Klasik Bebek Odası Mobilya Seçim Rehberi

Klasik Bebek Odası Mobilya Seçim Rehberi

Ailenize yeni katılacak olan bebeğiniz için bebek odası hazırlıyorsanız klasik bebek odası modelleri ile ilgili tavsiyeler almanız yararınıza olacaktır. Piyasada bulunan bebek odası mobilyaları genellikle modern tarzda üretilen mobilyalardır. Klasik bebek odaları ise klasik dekorasyon seven ebeveynler için farklı birer seçenekler sunuyor. Önce ailenizin yeni üyesi için bebek odalarını nasıl hazırlamanız gerektiğine değinelim.

Bebek Odaları Nasıl Hazırlanmalı?

Anne babalarda bebek odası hazırlama heyecanı doğumdan çok önce başlar. Dünyaya gelecek aile üyesinin emniyeti ve rahatı her şeyden üstün tutulur. Öncelikle bebek için hazırlayacağınız odanın günün her saatinde ışık almasına dikkat edin. Odaya güneş ışığının her saatte girmesi bebeğinizin hem fiziksel sağlığı hem de ruhsal sağlığı açısında çok yararlıdır. Geceleri için ise sarı ışıklı gece lambalarını tercih etmelisiniz.

Akşam saatlerinde bebek odanız üstten gelen ışıkla aydınlatılmamalı. Işık odaların duvarlarındaki ya da köşelerindeki bir kaynaktan gelmeli.  Bebek odasının güney cephede olması yaz aylarının sıcaklığı açısından sakıncalı olacaktır. Kışın ise odanın ısısı bebeğin üşümemesi için soğuk ya da terlememesi için de çok sıcak derecelerde olmamalı.

Oda çok havasız olamayacağı gibi sürekli sürekli hava akımına da maruz kalmamalı. Odanın en azından bir penceresi bulunmalı. Bebek odasının büyüklüğü de önem arz ediyor. Çok küçük odalar bebek ve sizin için sıkıntı yaratacağı gibi büyük odalar da aynı rahatsızlığı yaratabilir. Bebeğin sağlığı için bebek odası mobilyaları kolay temizlenen, doğal malzemelerden üretilmeli. Odada kullanılan boya da mümkün mertebe doğal boyalardan seçilmeli. Bebek odasının özellikle duvarlarında yeşil ve mavi gibi pastel ve sakinleştirici renkleri kullanın. Açık ve pastel renkler aynı zamanda odayı daha geniş gösterecek ve odaya ferah bir hava verecektir.

Bebeğinizin Sağlığı İçin

Bebeğin oyuncakları dışında kullandığınız hiçbir malzeme ya da mobilya keskin renkler içermemeli veya çok renkli olmamalı. Bebek karyolasındaki korkuluklara da dikkat etmelisiniz. Korkuluklar bebeğin sıkışacağı kadar dar ya da geçebileceği kadar geniş olmamalı. Kataloglarda ya da internette bebek odası modelleri ile birlikte bebek halıları da görebilirsiniz. Halı, özellikle de henüz yıkanmamış yeni halılar çok fazla toz topladığı için bebek odalarına göre değil. Mümkün olduğu kadar halı gibi toz toplayan ve temizliği emek gerektiren eşyaları bebek odalarında kullanmayın.

Karyola Seçerken Dikkat Edilecekler

Bebek karyolasında bebekler için özel üretilmemiş yastık, yorgan ya da nevresimleri kullanmayın. Bebek odası mobilyaları doğal ahşaplardan yapılmış olmalı. Bebeğinizin odasını klasik bebek odaları kategorisinden seçeceğiniz mobilyalarla döşeyecekseniz metal detaylı mobilyalardan kaçınmalısınız. Genellikle klasik bebek odaları dahilinde üretilen dolaplar çok gözlü ve büyük boyutludur. Bu yüzden dolaplar bebeğinizin bütün eşyalarını kolaylıkla alabilir ve oda ne kadar dağılırsa dağılsın düzenli bir görünüme çabuk kavuşur. Aynı zamanda bebek odası modelleri içinde cam ve ayna kullanılmayanlarını seçmeyi unutmayın. Bu da bebeğinizin güvenliği için dikkat edilmesi gereken son derece önemli bir faktördür.

Anne ve Babaları Unutmayın

Klasik bebek odaları mobilyaları çoğunlukla tek ya da iki berjer koltuklar içerir. Tekli berjerler annelerin bebeklerini emzirmeleri için bir alan oldukları gibi anne ya da babanın dinlenmesini ve bebekleriyle daha rahat vakit geçirmelerini sağlar.  Aynı zamanda berjer koltuklar son derece estetik ve klasik mobilyaların vazgeçilmez parçasıdır. Bebek odası modelleri komodin de içerir. Klasik stilde de ihtişamlı ve konforlu çok gözlü komodinler bulunur. Bebeğinizin güvenliği, huzuru ve sağlığına uygun malzeme seçmek dünyaya yeni gelen, ruhen ve bedenen yeni ortama ayak uydurmaya çalışan bu küçük aile üyesi için çok önemlidir. 

Bebek odaları dizayn ederken öneri almak isteyebilirsiniz. İşte  kız bebek odası önerileri ya da erkek bebek odası önerileri yazılarımızı keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.