Vintage Dekorasyon Özellikleri

Vintage Dekorasyon Özellikleri

Evinizin geçmişi selamlayan eşyalarla dolu olması sizi heyecanlandırıyorsa vintage dekorasyon tam da size göre. Eski eşyalardan hoşlananların ve nostalji sevenlerin gözdesi vintage dekorasyon 1920 yılı ile 1950 yılı arasında dekorasyon trendi olmuş bir tarz. Modern tarzın bu nostaljik örneğini dekorasyonlarda kullanıldığında bizi bahsi geçen yıllara geri götürüyor. Son yıllarda, modern evlerimizde geçmiş yılları yaşatmak için vintage tarzı tekrar trend haline geldi. Bu geçmişe dönüş özleminin içinde modern dünyadan kaçma isteği yatıyor belki de. Bu görüşü, vintage dekorasyon içindeki doğa teması da doğrular nitelikte. Peki günümüz modasında hiç de eğreti durmayan vintage dekorasyon nedir?

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage dekorasyon geçmişi, özellikle 1920 yılı ile 1950 yılları arasındaki modayı evlerimize taşıyan bir dekorasyon çeşididir. Bu yıllar arasında moda olan eşyaları ya da giysileri kullanmak vintage olarak kabul edilse de daha yakın ya da daha uzak yılların modası vintage sınıfına girmiyor. Vintage 1920 ile 1950 yılları arasındaki modanın günümüze taşınmasıyla oluşturuluyor. Yani her eski eşya vintage tarzı yaratmaya yardımcı olmuyor. Yani, bağbozumu, mahsul kelimelerinin karşılığı olan vintage antika anlamına gelmiyor. Vintage, kelime anlamlarına bakıldığında doğayla bağlantılı bir yapısı olduğu ortaya çıkıyor. Vintage dekorasyonda kullanılan doğal malzemeler ve doğa desenlerinden de bu durum açıkça anlaşılıyor. Yalnız vintage kelimesinin içini dolduran başka anlamlarda var ve bu anlam vintage ile sıkça karıştırılan Retro tarzın da vintage dekorasyon ile farkını ortaya koyuyor. Retro kelime anlamı itibarı ile geriye doğru demekken, vintage geçmişe ait anlamına gelir. Retro mobilyalar eski gibi olan ve geçmişe ait gibi görünen mobilyalardır. Vintage mobilyalar ise gerçekten eskidir ve geçmişten gelir.

Vintage stilde asıl amaç uygulandığı alanın tamamen geçmişten kopup gelmiş gibi gösterilmesi değildir. Kendi modern ya da klasik dekorasyon tarzınızla da vintage mobilya ve aksesuarlarınızı birleştirip yaşam alanlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Vintage Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanlarınızda belli bir dönemi yansıtan vintage dekorasyon oluşturmak için vintage dekorasyon nedir, sorusunun yanıtında netleştikten sonra vintage dekorasyon fikirleri üzerinde durmanızı öneririz.

Evinizi vintage dekorasyon nedir sorusuna cevap verdikten sonra hale getirmek istiyorsanız vintage dekorasyon fikirleri arasında ilk akla geleni uygulayın. Yaşam alanlarınızda yaratacağınız tarzın en büyük göstergesinin mobilyalar olduğunu unutmayın. Özellikle 1920 ile 1950 yılları arasında kullanılmış ailenizden kalma eski eşyaları evinizde kullanıma açın. Mobilyalarınız yıpranmış ya da parçalanmış olabilir. Onları onarın ve kullanın ama mobilyanın eski görünümünü yenilemeye çalışırsanız vintage havasını elde edemezsiniz. Vintage dekorasyon fikirleri içinden ikincisi ise bahsi geçen yıllara ait eşyaları ikinci el eşya satan dükkanlardan almanız. Edindiğiniz bu eşyaları pastel renklerle ve kır desenleriyle kombin ederseniz vintage dekorasyon için adım atmış olacaksınız. Vintage mobilyalar edindikten sonra yapmanız gereken, vintage dekorasyon fikirleri arasında sıkça rastlayacağınız vintage aksesuarlarla yaratmak istediğiniz vintage dekorasyonu beslemek olacaktır. Bu iş için geçmişe ait dekoratif aksesuarları rahatça piyasadan temin edebilir ya da büyüklerinizin evlerini ziyaret edebilirsiniz. Örneğin bir gaz lambası ya da döneme ait bir afiş vintage dekorasyon için tamamlayıcı olacaktır. Zemin ve duvar döşemeleriniz de vintage tarza yaklaşmanızı sağlar. Ama eski dönemlerde kullanılmış duvar kağıtları bulmanız neredeyse imkansıza yakın. Eski yer döşemelerini ise kullanmak çok da uygun ve sürekli bir çözüm olmayacaktır.  Bu yüzden duvar kağıtları daha çok pastel renklerde ve ufak çiçek desenleri ile doğa vurgusu yapan bir tarzda olabilir. Yer döşemelerini ise doğal ahşap renginde kullanmanız vintage dekorasyonunuzun ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Vintage dekorasyon ile geçmişe özleminizi giderebilir ve saygınızı gösterebilirsiniz.

Yaşam alanlarınıza yeni bir dekorasyon konsepti oluşturmak istiyorsanız, mutlaka klasik mobilyaları keşfedin. Klasik mobilya nedir sorunuzun yanıtını bulacağınız bu özel makalemizi şimdi inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.