Klasik Mobilya Nedir?

Klasik Mobilya Nedir?

Klasik mobilya nedir ve özellikleri nelerdir? Klasik mobilyalar, oldukça eski zamanlardan beri üretilen ve yoğun ilgi gören tarzını ve karakterini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmediği, fabrikaların yaygınlaşmadığı ve birçok ürünün el emeği ile üretildiği dönemlerde mobilyalar da ustaların ellerinden çıkmaktaydı. Ahşabın, kumaşın el emeği ile işlendiği, birleştirildiği ve şekillendirildiği dönemlerde hem mobilya birer el emeği birer sanat eseri niteliği taşımaktaydı.

Klasik koltuk takımlarında diğer koltuk tarzlarına göre daha fazla ahşap detay görünmektedir. Ahşap kısımlarının oymalar ve varaklarla süslenmesi ile koltuklar sanat eserine dönüşmektedir. Klasik koltuk takımlarının ahşap kısımlarının oyularak işlenmesi sırasında zarar görmemesi ve güzel görünmesi için kullanılan ahşabın kalitesi çok önemlidir. Günümüzde mobilyalarda kullanılan sunta, yonga levha, mdf gibi fabrika ortamında üretilen malzemeler klasik mobilya takımları için uygun değildir. Uygun olan ağaçlardan üretilmesi gereken klasik mobilyalar ustanın el emeği ile birleştiğinde oldukça kıymetli hal almaktadır.

Klasik mobilyalar ve klasik tarz eşyalar sarayların vazgeçilmezleri arasında yer almaktaydı. O dönemde genellikle el emeği ile mobilya üretilmesi nedeniyle çok mobilya seçeneğinin bulunmaması da saraylarda klasik mobilya kullanılmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Günümüzde klasik mobilyalar oldukça şık mobilyalardır. Evini lüks dekorasyonda tasarlamak isteyen kişilerin incelediği mobilyalar arasındadır. Yalılarda, villalarda, makam odalarında, yönetici odalarında klasik mobilyalar tercih edilen mobilyalar arasında yer almaktadır.

Klasik mobilya nedir sorusunu yanıtlamak için klasik mobilya çeşitlerine değinmek gerekiyor. Klasik mobilya takımları içerisinde, klasik yemek odası takımı, klasik koltuk takımı, klasik yatak odası takımı, klasik mutfak mobilyaları, klasik çocuk odası takımı, klasik bebek odası takımı bulunmaktadır. Ancak klasik banyo dolapları, klasik vestiyerler gibi birçok mobilya klasik tarzda üretilebilmektedir.

Klasik koltuk takımları, diğer koltuk takımlarına göre daha fazla ahşap detayı olan mobilyalardır. Ahşap iskeletinde yer alan oymalar, varaklar ve çeşitli işlemeler klasik koltuk takımlarını diğer koltuk takımlarından ayırmaktadır. Birçok farklı renk ve desende kumaştan üretilebilmektedirler. Dilerseniz sade renk tonlarında kumaşlardan üretilmiş olan koltuk takımları seçebilir dilerseniz daha hareketli desene sahip kumaşlardan üretilmiş klasik koltuk takımları seçebilirsiniz.

Klasik yatak odası takımı modelleri genellikle oldukça gösterişli olan yatak odası takımları arasında yer almaktadır. Diğer mobilyalarda olduğu gibi klasik yatak odası takımı mobilyaları da dayanıklı ahşap malzemelerden üretilmektedirler. Oldukça kaliteli ve sağlam olması klasik yatak odası takımlarının önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Klasik yatak odası modellerinde de diğer mobilya takımlarındaki gibi farklı modeller bulunmaktadır.  Gardıropların içlerinde yer alan raf düzenlemeleri eşyaların konumlandırılması ve yeteri alan sağlanması için oldukça önemlidir. Eşyalarınızı göz önünde bulundurarak sizin için uygun olan düzene sahip gardırobu seçebilirsiniz.

Klasik yemek odası takımları klasik mobilyalar arasında oldukça beğenilen ve tercih edilen ürünlerdir. Oldukça gösterişli masa, sandalye ve vitrinlere sahip olan klasik yemek odası takımları birçok kişi tarafından beğenilen ve kullanılan mobilyalar arasında yer almaktadır. Diğer yemek masalarında mevcut olan kapanıp açılma özelliği klasik yemek masalarında bulunmayabilir. Bu nedenle diğer yemek masalarına göre daha büyük olabilmektedir. Geniş ölçülerde olduğu için özellikle büyük alanlarda kullanılan klasik yemek odası mobilyaları oldukça gösterişli ve dekoratif ürünlerdir.

Klasik tarzda dizayn edilmiş banyolarda klasik banyo dolapları oldukça dekoratif ve işlevsel olan ürünlerdir. Klasik banyolarınızın dekorasyonuna ve boyutlarına uygun klasik banyo dolabı ile banyolarınızda işlevsel mobilyalara sahip olabilirsiniz.

Klasik mobilyalar birçok kişi tarafından beğenilen ve tercih edilen mobilya tarzı arasındadır. sizde klasik dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız klasik mobilyalar arasından kendiniz için uygun olan klasik mobilya takımını seçebilirsiniz.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.