Duvar Kağıdı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Duvar Kağıdı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Oda dekorasyonunda en önemli kriterlerden birisi olan duvar kağıdı, doğru uygulandığında odanın görünümünü tek başına etkileyebilmektedir. Duvar kağıdı seçimi, oda dekorasyonunun en önemli kriteri olmasından ötürü seçimi ve uygulanma biçimi zor ve meşakkatlidir. Duvar kağıtları, üzerindeki doku tipi ve yapışkanına göre değişkenlik gösterebilir. Dekorasyonda duvar kağıdı seçimi için dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı bu yazıda bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Duvar kağıtları, duvarların üstüne uygulanan ve duvarın biçim ve şeklini en zahmetsiz bir şekilde değiştirebilen üründür. Duvar kağıtları özellikle son 10 yılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte her evde kullanılır hale gelmiştir. Duvar kağıtları gerek estetik duruşu gerekse kolay monte edilmesi sayesinde son yılların trendi haline gelmiştir. Durum bu şekil cereyan ettiğinden ötürü insanlar duvarlarının şeklini değiştirmek için boya yerine duvar kağıtlarına yönelmektedirler. Duvar kağıtları kolay yapışması, doğru uygulandığında uzun yıllar boyunca işlevini yerine getirmesi, dayanıklı ve sağlam olmasından ötürü odasının dekorasyonunu değiştirmek isteyen ev sahiplerinin tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Duvar Kağıtları Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Odanın dekorasyonunu değiştirmede en etkili çözümler arasında duvar kağıtları yer almaktadır. Peki duvar kağıdı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle, duvar kağıdını seçmeden önce duvar kağıdını hangi tür odaya uygulanacağını tam olarak netleştirmek gerekmektedir. Bu anlamda on binlerce farklı türden duvar kağıdı olduğunu hesaba katarak bu duvar kağıtlarının hangi tür odada kullanılacağını belirlemek ve buna göre karar vermek büyük önem taşır.

Salonlarda Duvar Kağıdı Seçimi

Salonlarda duvar kağıdı seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Salonun duvarlarına uygulanan duvar kağıtları odanın tüm dengelerini değiştirmektedir. Bu anlamda salonun geleneksel tarz mı yoksa modern bir tarza mı sahip olduğunu kesin olarak belirlemek gerekmektedir.

Geleneksel tarz salonlarda genllikle koyu renklere öncelik verilmiştir. Bu yüzden geleneksel tarz salonlarda çoğunlukla koyu renk tonları tercih edilir. Diğer tüm öğelerin gösterişli ve zarif olduğu bir odada duvar kağıtlarının da bu tarzda olması gerekir.

Modern tarz salonlarda ise çoğunlukla sade, göz yormayan ve açık tonlu ürünler tercih edilmiştir. Bu yüzden modern tarz salonların duvar kağıtları genellikle açık renklerde, sade ve göz yormayan cinste olmalıdır.

Oturma Odasında Duvar Kağıdı Seçimi

Oturma odaları misafirlerin ağırlandığı başlıca mekandır. Bu yüzden salonun duvar kağıdı seçimi kadar oturma odalarında seçilen duvar kağıtlarına da büyük önem verilmesi gerekmektedir. Oturma odalarında seçilen duvar kağıtları ne çok sade ne de çok ihtişamlı olmalıdır. Oturma odasının kullanım amacına ve tipine göre değişmekle birlikte çoğunlukla göz yormayan ve odadaki eşyalar ile uyumlu duvar kağıtları kullanılabilir.

Yatak Odasında Duvar Kağıdı Seçimi

Yatak odalarında seçilen duvar kağıtları odanın şekline göre büyük oranda değişiklik göstermektedir. Bu anlamda yatak odası için seçilen tüm duvar kağıtları, odanın vermiş olduğu havaya göre çeşitlilik ve yenilik göstermektedir. Bu yüzden yatak odası için duvar kağıdı seçimi yapmadan önce yatak odasının nasıl bir yapıda olduğunu anlamak ve buna göre karar vermek elzemdir. Yatak odasında genellikle açık mavi ve açık pembe tonlarında, uyku temalı duvar kağıtları tercih edilir. Ayrıca kendi zevkinize göre kağıtlar tasarlayabilir veya seçebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.