Yaşam Alanlarınıza Renk Katacak Halı Modelleri Nelerdir?

Yaşam Alanlarınıza Renk Katacak Halı Modelleri Nelerdir?

Hem klasik hem de lüks halı modelleri ile evinizde farklı bir hava yakalamanız mümkün. Yaşam alanlarınız için seçeceğiniz doğru ve kaliteli halılar sayesinde modern bir yaşantıya adım atabileceksiniz. Bir evin en önemli dekoratif unsurlarından birisi halılardır. Evinize, yaşam alanlarınıza renk katacak modern halı seçeneklerini iyi seçmek gerekir. Evin bir bütün olarak görünmesi ve konsepte uygun olması açısından her şeyin birbiriyle uyumlu olması şart. Bu nedenle evin her şeyini hazırladıktan sonra son olarak halı seçimi yapmak gerek. Bu halıları da mutlaka evin duvarlarının rengine, mobilyaların türüne, sadeliğine ve rengine göre satın almalı.

Günümüzde halı tercihleri hem kullanım alanlarına, hem kullanım amaçlarına hem de kullanacak kişinin beğenilerine göre şekil almaktadır. Birçok halı firması farklı renkler, desenler ve modellerde çeşit  çeşit halıyı piyasaya sunmaktadır. Yani her zevke uygun bir halı modeli bulmak artık hiç zor değildir.

Halıda Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

İster klasik halı modelleri olsun ister lüks halı modelleri, bunlar arasından bir seçim yaparken mutlaka renk hususuna dikkat etmek gerekir. Renk seçimleri her bir odada farklı bir hava yaratmak için yapılır. Bu etkiler ılıklık, soğukluk ya da sıcaklıktır. Halıda seçilen renk bir de zemini vurgulamak isteyip istemediğinizi de anlatır. Örneğin evinizin dekorasyon içerisinde zeminini ön plana çıkarmak isterseniz, halınızı mutlaka nötr renklerden seçmelisiniz. Bununla beraber sade desensiz halılar da bu konuda size yardımcı olacaktır. Zemini arka plana almak ve evin mobilyalarını öne çıkarmak içinse gri tonlarını kullanabilirsiniz. Eğer mobilyalarınızın dikkat çekici olmadığını düşünüyor ve bunun yerine zemini göze çarpan bir hale getirmek istiyorsanız da canlı, açık renkli ve desenli halıları tercih edebilirsiniz.

Halı seçiminde bir diğer önemli husus ise halının ölçülerinin kullanılacak alana uygun olmasıdır. Lüks halı modelleri ve klasik halı modelleri seçerken mutlaka salon ya da odalarınızın ölçüsüne uygun boyutları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde çirkin ve boğucu bir görünüm ortaya çıkabilir. Peki halı ölçüsü nasıl alınır?

  • Halı satın almaya gitmeden önce mutlaka halıyı kullanacağınız alanın ölçüsünü almalısınız
  • Bununla beraber odada bulunan yemek masası, sehpa, masa, yatak, tv ünitesi gibi mobilyaların da taban ölçüsünü almanız gerekiyor
  • Ölçü alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise odanın kenarlarında ne kadar boşluk bırakacağınız. Gönlünüz ne kadar boşluk bırakmak istiyorsa, bunu ayarlamalı ve bir metre yardımı ile bunun ölçüsünü almalısınız.

Halılar bildiğiz gibi yaşam alanlarınızda bütünlük oluşmasını sağlayan dekoratif ve aynı zamanda işlevsel bir üründür. Bu nedenle en az desen, model ve renk kadar ölçü konusuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Halı Seçim İpuçları

Halı seçerken öncelikle halıyı kullanacağınız alana dikkat etmelisiniz. Bu konuda sizlere birkaç ipucu vereceğiz:

  • Halıyı mutlaka koltuk takımıyla uyumlu seçmelisiniz. Halıyı ise yerleştirirken koltuk takımıyla hizada ve orantılı yerleştirmelisiniz.
  • Örneğin odanız dikdörtgense dikdörtgen, kareyse oval ya da kare halılar tercih etmelisiniz. Bu hem lüks halı modelleri hem de klasik halı modelleri için geçerlidir.
  • Eğer koltuklarınızın ayakları yüksekse halıyı altına verebilirsiniz.
  • Koltuğunuz kısa ayaklı ya da düz tabanlıysa, halınızın boyutunu da küçük seçmeli ve halıyla arasında yaklaşık 30 cm boşluk olmalı.
  • Eğer koltuklarınız köşe koltuk takımıysa halınızın boyutlarına daha çok dikkat etmelisiniz.
  • Eğer yemek odasına halı seçiyorsanız, halınız mutlaka sandalyelerle uyumlu olmalıdır.
  • Yatak odasına halı seçimini ise yatağın pozisyonuna uygun bir biçimde yapmalısınız. Eğer yatağınız duvara bitişikse küçük halılar seçmelisiniz.

Dekorasyonun ayrılmaz parçası olan halılar, şık yaşam alanları oluşturmak için önemlidir. Peki göz alıcı mekanlar oluşturmak için yaşam alanlarında ne gibi seçimler yapılmalıdır?
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.