Otel Tasarımlarında Klasik Mobilya Tercihi

Otel Tasarımlarında Klasik Mobilya Tercihi

İnsan sirkülasyonunun yoğun yaşandığı ve farklı kültürlerden pek çok kişinin kısa aralıklarla ağırlandığı otellerde en önemli konulardan biri, mobilya tercihi oluyor. Her beğeniye uygun, genel geçer anlamda çoğunluğu mutlu edecek şekilde otel dekore etmenin yolu da klasik mobilyalar kullanmaktan geçiyor. Otel tasarımlarında klasik mobilyaların tercih edilmesiyle görsel anlamda bir etki yakalamak ve daha sıcak bir atmosfer sağlamak mümkün oluyor.

Dekorasyon, mekansal etkide en önemli unsur… Bu nedenle de her nerede olura olsun birilerini etkilemek istiyorsanız, işe öncelikle dekoratif unsurları titizle kullanmakla başlamalısınız. Üstelik söz konusu olan turizm gibi farklı kültürden insanlara hizmet odaklı bir sektörse bu durum daha da önem kazanıyor. Bugün birbirinden farklı otel konseptleri var. Her şey dahil otellerden, butik otellere, tatil köylerinden 5 yıldızlı turizm işletmelerine kadar her türlü işletmenin kendi çapında değişen dinamikleri ve misafir memnuniyetini karşılamaya yönelik stratejileri bulunuyor. Ancak konsept ne olursa olsun değişmeyen bir şey var ki o da dekorasyonun önemi. Otel tasarımlarında klasik mobilyalar ise ağırlılı tercih edilen mobilyalar arasında yer alıyor. Neden mi? İşte cevapları!

Klasik Mobilyalar Dünyanın Her Yerinde

Klasik mobilyalar geleneklerinden kopamayanlara hitap ediyor ve aslında pek çok kültürde gelenekler önemli bir yer tutuyor. Oymalar, işlemeler, ahşap malzeme gibi klasik mobilya tarzının özellikleri genel geçer beğeni alan özellikler. Yani dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka klasik tarz mobilya kullanımıyla karşılaşırsınız. Bu da tüm dünya insanlarını ortak bir noktada yakalamak adına otel tasarımlarında klasik mobilya tercihinin önemini ortaya koyuyor.

Tüm bunların yanı sıra bir otel tasarımında neler öne çıkıyor diye bakacak olursak, şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Oteller giriş kısımlarından itibaren her alanlarında müşterilerini rahat ettirecek şekilde dizayn edilmeli. Buna otelin birimlerinin konumlandırılması bile dahil olmalı.
  • Yalınlık oldukça önemli. Karmaşık unsurların bir araya gelmesi, müşterileri boğabilir. Tek bir dekorasyon tarzının benimsenip bunun da yalın bir şekilde yansıtılması daha iyi bir etki yaratıyor. Gereksiz detaylar müşterilerin gözünü yormaktan başka bir işe yaramıyor.
  • Işıklandırmanın, dekorasyonun önemli bir parçası olduğu unutulmamalı. Doğru bir ışıklandırmayla dekorasyon daha iyi bir şekilde göz önüne çıkarılabilir. Böylelikle hem daha sıcak ve samimi bir ortam kurgulamak hem de müşterilerde ışıkla birlikte hoş bir algı yaratmak mümkün oluyor.
  • Renkler de oldukça önemli! Dekorasyonla uyumlu renkler seçilmesi iyi bir etki için gerekli. Duvar renkleri ile mobilyaların renkleri her zaman birbirine uyumlu olmalı.
  • Otel dekorasyonunda aynaların önemli bir rol üstlendiğini hatırlatalım. Daha doğrusu aynalar her yerde dekoratif açıdan olumlu bir etkiye sahipler. Bir mekanı daha geniş ve daha ferah göstermek, albeniyi arttırmak için ayna kullanmak şart!
  • Otelin restoran, bar ve cafe gibi mekanlarının her birinde farklı mekânsal algılar yaratmak bir otel için ayırt edici özellik oluyor. Müşteriler aynı çatı altında farklı atmosferleri soluyarak keyifli anlar geçirebiliyor. Bu noktada da yine doğru bir dekorasyonun önemi ortaya çıkıyor tabi.
  • Odalarda konfor öne çıkmalı ama aynı zamanda akıllı teknolojiler de dekorasyona muhakkak entegre edilmeli.

Otel banyolarında da dekorasyon konusunda dikkat çekici bazı detaylar var. Örneğin, mermer kullanımı son derece estetik olabiliyor. Bunun yanında klasik tarzda varaklı aynalar ve armatürler, klasik ama bir o kadar estetik bir banyo keyfini misafirlere sunuyor. Özgün, kaliteli ve estetik seçimler yaparak akılda kalıcı olmayı sağlamak, dekorasyonun en önemli kısmını oluşturuyor. Her otel güler yüzlü personeli kadar dekoratif öğeleriyle de hatırlanıyor ve bir kez daha tercih edilmede bunlar oldukça etkili oluyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.