Klasik Mekanlarda Hangi Tür Perdeler Kullanılmalıdır

Klasik Mekanlarda Hangi Tür Perdeler Kullanılmalıdır

Klasik yaşam alanlarında dekorasyon ve dekoratif öğelerin doğru seçimi önemlidir. Klasik perde modelleri de yaşam alanlarına şık ve eşsiz bir dekorasyon katacak tarzıyla oldukça önemlidir. Perdeler kullanıldıkları yaşam alanlarında kendisini gösteren ve yapısı ile evin genel tarzında önemli bir payı olan nitelikte hem işlevsel hemde aksesuar ürünü kategorisine girebilmektedir. Yaşam alanlarında kullanılması ve hemen hemen farklı konseptlere uyum sağlaması adına birçok farklı perde modeli ve çeşidi bulunmaktadır. Tüllü perdeler, kumaş perdeler, fon perde modelleri ve stor perde gibi farklı modeller bulunmaktadır. Perdelerin fonları, desenleri, motifleri de kendi içlerinde ayrılmaktadır. Pileli perde modelleri olduğu gibi, el işlemeli, dantelli, boncuklu perde modelleri de bulunmaktadır. Genellikle klasik yaşam alanlarında lüks algısını oluşturacak fonlu perde modelleri ya da otomatik stor perdeler kullanılmaktadır. Peki sizin evinize hangi perde modelinin uyacağını anlamak için gelin birlikte perde modellerini inceleyelim.

Fonlu Perde Modelleri; Fonlu perdeler normal tül perdelerden oluşmaktadır. Genellikle pencerelerin sağ ve sol ve üst tarafına kalın desenli ve farklı renkli kumaştan fon oluşturulmaktadır. Genellikle kıskaç mandallar ile tutturularak perdenin dökümlü bir tasarımda kullanılması sağlanamaktadır. Tül ve fon perdelere ek olarak en arka tarafta saten beyaz kumaştan bembeyaz perde kullanılarak güneşlik ve camların tam olarak izole edilmesi sağlanabilir. Geçmişten günümüze en çok kullanılan bu perde modelleri farklı tasarımı ve kumaş tasarımları ile adeta bir gelinliği andırdığı için, ev dekorasyonunda perdelerin namı evin gelinliği olarak anılmaktadır. Klasik perde modellerinin başında gelen fonlu tül perdeler şık ve lüks yaşam alanları oluşturmanızı sağlayacaktır.

Otomatik Stor Perde; Lüks yaşam alanlarında tercih edilmek üzere imal edilen otomatik kendinden güneşlikli perdeleri tercih edebilirsiniz. Motorlu stor perdeler özel kumandası ve sistemi sayesinde kumanda ile perde istenilen ölçüde ayarlanabilmektedir. Akıllı ev sistemleri ile dekore edilen yaşam alanlarında perdelerinizi wifi ile isterseniz evinizden uzaktayken de açabilir ya da kapatabilirsiniz. Perdelerinizi kapatmak için farklı odada olmanız hiçbir sorun teşkil etmeyecek oturduğunuz yerden tek komutunuz ile otomatik stor perdenizi kapatabilir ya da açabilirsiniz. Otomatik store perdeler genellikle lüks yaşam alanlarında yüksek camlı, ya da çatı katında çatısı camlı olan yaşam alanlarında tercih edilmektedir. Açık kapaması el ile zor olan büyük perdelerin daha kolay açılıp kapanmasını sağlayan bu otomatik sistem hayatınızı kolaylaştıracaktır. Hem işlevselliği hemde lüks tasarımı ile de klasik yaşam alanlarınıza şıklık katacak bu perde modelini keşfedebilirsiniz.

Yaşam Alanlarına Uygun Perdeler; Genellikle evlerin farklı odalarına uygun olarak seçilebilen perde modelleri bulunmaktadır. Salon perdeleri genellikle en gösterişli ve şık yaşam alanları oluşturmak için seçilmektedir. Özellikle fonlu perdelerin tercih edildiği salon perdeleri tasarımı ile tüm gözleri üzerine çekmek için tasarlanmaktadır. Ancak evin diğer alanlarındaki perdeler daha çok işlevsel özelliği ile tercih edilmektedir. Genel dekorasyona uyumlu ancak gösteriş ve şıklık kaygısı güdülmeyen diğer alanlar ise mutfak ve yatak odası gibi odalardır. Mutfak perdeleri genellikle yaşam alanlarındaki diğer perdelerden daha farklı özellikle üretilebilmektedir. Yağ ve kirin oluşumunun daha fazla olduğu mutfaklarda kolay silinebilir ve yakınabilir perdelerin tercih edilmesi temizliğin kolaylığını sağlayacaktır. Bu nedenle stor gibi daha zor silinebilen perdelerin mutfaklarda tercih edilmemesi tavsiye edilebilmektedir.

Lüks ve eşsiz yaşam alanlarında tercih edilecek klasik perde modelleri dekorasyona katacağı şıklık ile etkileyici yaşam alanları oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle doğru perde seçimi ile kusursuz dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.