Simetri Takıntıları Olanlar Nasıl Avize Kullanmalıdır?

Simetri Takıntıları Olanlar Nasıl Avize Kullanmalıdır?

Ev dekorasyonlarında en önemli kurallarından biri şüphesiz yaşam alanlarındaki ışığın dengesini kurmak ve aydınlatmaları doğru seçmektir. Gelin birlikte aydınlatmaların en önemli aksesuarlarından biri olan avize seçimlerini yakından inceleyelim.

Özellikle açı ya da yükseklik gibi fiziksel özellikleri sebebiyle karanlık kalan evlerde, aydınlatma seçimi ve kullanımı son derece önemli bir unsurdur. Aynı şekilde küçük evlerde de daha ferah bir görünüm sağlamak için hem doğal ışıktan hem de aydınlatmalardan yardım almak büyük önem taşıyabilir. Yaşadığımız ortama göre değişiklik gösteren aydınlatmalar hem sağlığımız hem de dekorasyon için oldukça önemlidir.

Herkesin simetriye düşkün arkadaşları olabilir. Yeri geldiğinde kendi evinizde bile tablonuzun yamukluğunu düzelten arkadaşlarınız her zaman çevrenizde olabilir. Hatta belki de o kişi hep siz oldunuz. Evinizin mobilyalarında tutun her şeyin simetrik olmasını istersiniz ve olabilecek en az asimetrik bir düzen bile sizi oldukça rahatsız eder. Peki bir simetrik avize alacak olsanız bunu nasıl tercih ederdiniz. Elbette o vazgeçemediğiniz takıntınızı göz önünde bulundurarak seçerdiniz. Bu sebeple Lüks çeşitli avize çeşitleri arasından simetriye en yakın olan şamdanlı avize modellerine bakabilirsiniz. Yapısı ve tarzı sebebiyle oldukça simetrik görünüşü tam da simetri takıntısı ile kafayı bozmuş bireyler için açık bir tercih haline gelebiliyor. Önerebileceğimiz bir başka simetrik tasarımlardan bir tanesi klasik tepsi avize modelleridir yine benzer şekilde yapısı ile birlikte simetrik bir görünüm sunuyor ve simetri düşkünlerinin tercihi haline gelebiliyor.

Doğru Avize Seçimlerinin Önemi

Elbette simetri düşkünlerinin dışında da doğru aydınlatmaların, avizelerin önemi büyüktür. Ortam aydınlatmaları, alanın tümüne yetecek şekilde ve yine odanın fiziksel koşullarına göre ayarlanması gerekir. Bu tip aydınlatmalar çok sık ve uzun süreli olarak kullanıldığı için mutlaka tasarruflu lambalar tercih edilmesi son derece önemlidir.  Ortam aydınlatmalarında genellikle tavana sabitlenen aydınlatmalar ya da geniş ampuller kullanılabilir. Ampul renk ve avize çeşitleri arasından uygun seçimi tamamen ev dekorasyonunuza bağlı olarak farklı biçimlerde tercih edebilmelisiniz. Çünkü aydınlatmalar düzenlenirken ev dekorasyonlarından da yardım almalı, bütünlüğü sağlamalısınız. Böylece evinizdeki değişiklik bir bütün olarak gözükecek ve sırıtacak herhangi bir dekorasyon gözünüze batmayacaktır. Lüks avize çeşitleri bu sebeple lüks olmasının yanında evinizin bütünleyici görevini de sırtlamalıdır.

Daha önce de altını çizdiğimiz üzere ev dekorasyonunda aydınlatmaların payı oldukça büyüktür ve her yaşam alanının, kullanım amacına bağlı kalınarak farklı şekilde aydınlatılması gereklidir. Örneğin mutfakta kullanacağınız aydınlatmaların, avize seçimlerinin masa gibi sık kullanılan bölgelerde yoğunlaştırmalısınız. Hangi tipte aydınlatma kullanırsanız kullanın, burada ampul seçimi çok önemlidir.

Bol ışığa ihtiyaç duyulan bir diğer mêkan ise banyolarımızdır. Evden çıkmadan önce hazırlandığınız aynalarından tutun günün her zamanında kullanacağınız bu mêkanın karanlıkta kalmasını istemezsiniz. Karanlıkta kalması takdirde sadece görüş alanınızı kısıtlamakla kalmayıp belli güvenlik açıklarına sebep olacaksınız. Bu sebeple aydınlatmalar banyolar için de oldukça önemli bir unsurdur.

Yatak odanız için ise rahatlatıcı, yoğun olmayan bir ışıklandırma tercih etmenizde fayda vardır. Öncelik amacı dinlenmek olan yatak odaları için yoğun bir ışıklandırma sizi aksine yoracaktır ve güne dinç uyanmanıza engel olacaktır. Yine tavana gizlenmiş avizeler, yatak başında ufak aydınlatmalar gibi hafif ışık sağlayan ışık kaynaklarını kullanmalısınız.

Kısacası söz konusu aydınlatmalar olduğunda yalnızca dekoratif anlamda düşünmemelisiniz. En küçük detaylara dahi yer vermeli, tercihlerinizi bu yönde yapmalısınız. Çünkü detay dediğimiz, atladığımız şeyler bazen büyük etkileri barındırmaktadır.

Avize modeli seçiminde zorlanan kullanıcılar burçlarına göre de seçim yapabilir. Son zamanlarda yaygınlaşan burca göre mobilya ve aksesuar ürünleri seçimini sizde deneyin. Burcunuza göre avize seçim önerileri yazımızı mutlaka okuyun.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.