Mobilya Çarşılarının Katkısı ile Türkiye Mobilya İhracatında Dünya Lideri Oluyor

Mobilya Çarşılarının Katkısı ile Türkiye Mobilya İhracatında Dünya Lideri Oluyor

Türkiye, mobilya ihracatında, Dünya’da sayılı ülkelerin başında geliyor. Nitelikli iş gücünün yanı sıra, eşsiz kalitede ve şık tasarıma sahip mobilyalar Türkiye’den dünyadaki birçok ülkeye ihraç ediliyor. Bu gücün arkasında, Türkiye’deki mobilya çarşılarının önemi ise oldukça fazla. Özellikle İstanbul başta olmak üzere, Bursa mobilyacılar çarşısı, Kayseri mobilyacılar çarşısı ve Ankara mobilyacılar çarşısı başı çekiyor. Ancak tüm bu saydığımız şehirlere ek olarak, Türkiye’nin birçok ilinde faaliyet gösteren mobilya kentleri mobilya ihracatında etkili olmaktadır.

Dünyaya Mobilya ile Açılıyoruz

Türkiye ihracat rakamlarında başı çeken sektörleri incelediğimizde, dikkat çeken mobilya sektöründeki rakamlar yüz güldürüyor. Türkiye'nin mobilya ihracatı, 2014-2018 döneminde 14,2 milyar doları geçerek, ekonomiye katkı sağladı. 2020 yılı itibariyle 5.5 milyar dolar seviyesini geçerek geçmiş dönemlere göre ihracat rakamlarında büyük bir artış sağlandı. Önümüzdeki yıllarda da özellikle e-ticaretteki artış ile, yurtdışından Türkiye mobilya üreticilerini ve mobilya tedarik eden firmaların arama hacimlerindeki gerçekleşecek yükseliş ile ihracat rakamlarının paralellik sağlayacağı düşünülüyor. Türkiye önceki yıla göre İspanya, Danimarka, Fransa, Meksika, Romanya, Malezya ve Hollanda gibi ülkeleri geride bırakarak Dünya da en çok mobilya ihracatı yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de Yer Alan Mobilya Çarşıları Listesi

Dünya’da Türkiye’nin mobilyada adından söz ettirmesini sağlayan, mobilya markalarını, üreticilerini ve atölyelerini bir araya getirerek, büyük bir mobilya satış kitlesi oluşturmayı sağlayan mobilya sitelerinin isimlerini hemen aşağıda paylaşıyoruz.

Masko Mobilya Kenti

Masko Mobilya kenti, birçok mobilya markasını bir arada toplayan büyük bir arazide faaliyet gösteren ve yüksek sayıda ziyaretçisi olan, mobilya kentidir. İstanbul İkitelli de yılın 365 günü açık olarak hizmet vermektedir. Mobilya çeşit ve dizaynında, zengin ürün yelpazesi sağlayan MASKO, kaliteli ve herkese hitap eden fiyatları ile zengin mobilya çeşidinin yanında; koltuk takımları, yatak odası takımları, yemek odası takımları, genç odaları, bebek odaları, mutfak mobilyaları, büro mobilyaları, aksesuarlar, ev tekstili ile halı ve cam ürünleriyle de ev ve işyerlerinin gereksinimlerini eksiksiz tamamlamak görevini de üstlenmiştir. Dünyanın en büyük mobilya kentidir. Dünyada birçok ülkeye klasik mobilya ihracatı gerçekleştiren Asortie Mobilya’nın shoowroom’u da Masko Mobilya Kenti’nde bulunmaktadır.

İnegöl Mobilya Merkezi

Mobilya üretimi denildiğinde, Türkiye’de sayılı merkezlerin başında gelen, İngeöl mobilya merkezi yüksek üretim hacmiyle bir marka haline gelmiştir. Dünya genelinde de ismini duyuran İnegöl mobilya merkezinde birçok bağımsız mobilya üreticisi ve mobilya markası faaliyet göstermektedir. İnegöl mobilya merkezi hem yurt içi hem de yurtdışına mobilya üretimi ve satışı yapmaktadır. Böylece ülkemizdeki mobilya ihracat rakamlarına da büyük katkıyı bu bölgeden sağlanmaktadır. Türkiye’nin en iyi mobilya mağazaları ve markalarının üretim atölyeleri ve fabrikalarının bulunduğu bölge, mobilya çeşitliliği açısından oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Tüm mobilya çeşitlerinin toptan ya da perakende olarak temin edilebilecek Türkiye ve dünya genelinde sayılı merkezlerin başında gelmektedir.

Ankara Siteler Mobilya Merkezi

Mobilya denildiğinde akla gelen sayılı merkezlerin başında gelen Ankara siteler mobilya merkezi, bünyesinde binin üzerinde mobilya üreticisi ve markasını bulundurmaktadır. Hem üretim hem de mobilya satışı açısından Türkiye’de bir marka haline gelmiştir. Türkiye’nin mobilya ihtiyacını karşılamada önemli rol sahibi olan Ankara siteler mobilya merkezi aynı zamanda büyük bir istihdam merkezi olarak ta faaliyet gösteriyor. Komşu şehirlerden de mobilya satın almak için ziyaret edilen bu büyük merkez, mobilya sektörüne sağladığı yararı her geçen gün arttırmaktadır.

En çok bilinen mobilya kentilerinin yanı sıra ülkemizde oldukça fazla ziyaretçisi ve ticaret hacmi olan diğer mobilya çarşıları da aşağıda yer almaktadır. 

Modoko: 350 Mağaza ve Binlerce Mobilyayı bir arada bulabileceğiniz Modoko , İstanbul Ümraniye'de yılın 365 günü açık mobilya merkezidir.

Mobesko: 92 adet mağazanın yanı sıra personel ve ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağı ve neşeli bir alışveriş günü geçireceği restaurant, kafeterya, büfe hizmetleri yanı sıra 750 araç kapasiteli açık- 800 araç kapasiteli kapalı otoparkımız hizmetlerimiz arasında yer almaktadır. Mağazalarımızın her biri 4 kat*400m²=1600m²’den oluşmaktadır.

Eyüp Modesa: MODESA 1956 yılında Marangozlar Sitesi olarak kuruldu. Mobilya tasarım ve imalat sektöründe hizmet vermektedir.1980 yılına kadar zor şartlar altında bütün İstanbul’un ve yakın şehirlerin mobilya ihtiyacını karşılamaktadır.

Mimsan Mobilya Çarşısı: 1 Ocak 1978 tarihinde 7 kurucu ortak tarafından kurulan ve kısaca MİMSAN olarak anılan "MİMSAN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KOOPARATİFİ'' Bahçeşehir Hoşdere yolu üzeri Boğazköy mevkiinde, ulaşımı kolay, 146 mağazadan oluşan, bir MOBİLYA KENTİ'dir. Bahçeşehir mobilyacılar kenti olarak ta adlandırılmaktadır.

Skyland Home Mobilya: 100’ü aşkın dünya markası, özel showroom’lar, ünlü tasarımcılar imzalı ödüllü tasarımlar, dekorasyona dair son trendler, sergiler, etkinlikler ve çok daha fazlası burada bulunuyor.

Mobilium: Bursa’da faaliyet gösteren günün 365 günü açık olan mobilya kentidir.

İzmir Karabağlar Mobilya Çarşısı: İzmir mobilyacı imalatçılarının bulunduğu merkez. İzmirliler tarafından sıklıkla ziyaret edilen özel üretim mobilyalar ya da yerel mobilya firmaları için mobilya üretimi yapılan ün yapmış bir merkezdir. Hem mobilya imalatı hem de mobilya satışının yapıldığı meşhur bölgedir.

Sakarya Asem Mobilya Çarşısı: İstanbul, Kocaeli, Düzce ve Bolu başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına toptan satışların gerçekleştirildiği mobilya çarşısı. Yurtdışı satışları ise Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Bosna, Arnavutluk, Sancak, Sırbistan, Romanya, İran, Irak, Suriye, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Libya az da olsa Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelere satış yapılmaktadır. Bazı işletmeler üretimlerinin bir kısmını, bazıları ise bireysel satışlar yapmaktadırlar. Mobilya üretim merkezleri içerisinde Sakarya ve özellikle SERDİVAN gerek kalite gerekse de üretim açısından Türkiye'nin önemli mobilya üretim merkezleri arasına girmiştir.

Kayseri Mobilya Çarşısı: Türkiye’de mobilya üretimi ve satışı denildiğinde akla gelen önemli merkezlerin başında Kayseri mobilya çarşısı da yer almaktadır. Hem yurt içi hem de yurtdışı mobilya satışında ün yapmış önemli bir bölgedir. Klasik, modern, avangard ve daha bir çok mobilya tasarımını kolaylıkla bulabileceğiniz merkez, zengin çeşidiyle her müşteri tarzına uygun mobilya sağlıyor. Üstelik hem imalat hem de satış konusunda birçok firmanın bulunduğu bu bölge, istihdam açısından da oldukça verimli.

Bayrampaşa Akvaryum Mobilyacılar Çarşısı: İstanbul Bayrampaşa’da açılan Akvaryum Mobilyacılar Çarşısı Bayrampaşa Belediyesi bitişiğinde merkezi bir konumdadır. oplam 18 bin m2 alanda 70 mağaza, 450 araçlık kapalı otoparkı ile 6 kattan oluşan çarşımızda mobilya firmalarının yanı sıra beyaz eşya, ev tekstili, ev aksesuarları, züccaciye, aydınlatma, duvar kağıdı, halı, perde, bebek ve genç odaları haricinde market, kozmetik ve kuaför bulunmaktadır.

Adana Mobilyacılar Sitesi: Adana şehrinde faaliyet gösteren hem mobilya imalatı hem de mobilya satışının yapıldığı önemli merkezdir. Adana’da oldukça popüler olan mobilyacılar sitesi, bölge halkının ve çevre şehirlerin ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Üstelik Türkiye mobilya ihtiyacını da karşılamaktadır.

Hatay Mobilyacılar Sitesi: Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi olarak ta bilinmektedir. Sanayi ve teknoloji bakanlığının destekleri ile oluşturulmuştur. 100 adet fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte, 10.000 kişilik istihdam hedefi bulunmaktadır. 500 milyon dolarlık bir ihracat hedefi bulunan mobilyacılar sitesi yurtdışı mobilya ihracatında önemli bir merkez haline gelmiştir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.