Mutfaklarda Ev Tekstil Ürünlerinin Seçimi

Mutfaklarda Ev Tekstil Ürünlerinin Seçimi

Bir evi yaşayan bir yere dönüştüren seslerin pek çoğu mutfaktan gelir. Yemek hazırlarken duyulan telaşın tıkırtıları, kahvaltı sofralarından yükselen kahkahalar, öğleden sonra sohbetlerine karışan sesler derken mutfaklar bir evin kalbine dönüşürler. Haliyle de böylesi özel alanlar her sezon, her dekorasyon stili tarafından fazlasıyla önemsenirler. Kullanıcılar da mutfaklara hak ettiği değeri vermek üzere tüm detaylarla itina ile ilgilenirler.

Mutfak mobilyaları, mutfak aksesuarları ya da mutfak tekstil ürünleri! Her biri dekorasyon için çok çekici alternatifler barındırıyor. Ayrıca hepsi mutfaklar için gerekli.  Mutfaklar için uygun bir dekorasyon yapmak, yalnızca mobilyaların seçimi ile sona ermiyor. Mobilyaların belirlenmesini mutfak aksesuarları ve mutfak halısı seçimi takip ediyor. Hemen ardından ise mutfak perdesi önerileri değerlendirilerek oluşturulan konsept tamamlanmaya çalışılıyor.

Mutfakların En Büyük Özelliği Uyumdur

Bir mutfağın sahip olması gereken en büyük özellik uyumdur. Bu doğrultuda mobilyalar, halı ve perdeler birbirilerine organik bir bağla bağlanmış olmalıdır.

Mutfak tekstil ürünleri deyince ilk sırayı her zaman birbirinden şık halı modelleri alıyor. Halılar tüm mutfak dekorasyonunun çarpıcı biçimde üzerinde yükseldiği kıymetli arka planlara dönüşüyorlar. Renkler, ölçüler, temizlenme özellikleri, yapımında tercih edilen malzemeler, hepsi karar verilmeden evvel ayrı ayrı inceleniyor.

Mutfak halısı seçimi diğer tüm mutfak aksesuarları ile uyumlu bir rengi olan modelle yapılmalı. Halınızın rengi sözünü ettiğimiz organik bağın en büyük destekleyicisi. Ayrıca içinde yaşadığımız toplumun önceliklerine de bakacak olursak, mutfak halısı rengi değerlendirilirken kir göstermeyeceği düşünülen koyu tonlar gündeme geliyor. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız koyu tonları değerlendirebilirsiniz.  Rengin ardından halının üretim malzemesi geliyor. Mutfak halıları çok tüylü ve etrafa yayılacak biçimde döküntü oluşturmayacak tasarımlar arasından seçilmeli. Aynı zamanda kolay temizlenebilir olduklarından da emin olursanız, yaptığınız seçim size pratik olmak namına katkı sağlayacaktır.

Gerçi temizlik konusu bütün mutfak tekstil ürünleri için değerli. Önlükler, havlular, bezler ya da servis ürünlerinin leke tutmayan ve kolay temizlenen malzemelerden üretilmiş olması önemli. Herbirini saran desenlerin biçimine ve yoğunluğuna da dikkat göstermelisiniz. Mutfağınızın göz yoran unsurlarla kaplanıp, ferah olmaktan uzaklaşmasını engellemelisiniz.  Ayrıca unutmayın ki mutfak tekstil ürünleri uzun süre kullanım için dayanıklı olmalı. Kaliteden taviz vermeden tercih yapmalısınız. Halılar bir günde defalarca adımlanıyor. Önlük yahut bezler gün içinde birkaç kez kullanılıyor. Dolayısıyla zaman içerisinde yıpranıyorlar. Seçiminizle bu yıpranma payını minumum düzeye indirmelisiniz.

Mutfak Perdesi Önerileri

Dile getirilen tüm mutfak perdesi önerileri mutfağınızda aydınlık bir atmosfer oluşturmanızı söyler. Uzun süre vakit geçirilen alanlardan olan mutfakların tül perdeleri ışığın geçiren saydam modellerden seçilebilir. Daha kalın kumaştan üretilen perdeleri seviyorsanız, tülünüzün iki yanında uzanan fon perdeler kullanabilirsiniz. Mutfak perdenizi fon perdelerle tamamlamak size farklı artılar da kazandırır.

Rengarenk desenleri mutfağınızın perdesinde görmek isteyip aşırıya kaçmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bu endişenizi gidermek için mutfak perdesi önerilerine kulak verip desenli perdenizi düz renk fon perdelerle kombinleyip denge oluşturabilirsiniz. Bu noktada unutmadan 2020’nin perde trendlerinde yere kadar uzanan dökümlü tasarımların öne çıktığını söylemeliyiz. Bununla beraber kısa tasarımlar küçük mutfak pencereleri için daha uygun olacaktır. Büzgülü ve katlanabilir modelleri inceleyebilirsiniz. Mobilyalarınız ve belirlediğiniz mutfak aksesuarları köşeli hatlara sahipse oval perdelere başvurarak, perdenizi yine bir dengeleme unsuru olarak kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi mutfaklara kimlik kazandıran tekstil ürünleri dekorasyonunuzun temel dinamiklerini oluşturuyor. bu nedenle sizlere de mutfağınızı dizayn ederken gerekli özeni göstermek düşüyor.

Mutfak dekorasyonunuzda yeni trendleri ve dekorasyon akımlarına yer vermek istiyorsanız, country mutfak dekorasyonu hakkında detaylı bilgilendirme yaptığımız blog makalemizi mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.