Banyoda Küf Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Banyoda Küf Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Banyoda küf oluşumu nasıl önlenir? Banyo rutubet ve tavan kararması nasıl önlenir? Banyolar dekorasyonuna oldukça önem verilen alanlardır. Yer ve duvar döşemelerinin, duşa kabinlerin, lavaboların, banyo dolaplarının ve diğer banyo mobilyalarının özenle seçilip dekore edildiği banyolarda küf oluşumu oldukça sık rastlanabilen bir durumdur. Yeteri kadar hava almayan ve uygun mobilya bulunmayan banyolarda küf ve kararma oluşumu gerçekleşebilir.

Banyolarında oldukça şık bir dekoratif hava oluştursanız bile zamanla oluşacak kararma, kararma ve küflenmeler banyo dekorasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Banyolar dekoratif açıdan özenle hazırlanırken mobilyaların özellikleri de incelenmelidir. Özellikle küf, kararma ve kabarma yapacak mobilyalardan kaçınılmalıdır. Özellikle ahşap banyo mobilyaları seçilirken, ahşapların özellikleri incelenmelidir.

Klasik ahşap banyo mobilyaları birçok farklı kalitedeki ahşaplardan üretilmektedir. Sunta gibi fabrikasyon malzemelerden yapılmış olan ahşap banyo mobilyaları suyla temas ettiklerinde kolayca kabarabilmektedirler. Banyolarınızda mobilyaların konumlandırılması önemli olsa da banyolar nemli ve buharlı alanlar oldukları için mobilyaların uygun malzemeden üretilmiş olmalarına dikkat edilmelidir.

Banyolarda küf oluşumunun en büyük nedeni banyolarda buhar oluştuktan sonra yeteri kadar havalanmamasıdır. Yeteri kadar havalanan banyolarda, mobilyaların suyla teması engellendiğinde genellikle bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak banyoların uygun havalandırılmaması hem banyo mobilyalarının hem duvar ve tavanların hem de duşa kabin gibi banyo eşyalarının küflenmesine ve kararmasına sebep olacaktır.

Banyolarda cam bulunmaması ve havalandırma kanalına bağlı olması banyoların yeteri kadar hava almamasına neden olmaktadır. Havalandırma alanına açılan camların kapatılmaması ve banyoların sürekli havalandırılması sağlanmalıdır. Ancak banyo sırasında yoğun buhar oluştuğu için havalandırma camı yeterli gelmeyebilir. Belli bir süre banyonun kapısı açık bırakılarak buharın ve nemin banyolardan çıkması sağlanabilir. Ancak banyo mobilyaları ve duvarların buharının koruması zaman alacağı için kuru bir bezle özellikle mobilyaların nemi alınabilir. Her banyoda bu işlemin yapılması zorlasa da dönem dönem banyo mobilyalarının ve duvarların kurulanması küf oluşumu ve kararma oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca mobilyalarda ve duvarlara buhar değdiğinde suya dönüşecek ve ıslaklık olacaktır. Bu ıslaklık kururken banyo ortamında nem artacaktır. Oluşan nem oranı da küflenmeyi arttıracaktır. Örneğin banyo dolapları ve diğer eşyaların dip köşeleri ve arka kısımlarında daha fazla kararma ve küflenme olur. Bunun nedeni yeteri kadar havalanmadığı için nemli kalmalarıdır. Eğer banyolarınızın bir kısmını kurutursanız banyolardaki nem oranının arttırmasını da önlenmiş olacaktır.

Bazen çatı katlarının çatısından kaynaklı, bahçe katı veya bodrum katı gibi alanlarda küf oluşumu engellenemeyebilir. Eğer evinizde küf oluşumunu engelleyemiyorsanız ve banyolarınızda küf oluşuyorsa, banyolarınızın dekorasyonu için seçeceğiniz şık ahşap banyo mobilyaları özelliklerine daha çok dikkat etmelisiniz.

Banyo tavanlarında küf oluşumu engellenemiyorsa köpük tavanlar ve çeşitli plastik tavan kaplamaları kullanılabilir. Plastik tavanlar asma tavan olarak geçen ve tavana doğrudan monte edilmeyip bir iskelet üzerine monte edilmektedir. Bu sayede tavanınızda oluşan kararmış görüntüyü giderebilirsiniz.

Banyolarınız için seçeceğiniz banyo mobilya modelleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Ahşap ürünlerin rutubetten etkilenmesi daha kolay olacağı için plastik ürünler seçilebilir. Plastik ürünlerde oluşabilecek küflenme ve kararmalar düzenli aralıklarla temizlendiğinde istenmeyen küf görüntüsü giderilebilir.

Duşa kabin seçiminde ise plastik ürünler yerine düz cam ürünler tercih edilebilir. Cam üzerinde şekillerin olması o kısımların daha çok kirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle düz cam duşa kabin modellerini inceleyebilirsiniz. Banyolarda küf oluşumu oldukça sık rastlansa da bakımlarının düzenli olarak yapılması olumsuz görüntüyü engelleyebilir. Uygun banyo mobilyası seçimi ve uygun bakımı ile istediğiniz dekorasyondaki banyolara sahip olabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.