gelişmiş firmalardan destek alabilirsiniz. Kumaş koltuk bakımlarının yanında süet ve deri gibi koltukların bakımları da önemlidir. Eğer deri koltuklarınızın rengi solup, çatlamalar meydana gelmişse burada deri boyalar ile koltuklarınızı yenileyebilirsiniz. Deri için üç kat boya gerekir ve her boya arası 24 saat geçmelidir, aksi halde boyada çatlamalar meydana gelir. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.