Retro Mobilyaların Özellikleri

Retro Mobilyaların Özellikleri

Retro kelimesi, yeni üretilen ürün ya da hizmetlerin bilinçli olarak geçmiş akımlar dikkate alınarak tasarlanmasını ifade etmektedir. Retro mobilyalar da günümüzde nostaljik esintiler taşıyan önemli dekorasyon araçları olarak kabul edilir. Geçmişin mobilya ve dekorasyon akımları, günümüze uyarlanarak harika bir tarz yakalamamız mümkün olmaktadır. Retro tarz dekorasyonlarda genellikle canlılık ve parlaklık önem taşımaktadır. Peki retro mobilyaların özellikleri nedir? Bu mobilyalar nasıl seçilir? Gelin beraber inceleyelim:

Renklere dikkat edin:

Eğer yaşam alanlarınıza retro dokunuşlar katmak istiyorsanız, öncelikle renk konusuna eğilmelisiniz. Özellikle zamansız renkler bu akım için uygun olacaktır. Buna örnek olarak kum, krem, bej ya da kırık beyaz renklerini örnek verebiliriz. Bununla beraber soluk mavi, pembe ve lila renkleri de retro akımlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Eğer biraz da klasik ve ciddi bir dekorasyon isterseniz önceliğiniz asil renkler olmalıdır.

Eski ürünlerden kaçmayın:

Her ne kadar retro, eski ürünlerin yeniden üretimini ifade etse de bir iki vintage mobilyanın size bir zararı olmaz. Örneğin bit pazarından alacağınız eski bir ayna, retro dekorasyonunuza harika bir hava katacaktır. Bununla beraber ufak tefek biblo ve saatler de mobilyalarınıza uyum sağlayacak nitelikte nesneler olarak bilinir.

Seçiminizi doğru yapın:

Evinizi retro mobilyalarla donatmadan önce mutlaka kendi beğenilerinizi düşünün. Sırf retro akıma uyacak diye herhangi bir mobilyayı satın almayın. Kendi sevdiğiniz renk, desen ve modeller ön planda olmalı. Bununla beraber mobilyaların işlevselliğine de önem vermeniz iyi olacaktır.

Basit ürünler tercih edin:

Retro dekorasyonu gösterişli bir akım değildir. Bu nedenle mobilya seçerken mutlaka basit ürünler tercih edin. Zarif ve sade bir alan yaratmak istiyorsanız, retro akım tam size göre.

RETRO MOBİLYALAR NASIL BİR GÖRSELLİK SAĞLAR?

Retro mobilyalar evlerde ferah bir görünüm yaratır. Hem eğlenceli hem nostaljik olan bu ürünler sayesinde evinizi farklı bir hale de sokabilirsiniz. Eğer günümüzün modern esintilerinden sıkıldıysanız ve eskiye dönüş yapmak istiyorsanız, retro mobilyalar tam size göre ürünlerdir. Retro mobilyalarda genellikle ahşap ve çelik malzemeler ön plana çıkar. Ahşap bir koltuk takımı ile harika bir alan yaratabilirsiniz. Retro mobilya denildiği zaman aklınıza sadece salon gelmesin. Bununla beraber mutfağınızı da retro akıma göre dekore edebilirsiniz. Örneğin yemek masası ve sandalyeleri buna göre seçebilir, elektronik eşyalarınızda da renkli ürünlere yönelebilirsiniz. Mutfakta retro mobilya çeşitlerine yerde siyah beyaz karo döşemeler eşlik ederse harika bir uyum yakalamış olursunuz.

Az önce de belirttiğimiz gibi retro mobilyalar eskitilmiş gibi görünen yeni eşyalardır. Bunların da kendine göre bazı özellikleri bulunmaktadır:

  • Genellikle 1950 – 1980 yılları arasında sıkça kullanılan mobilyalardan esinlenerek üretilir
  • Günümüz teknolojisi ile uyumludur, yani retro bir dinlenme koltuk takımına hoparlör entegre edilebilir
  • Canlılık her zaman için ön plandadır
  • Genellikle country, rüstik, bohem ve modern dekorasyon şekilleriyle karşımıza çıkar
  • Geçmişten belirli bir dönemi yansıtır
  • Her eşya mutlaka birbiri ile uyumlu olmalıdır, aksi takdirde karşımıza kötü bir görünüm çıkabilir
  • Mobilyalara uyumlu olarak perde ve yastıklar da son derece renkli seçilir
  • Masa, sehpa ve zigonlar ise genellikle ahşaptır ve koyu renklere sahiptir
  • Halı seçimleri de renklidir

Eğer sizler de retro akıma uygun bir biçimde evinizi donatmak istiyorsanız, retro mobilya modellerini incelemelisiniz. Bu harika mobilya çeşitleri sayesinde evinize nostaljik bir hava hâklim olurken aynı zamanda ferah bir yaşam alanı da oluşturabileceksiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.