Genç Odası Dizaynında Olmazsa Olmazlar Neler Olmalı?

Genç Odası Dizaynında Olmazsa Olmazlar Neler Olmalı?

Gençler odalarında oldukça fazla zaman geçirmektedirler. Dinlenmek, ders çalışmak, film izlemek, kitap okumak, arkadaşlarını ağırlamak için evlerde en fazla zamanı odalarında geçirmektedirler. Bu kadar fazla zaman geçirdikleri odalarının dizayn edilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Gençlerin odaları için mobilya seçilirken, gelişimlerini destekleyen, bel ve omurga sağlığını koruyan, işlevsel ve zevklerine hitap etmesi gereklidir. Genç odası grupları alınırken içerisinde bulunan tüm mobilyalar tek tek incelenmeli ve mobilyaları kullanacak kişi için uygun olup olmadığına karar verilerek alınmalıdır.

Klasik genç odası grupları içerisinde olmazsa olmaz mobilyalardan biri ders çalışma masaları ve kitaplıklardır. Gençlerin yoğun ders çalıştıkları bu dönemde çalışma masalarının onların ergonomisine uygun olması oldukça önemlidir. Uzun saatler uygun olmayan bir masada ders çalışmak gelişimi devam etmekte olan omurga sağlıkları için önemlidir. Ayrıca uygun pozisyonda oturmamaya bağlı olarak ağrı yaşayabilirler.

Ders çalışma masalarının ve sandalyelerin yükseklikleri kişilerin özelliklerine uygun olmalıdır. Ders çalışma masasının kullanacak kişiye göre yüksek olması durumunda yazı yazmak ve test çözmek için kolunu masaya koyduğunda masa seviyesi kendine göre yüksek geldiği için omuz ağrısı yaşanmasına sebep olur. Uzun süreli bu pozisyonda kalması omurga eğriliği oluşumuna kadar giden ciddi bir sebep olabilir. Çalışma masasının yüksekliğini gidermek için sandalyenin yüksek seçilmesi de uygun olmayan bir oturma pozisyonudur. Sandalyenin yüksek olmasına bağlı olarak ayaklar yerle tam temas etmeyecektir. Bu durum da kalçaya binen yük için uygun olmayacaktır.

Çalışma masasının olması gerektiğinden kısa olması durumunda ders çalışan kişi masaya eğilmeye bağlı olarak kambur bir durumda oturacaktır. Uzun süreli kambur oturmak omurga gelişimi için uygun olmayan bir pozisyondur. Ayrıca uzun süreli kambur oturmak omuz, boyun ve bel ağrısına sebep olabilir.

Ders çalışma masalarının kişi için uygun olup olmamasına karar verirken bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle çalışma masasında ders çalışacak kişinin mobilya seçimi sırasında mutlaka denemesi gereklidir. Sandalyeye oturduğunda ayak bileğinde, dizinde ve kalçasında 90 derece ve 90 dereceye yakın bir açıda bükülme olması gereklidir. Eğer daha fazla ve daha az olan bükülmeler çalışma masası ve sandalyesinin kişi için uygun olmadığını göstermektedir. Genç odasını kullanacak olan kişi çalışma masasına kollarını koyarak ders çalışma pozisyonu alındığında arkadan ve yandan bakılıp omuzlarında yükseklik farkı oluşup oluşmadığına, kamburluk oluşup oluşmadığına bağlı olarak uygun olan çalışma masasını seçebilirsiniz.

Klasik genç odası dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yatağın bel ve omurga sağlığı için uygun özelliklerde olmasıdır. Gelişme özellikle gelişme çağında plan gençler ve çocuklar başta olmak üzere herkes için uygun yatak kalitesi oldukça önemlidir.

Genç odaların için aydınlatmalar genellikle göz ardı edilen ancak oldukça önemli olan unsurlardır. Genç odalarında aydınlatmaların uygun açıdan gelmesi çok önemlidir. Ders çalışırken çalışma ışığın arka taraftan gelmesi tavsiye edilmeyen bir durumdur. Çalışma masasının yan tarafında bulunan lambader ile ışığın arka taraftan gelmesini önleyebilirsiniz.

Genç odaları dizayn edilirken oda içerisinde uygun hareket alanının kalmasını sağlayacak odanın boyutlarına uygun ölçülerde genç odası takımı alınması dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Gençler için alınacak klasik genç odası modelleri arasında seçim yapılırken, kullanacak kişinin zevkine uygun seçilmesi ve odanın onun zevkinde döşenmesi oldukça önemlidir. Odada en fazla zaman geçirecek olan gençlerin zevkine göre odanın dizayn edilmesine özen gösterilmelidir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.