Depremde Güvende Olmak İçin Doğru Avize Kullanımı

Depremde Güvende Olmak İçin Doğru Avize Kullanımı

Genelde büyük, ağır ve sarkan avize modelleri, şık ve gösterişli olarak değerlendirildiği için ev ya da ofis dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle salon ya da oturma odalarında göz alıcı bir atmosfer yaratmak için, ister modern ister klasik tarzda olsun, birden fazla aydınlatma üniteli tasarımlar kullanılmaktadır. Bu avizeler şıklık anlamında vazgeçilmez olsa da, her zaman güvenlikle ilgili çeşitli riskler barındırmaktadır. Özellikle Türkiye gibi birden fazla deprem kuşağına sahip ülkelerde avize gibi diğer sarkan tavana ya da duvara monteli eşyalarda küçük ihmaller büyük hasarlara neden olmaktadır. Depremde güvende olmak için doğru avize kullanımı ile ilgili ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikli olarak ilk dikkat etmemiz gereken nokta avizenin konumlandırmasıdır. Salon ya da oturma odalarında, avizeler genelde odanın ortasına konumlandırılarak tüm odanın aydınlatılması sağlanmaktadır. Bu alan da genelde oturma alanında koltukların ortasına denk geldiği için olası bir deprem durumunda büyük bir tehlike arz etmemektedir. Ancak özellikle yatak odalarında avizenin güvenli şekilde konumlandırılması çok önemlidir. Bu sebeple, ilk dikkat edilmesi gereken nokta, avizenin asla yatağın üzerine denk gelecek şekilde konumlandırılmamasıdır. Özellikle de yatağınızın baş tarafına gelen ve sağlam olarak monte edilmeyen bir avize doğrudan bir risk faktörü teşkil etmektedir.

İkinci nokta da, avizelerin monte edilme aşamasına yeteri kadar önem gösterilmemesi ve sağlam olarak sabitlendiğinden emin olunmayan avizelerin ev ya da ofis ortamlarında kullanılmasıdır. Özellikle, ağır, sarkıntılı ve büyük avizelerde tehlike daha da artmaktadır. Bu sebeple, evinizin ya da ofisinizin aydınlatma sisteminin kurulması aşamasında kendi imkânlarınız ile amatör bir monte işlemi yerine mutlaka profesyonel bir ekiple çalışmalı, özellikle ağır avizelerin montesinde avizenin kendi kablo ve aparatlarına ek olarak ekstra bir çelik halat ile sağlamlama işlemi yapılmalıdır. Yeterince sağlam olduğundan emin olmadığınız avizeleri kullanmayıp en kısa sürede sabitleme işlemi için önlem almalısınız.

Üçüncü dikkat edilmesi gereken nokta da avizenin materyali ile doğrudan ilişkilidir. Hemen hemen hepimiz kristal sarkıtları, ampülleri saran cam öğeleri, parlak gümüş, altın ya da bronz renkli metalleri olan gösterişli avizeleri beğeniyoruz. Ancak, bu malzemeler olası bir düşme durumunda ağır yaralanmalara yol açabilir. Son zamanlarda, en az bu modeller kadar şık ancak daha hafif ve tehlikesiz olan plastik, akrilik, mika gibi materyallerden tasarlanan avizeleri bulmak da mümkün. Hatta bir adım daha ileri gidip kâğıttan ya da ipten tasarlanan hafif ve tehlikesiz avizeler ile de şık bir aydınlatmaya sahip olmanız mümkün.

Aydınlatma dendiğinde gerçekten aklımızda beliren ilk öğe avize ve avize dendiğinde de tavandan sarkan gösterişli modeller gözümüzün önüne gelmekte. Ancak, aydınlatma sadece sarkıt avizelerle değil, tavana paralel şekilde döşenen ahtapot, led ya da spot avizelerle de çok şık bir şekilde sağlanabilir. Modern tarzdaki ahtapot avizeler, kollarını tavandan aşağı sarkıtmak yerine tavana paralel şekilde yatay bir uzanım ile daha güvenli bir aydınlatma sağlamakta. Bunun dışında, tavan aydınlatmasını sadece spot ya da led panellerden ibaret kılıp, lambader ve abajur gibi yan öğeler ile aydınlatma sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Böylelikle olası bir deprem durumunda, tavanınızdan gelecek bir tehlikeyi önceden yok etmiş olup, daha güvenli bir ev ya da ofis dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Güvenilir avize modellerinizi satın alırken tasarımı ile de sizi memnun etmesi gerekmektedir. Burcunuza göre avize seçim önerilerimizi paylalştığımız blog yazımızı keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.