Vintage Yemek Odası Takımları ile Geçmişe Dönüş

Vintage Yemek Odası Takımları ile Geçmişe Dönüş

Babaannemizin yemek masası takımını evimizde kullanmaya başlarsak evimize gelen birçok kişiden masanın yıpranmış olduğu ve kullanmamamız gerektiğini duyarız. Ancak aynı masayı birkaç işlemden geçirdikten sonra kullanırsak vintage yemek masası elde edeceğimiz için böyle söylemler yerini beğenilere bırakacaktır. Vintage, antika kadar eski değil ancak 10-30 yıl arası giyim kuşam, eşya, araba gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılır. Yani babaannemizin masasında çizikleri yok edersek, onarırsak veya istersek rengini değişirsek bu vintage olurken, babaannemizin babaannesinden kalan bir masayı onarsak dahi antika oluyor.

Masanız ile tam puan hakkediyor

Genellikle bir masa ve 6 ya da 8 tane sandalyeden oluşan vintage yemek odası takımları, tercih edeceğiniz markanın hazırladığı paket içeriğine göre içerisinde konsolda barındırabiliyor. Ancak genel vintage yemek odaları için hazırlanan takımlar masa ve sandalyeden oluşuyor. Masalar da ise çok çeşitli seçenekler mevcut. Tercihe bağlı olarak masanın ayaklarında işlemeler bulunabiliyor veya tamamı ile sade ayaklara da sahip olabiliyor. Ancak genellikle işlemeli ayaklar daha çok revaçta. Zarif dokumalar ile masanın bacaklarına konulan detaylı çalışmalar gözlerimize estetik ziyafet sunuyor. Tercihe göre varank işleme ile estetik görüntüsüne şıklık katılabiliyor. Öyle ki varank işlemeler sayesinde altın seçeneği ile vintage yemek odaları detaylanıyor. Bu detay sandalyelerde de karşımıza çıkıyor. Masalar sadece ayakları ile dikkat çekmekle yetinmiyor. Masanın üst tablası da doku, renk ve tasarım ile dikkatleri üzerine topluyor. Estetiksel olarak yarış içinde olan masa ayakları ve tablası, bütün olarak bakıldığında şaheser bir tabloya benziyor. Genellikle masanın üst tablası ahşap tonunda tercih edilirken isteğe bağlı olarak da farklı tonlar ile renklendirilebilir. Farklı tasarımlar için farklı kesim teknikleri de uygulanabilen vintage yemek masası için en sık kullanılan kesim yine düz kesim oluyor.

Gözde parça; Sandalye

Vintage yemek odası takımı içerisinde gözde bir diğer parça ise sandalyeler. Konfor tercihine göre çok farklı seçenek sunuyor sandalye kategorisi. Bu kategori de seçim yaparken sırt kısmı, ayak tercihleri, kumaş seçeneği, iskeleti veya sağlayacağı konfor gibi birçok farklı kriter var. İlk olarak sandalyenin sırt kısmı isteğe bağlı olarak da minderli, sade ahşaplı veya sırtsız olabiliyor. Uzun yemek saatlerin de keyifle sohbet etmek isteyenler için sırt kısmı minderli sandalyeler oldukça ergonomik olacaktır. Tabi bunu seçtikten sonra başlıyor asıl macera. İskeleti ahşaptan olacağı için sağlamlık kriterinden tam not alıyor. Peşine ise sevdiğimiz insanlar ile bir masa da oturup, lezzetli yemekler yerken bir yandan da gün sonu değerlendirmesi yapmak uzun saatler o sofrada keyifle oturmamız için ergonomiklik geliyor. Uzun saatler oturacağımız sandalyede bel ve sırt ağrısı yapmamalı. Yemek yemek eziyet olmaması için oturuş desteği sağlaması da gerekiyor sandalyelerin. Vintage yemek odası takımı gözdesi olan sandalyenin kumaşı da terletmemeli.

Konfor için gerekli olan bu adımları tamamladıktan sonra ise peşine estetiksel konfor geliyor. Yani baktığımızda gözlerimiz yorulmamalı. Renginin vintage yemek odaları ruhuna eşlik etmesi ve dahası onunla bütün oluşturabilmesi gerekiyor. Renginde seçim yaparken dokusunu da unutmamak gerekiyor. Rengi ile aynı anda dokusunun da vintage tarzına uyum sağlaması ve kullanış açısından rahatlık sağlaması lazım. Terletmeyen kumaş tercih ederken üzerinde taşıdığı motifi de masaya eşlik etmeli. Son olarak ise zarefet unsuru sandalye ayakları. Ayakları seçerken masanız da tercih ettiğiniz detayları sandalyenize de taşımalısınız. İncelikle tasarlamış oymacılık ve varank işlemesi ile vintage yemek odası takımı sandalyeleriniz tamamlanacaktır.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.