Bebek Odası Mobilyaları ile Duvar Boyası Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Bebek Odası Mobilyaları ile Duvar Boyası Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken renk ve boya uyumu nasıl olmalı? Bebek odalarının bebeklerin gelişimini destekleyen, sağlıklarını koruyan ve rahatlatıcı özelliklerde düzenlenmesi gerekmektedir. Uyurken, yatarken, oyun oynarken ve diğer aktiviteler sırasında bebek odalarının uygun dekorasyonda olması oldukça önemlidir. Bebek odalarının uygun özelliklerde olması için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında renk uyumu yer almaktadır. Renk uyumu dekorasyon için önemli olmakla beraber bebeklerin göz sağlığı ve uygun ortam oluşturulması için de önemlidir.

Bebek odalarının boğucu olmayan ferah renkler ile düzenlenmesine dikkat edilmelidir. Kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi renkler seçilmesi oldukça yaygın bir durumdur. Ancak beyaz ve beyaza yakın renk tonları bebek odalarının dekorasyonlarında oldukça uygun bir renk seçimidir.

Bebek odalarının duvar boyasının seçilmesinde önemli olan unsur bebek odası mobilyaları ve eşyaları ile uyumlu olmasıdır. Bebek odalarında dekorasyonu ve bebek odası tarzını belirleyen önemli eşyalar arasında mobilyalar vardır. Bebek odası modelleri ve mobilya tarzlarına bağlı olarak bebek odalarının dekorasyonu yapılmaktadır. Zevkinize uygun modelde ve renkte seçeceğiniz bebek odası mobilyalarına uygun duvar boyası rengi seçebilirsiniz.

Eğer bebek odası mobilya takımı beyaz renkteyse duvar boyalarının beyazdan farklı bir renkte boyanması tercih edilebilir. Ancak seçeceğiniz rengin ton olarak açık olması ferah bir bebek odası düzenlemenizi sağlayabilir. Son zamanlarda dekoratif amaçlı tercih edilen bir duvarın veya kolonun farklı renkte boyanması bebek odaları için de tercih edilebilir. Açık tonda boyadığınız rengin koyu tonunda diğer duvar veya kolunu boyayarak farklı bir hava kazandırabilirsiniz.

Duvar kağıtları eski zamanlardan beri oldukça tercih edilen duvar kaplama yöntemidir. Son zamanlarda da evlerde duvarların duvar kağıdı ile döşenmesi oldukça yaygındır. Dilerseniz çocuk odalarının duvarlarını da duvar kağıdı ile döşeyebilirsiniz. Ancak çocukların hareketli, keşfedici ve çılgın dönemlerinde duvar kağıtlarını yırtabilir veya pisletebilirler. Bu nedenle bebek ve çocuk odalarının duvarları da kolay temizlenebilen özelliklerde boya tercih edilebilir.

Bebek odalarının duvarlarının uygun renkte seçilmesi doğru aydınlatma için de önemlidir. Koyu tonlarda boyanan duvarlar ışığı uygun şekilde aydınlatmayacağı için bebek odalarında koyu duvar kullanımı çok tercih edilmemektedir.

Bebek odalarında mobilya ve duvarların renkleri kadar avize, abajur, lambader ve aplik gibi aydınlatıcıların renkleri de önemlidir. Açık tonlarda dekore edilmiş odalarda koyu tonlarda tercih edilen aydınlatmalar istenen etkiyi ortadan kaldıracaktır. Koyu tonlu aydınlatmalar ışığın odaya yayılırken soğrulmasına neden olacak ve yeteri aydınlatmayı sağlamayacaktır. Bu nedenle bebek odaları için seçeceğiniz avize, abajur, lambader ve apliklerin açık tonlarda ve ışığın kaynaktan çıkarken yeteri kadar yayılmasını engellemeyecek tasarımda olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek odaları, çocuk odaları ve diğer odalarda uygun rengin belirlenmesi kadar uygun aydınlatılmanın sağlanması da önemlidir. Renklerin ışıklar sayesinde algılandığı unutulmamalı ve hem bebeklerin gelişimleri hem de sağlıkları için uygun aydınlatma sağlanmalıdır.

Bebek odası mobilyaları ile duvar boyası uyumu oldukça öznel bir konudur. Belli kuralları olmayan, sizin zevkinize, odanın ölçülerine göre değişen birçok etmene göre karar verilmesi gereken bir konudur. Beyaz ve açık renkler bebek odaları ve evlerin duvarlarının boyanmasında en fazla tercih edilen renkler olsalar da eğer geniş bir bebek odanız varsa veya eşyalarınız ile uygun uyumu yakalarsanız istediğiniz her renk ve renk tonu ile bebeklerinizin odasını dekore edebilirsiniz.

Renkerlin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini keşfetmek için yazdığımız blogumuzu okuyun.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.