Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Geniş Gösterilebilir?

Küçük Mutfaklar Nasıl Daha Geniş Gösterilebilir?

Mutfaklarda geniş hareket alanının sağlanması yemek hazırlama sürecini daha rahat geçirme imkanı sunarken, dekoratif açıdan da oldukça önemlidir. Yemek hazırlanması sırasında uygun hareket alanının olması herkesin istediği bir husustur. Ancak bazı mutfaklar küçük boyutlarda olduğu için istenmeyen bir duruma neden olabilmektedir. Küçük mutfaklara uygun olarak seçilecek mutfak mobilyaları ile mutfağınıza geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Küçük mutfaklar için uygun küçük mutfak mobilyaları seçerek mutfağınızı dekore edebilirsiniz. Mutfakların dekorasyonunda oldukça önemli olan mutfak dolapları işlevsel açıdan mutfakların olmazsa olmazları arasındadır. Küçük mutfaklar dekore edilirken tarz, model, işlevsel ve boyut olarak uygun olan mutfak dolabı seçilmelidir.

Mutfak dolapları başta olmak üzere mutfak mobilyalarının açık renklerde seçilmesi, mutfağın açık renkler kullanılarak dekore edilmesi mutfağın geniş görünmesini sağlayabilir.

Eğer mutfağınızda küçük bir masa konumlandırabileceğiniz bir alan varsa ve mutfak masası kullanmak istiyorsanız modüler mutfak mobilyaları sizler için uygun olabilir. Oldukça farklı model ve tasarımda üretilen, açılıp kapanma özelliği olan mutfak masaları ile hem kullanışlı bir mutfak masasına sahip olabilir hem de alanı verimli kullanma imkanı bulabilirsiniz.

Açılıp kapanma özelliği bulunan mutfak masaları duvara monte edilebilmektedir. Duvara monte edilen mutfak masaları oldukça az yer kapladığı ve istendiği zaman kaldırılabildiği için küçük mutfaklar için uygundur. Bazı mutfak masaları ise oldukça az bir yüzeyi sabitken yan kısmından kaldırılan parçası ile büyüyebilmektedir. Bu masalar da dar alanlarda tercih edilen mutfak masaları arasındadır.

Açılıp kapanma özelliği olan masalarda genellikle aperatif yemekler yendiği ve yemek hazırlama sürecinde alan sağladığı için, bu tarz masalar için açılıp kapanabilen sandalye, puf veya tabure seçilebilir.

Mutfakların dekorasyonunda duvar ve yerlerin seçilmesi de önemlidir. Eğer dar alanlar dekore edilecekse açık renkli duvar boyası veya duvar fayansı, açık renkli yer döşemesi tercih edilmelidir.

Yerde duvardan duvara serilen halılar alanın dar görünmesine neden olabilir. Küçük mutfaklar için seçilecek olan halılar alandan daha küçük boyutlarda olabilir. Bu şekilde halının sebep olacağı karabalık görünüm engellenmiş olabilir.

Mutfaklarda seçilecek perde de dekorasyon için oldukça önemlidir. Yere kadar uzanan ve tüm duvarı kaplayan perdeler geniş alanlarda oldukça şık dursa da dar alanlar için boğucu bir hava oluşumuna neden olabilir. Dar mutfaklar için perde alırken camın boyuna uygun perde seçilmelidir. Stor perdeler mutfaklarda oldukça tercih edilen perde modellerindendir. Özellikle stor perdelerde mutfağa uygun olarak leke tutmayan ve kolay temizlenebilen kumaşlar kullanılması stor perdeye olan talebi arttırmıştır. Mutfaklarda kullanılan diğer bir perde seçeneği ise cama monte edilen büzgülü perdelerdir. Bu perdeler cama monte edildiği için dar alanlar için oldukça doğru bir perde seçimidir. Cama monte edilen çubuklara kumaşların geçirilmesi ile kolayca takıldığı için temizlenmesi de oldukça kolaydır.

Dar mutfakların tezgahlarının üzerinde eşya bulundurmak alanın karanlık görünümüne neden olacağı için sakınılması gereken bir durumdur. Tezgahın üzerinde bulunabilen kupa bardaklar, yağ şişeleri, baharatlıklar, küçük ev aletleri, çeşitli mutfak gereçleri mutfağın dar görünmesine neden olacaktır.

Küçük mutfaklarınızın daha geniş görünmesini istiyorsanız klasik mutfak mobilyalarını mutfağa uygun boyutlarda seçmelisiniz. Ancak mutfakta var olan düzen mutfağın geniş görünmesinde oldukça etkilidir. Duvarların, tezgahın ve masanın hareketli olması mutfağınıza kalabalık bir görünüm katacaktır. Mutfaklarınızı olabildiğinde yalın bir tarzda dekore ederek dar mutfaklarınızın geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.