Şamdanlı Avizeler Hangi Mekanlarda Kullanılır?

Şamdanlı Avizeler Hangi Mekanlarda Kullanılır?

İnsanların temel ihtiyaçlarından olan ışık kaynağı, insanlık tarihinin başlangıç yıllarında kandiller ve mumlar yardımıyla giderilmiştir. Bugün hala ilk ışık kaynaklarından ilham alınarak tasarlanan şamdanlı avizeler geniş odalar ve yüksek tavanlı alanları ışıklandırmaya devam ediyor. Özellikle yüksek tavanlı tasarlanmış yapılar için daha büyük, daha ihtişamlı avizeler kullanılmaya başlanmış. Bu yapılarda kullanılan şamdanlı avize modeline ek olarak klasik avize modelleri ve taşlı avize modelleri de tercih ediliyor.  Yüksek tavan ya da dar alan fark etmeksizin avize seçimi yaparken, öncelikli olarak seçtiğiniz mobilyanın stiline karar kılmak ve tavanda avize asacağınız yeri seçmelisiniz. Daha sonra ise avize seçimine başlamalısınız. Böylelikle dekore ettiğiniz alanda karışıklık çıkmayacaktır. Her odanın ruhu ve taşıdığı enerji faklı olduğu için, her oda ayrı mekan gibi düşünülmelidir.

Şamdanlı avize modelleri sadece evlerde değil birçok farklı alanı da süslerken aynı anda aydınlatan avizelerdir. Bu yazımızda size bu alanlarda şamdanlı avizelerin kullanımından bahsedeceğiz.

İbadet Alanlarında Avize Kullanımı

Şamdanlı avize modelleri doğal mum görünümü ile süslenmiş avize modelleridir. Estetiksel kaygı taşımayan bu modeller, cami, kilise veya medrese gibi ruhumuza hitap eden yerlerde oldukça çok karşımıza çıkıyor. Camiler de iç aydınlatmanın yapılması ile göz konforu sağlanırken, mimari açıya da vurgu yapıyor. Çok büyük camilerde yeterli aydınlatmayı desteklemek için oldukça büyük ve taşlı avizeler tercih edilirken, ortalama boyuta sahip camiler için beyaz şamdanlı avize modelleri ışıklandırma için yeterli oluyor.  Klise için ise avize ve ışık yardımıyla; kilise orgu, dini heykeller ve sunak gibi öğeleri vurgularken nefin tamamının aydınlatılmasına olanak sunuyor. Aynı zamanda ibadet için gelenlere ihtişamlı ama bir o kadar maneviyatı yüksek bir hava sunmaya yardımcı olan şamdanlı avize ile aydınlatma sistemi tamamlanıyor. İbadet alanları ek aydınlatmalarla desteklenirken, göz konforu ve aynı anda estetiksel çizgiden de uzaklaşmaması gerekiyor.

Makam Odalarında Klasik Avizeler

Makam odaları, bağlı olduğu kurumun yapısını yansıtacak şekilde tasarlanır. Gelen misafirlere karşı saygınlık kazanmak için ihtişamlı olması da gereken bu odalarda kullanılan mobilyayı tamamlayacak bir avize de gerekmektedir. Özellikle büyük alanlara kurulan makam odaları şamdanlı avize modelleri ile tamamlanabilir. İhtişamlı, gösterişli ve resmi  havasını başarılı bir şekilde bütünleştirecektir. Başarılı çalışmalarınızı yürüteceğiniz, özenle seçilmiş mobilyalar ve avizeniz, size ve makamınıza oldukça çok yakışacaktır.

Evlerde Şamdanlı Avize Kullanımı

Klasik döşenen evlere hareketli hava katacak olan avizeler ile hem görsel tarzları hem de ışık renkleri ile kullandığınız odanızın atmosferini tamamlayacaktır. Salonlarda tercih edilebilecek klasik ya da osmanlı tarzı mobilyaları desteklemek amaçlı şamdanlı avize modelleri tercih edilebilir. Salonunuzun hakim olduğu renk skalasına göre siyah şamdanlı avize veya beyaz şamdanlı avize tercih edebilirsiniz. Bu sayede salonunuzun estetiksel açıdan bütünlüğü bozulmadan aydınlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu avizeler ile sadece salonunuzu değil yatak odanızıda kolaylıkla aydınlatabilirsiniz. Bu odalar da kullanılacak olan avize ve aydınlatma seçeneklerinin dinlendirici etkisi olmalıdır. Makyaj ve kıyafet seçimi yaparken de bol ışık sunması gerekiyor. Odanıza en uygun olan şamdanlı avize  ile odanızın tasarımını tamamlayabilirsiniz.

Son Öneri

Şamdanlı avize modelleri ile istediğiniz alanı dekore edebilirsiniz. Ancak boyut olarak odaya uyum sağlaması gerekmektedir. Avizenizin odanız ile hem ışık yayması hem de tasarımsal olarak uyum içinde olması gerekir. Yeterli ışık olmayışı kullanış olarak sorun yaratırken, boyut estetiksel bir sorun çıkarabiliyor. Büyük alanlarda küçük avize kullanmak ya da küçük alanlarda büyük avize kullanmak olumsuz bir etki yaratacaktır. Seçenekler arasında kararsız kaldıysanız Asortie Mobilya ile iletişime geçebilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.