Yemek Odası Mobilyalarının Tarihi

Yemek Odası Mobilyalarının Tarihi

Yemek odası mobilyaları geçmişten günümüze kadar bir çok yaşam alanında tercih edilmiştir. Bürokratlar, siyasiler ve halkın geneli, yaşam alanlarında yemek odası takımlarını kullanmışlardır. Önemi görüşmeler, alınacak kararlar, hoş aile sohbetler, lezzetli ikramların sunulmasına kadar bir çok etkinlik yemek odalarında gerçekleşmektedir. Geçmişten günümüze kadar yemek odası mobilyaları şekil ve tasarım değiştirse de kullanım alışkanlıkları ve manevi değeri açısından aynı amaçla kullanılmaktadır.

Yemek odası mobilyaları genellikle yemek masası, sandalyeleri, konsol ve vitrinden oluşmaktadır. Sandalyeler masanın etrafında sıralanmış bir şekilde bulunur. Konsol ve vitrin ise yemek odası takımının sınırını belirlerken, işlevsel olarak kullanılarak servise yardım edecek tabak ve çanak gibi araç gereçlere daha kolay erişimi sağlamaktadır. Yemek odaları günümüzde evlerin küçük olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı çoğu evde bulunmamaktadır. Ancak lüks ve ihtişamlı geniş yaşam alanlarında yemek odası takımları tam takım olarak tercih edilebilmektedir. Daha çok geniş bir eve sahip olanların sıkça tercih ettiği yemek odaları farklı tasarım ve boyutlarda kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Yemek odalarının tarihi tam olarak belli olmasa da oldukça eskilerden günümüze kadar mevcudiyetini sürdürmüşlerdir. Bunu bulunan motiflerde, kalıntılardan rastlayabilmekteyiz. Hatta İsa'nın son akşam yemeği tablosunun da yansıttığı üzere, havariler ve Hz. İsa bir yemek masasının çevresinde toplanmışlardır. Bu sebeple yemek odaları ne zaman kullanılmaya başlandı sorusuna kesin bir cevap olmamasının yanında, oldukça uzun bir tarihinin olduğu düşünülmektedir.

Tarihte yemek odaları hep kullanılmıştır. Eski saraylarda bile zamanında yemek yedikleri, üzerinde ziyafet çektikleri bir odaları hep olmuştur. Kısacası yemek odalarına ilgi geçmişte bile oldukça büyüktür. Bu sayede yemek odası mobilya tarihi çokça uzun bir yoldan günümüze kadar ilerlemeyi başarmıştır.

Yemek Odalarının Gereklilikleri

Yemek odalarını dekore ederken bir masa ve sandelyeleri yerleştirmekten başka dikkat etmeniz gereken bir çok detayın, noktanın olduğunu biliyor muydunuz?

Mutfaklarımız minicik bir hale geldiğinden bazı mutfaklar sadece bir duvardan ibaret tezgaha dönüştü. Mutfak alanlarımız gittikçe küçülmeye gitmek mecburiyetinde kaldı. Durum böyle olunca da yemek yemek için ayrı alanlar özel odalar oluşturulmaya başlandı. Bu odalara da yemek odası adı verildi.

Yemek odaları tüm ailenin buluştuğu ve keyifli vakitler geçirdiği bir toplantı masası gibidir aslında. Tek farkı aile içerisinde olur ve mesele iş değil, hoş sohbetlerdir. Bu nedenle hem günün her öğününde bize hem de özel akşamlarda misafirlerimize konforlu hissettirecek şekilde dizayn edilmeli, dekore edilmelidir. O halde gelin birkaç püf noktayı sizler ile inceleyelim.

Eğer bir odanızı sadece yemek için ayırdıysanız veya ayırmak istiyorsanız; yemek masasını ve sandalyelerin dışında konsol, vitrin ve büfe gibi mobilyalarıda arkasından getirmek zorunda olabiliriz. Dolap tipi konsolların yerini alan geniş ve kısa konsollar, evinize oldukça modern ve şık bir hava katacaktır.

Yemek odasında eşya seçilirken öncelikle büyük olanlardan başlamanız gerekir. İlk olarak yemek masasını ister odanızın ortasına ister köşesine yerleştirebilirsiniz. Eğer odada pencere bulunuyor ise yemek masasını daha yakınlarına kurarak ferah bir görünüm sahibi olabilirsiniz. Yemek masanızı illa odanın ortasına koyacaksanız konsol ya da büfeyle aynı hizada olmasına özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz. Konsol ve diğer mobilyaları ihtiyacınıza göre konumlandırmak ise tamamen size kalmıştır.

Kocaman salonlar bizim kültürel ev mimarimizin bir sonucudur. Yani hemen hemen herkesin evinde kocaman bir salon bulunmaktadır. Bu salonaların bir kısmını yemek odası olarak dekore etmek de oldukça kolay ve şık bir tercihtir.

Renk seçimleri ve aydınlatmalar

Aydınlık renkler yemek odasının daha ferah ve canlı görünmesinde büyük rol oynarlar. Ancak tarzınıza göre odanıza uyabileceğini düşündüğünüz koyu renkleri de tercih edilmenizde sakınca yoktur. Turuncu, sarı ve kırmızı insanlar üzerinde iştah açan bir etki yarattığı düşünüldüğünden yemek odanızda bu tarz renklere yer verebilirsiniz. Daha modern bir dekorasyon istiyorsanız eğer mavi tonları, beyaz ve açık yeşil tonları gibi renklerle bu havayı yakalayabilir, modern bir şıklığın tadına varabilirsiniz.

Renkler kadar aydınlatmalarda önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Aydınlatmalarıda öncelikle odanın renk tonuna göre iyi seçmeli ve göz yormayacack tipte ampüller tercih etmeliyiz. Ayrıca aydınlatmalar ile belli başlı duvar yüzeylerine güzel bir dekorasyon ile ampül döşemekte evinizin yemek odasına farklı bir hava katacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.