Otel Mobilyaları Neden Köşeli Tasarlanmaz?

Otel Mobilyaları Neden Köşeli Tasarlanmaz?

Dünyanın her yerinde farklı sosyo-kültürel ve tarihi geçmişlerine göre değişen biçimde gelişmiş dekorasyon anlayışları, birbirinden ilgi çekici otel tasarımları ile karşılaşmamıza neden oluyor. Bu oteller sosyal medya mecraları ve gelişen internet teknolojileri ile birlikte, çeşitli uluslararası platformlarda değerlendirmeye tabi tutuluyorlar. Böylece kullanıcı deneyimlerinin neticesinde puanlanan otellerin tüm özellikleri herkes tarafından öğrenilmiş oluyor. Bir otel, bir şekilde değerlendirilirken, otel dekorasyonu içinde yer verilen klasik ve lüks otel mobilyaları, oteli ilgi çekici kılan özellikleri, hizmet anlayışı, çalışanlarının davranış biçimleri, merkezi bir konumda yer alıp almaması, otelde yapılabilecek aktiviteler ve elbette otelin güvenliği göz önünde bulunduruluyor.

Oteller Hepimizin Uğrak Noktaları!

Her birimiz bu mecralar aracılığı ile olmasa bile zaten bir otele gitmeden evvel bir takım değişkenleri göz önünde tutarak kendi içimizde bir değerlendirme sürecine muhakkak girişiyoruz. Çünkü oteller öyle veya böyle hepimizin uğrak noktaları! Ve bu duraklarda sahip olacağımız konforu, şıklığı, kaliteyi, hizmeti ve güvenliği önemsiyoruz. Önemsemeye de mecburuz! Otel sahipleri de bunu bildiklerinden otel tasarımları yapılırken bu etkenleri mercek altına alıyor ve en iyi, en uygun otel dekorasyonu nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını hayata geçirebilecekleri uygulamaları keşfetmeye çalışıyorlar. Bizler de kendimiz için ihtiyaç duyduğumuz en iyi alternatifi yakalamaya gayret ediyoruz.

Bazen uzun süreli bir tatil için dinlenmek üzere, bazen kısa bir kaçamak yapıp stresten arınmak niyetiyle, bazen de bir iş gezisi nedeniyle otelde kalıyoruz. Eğer düzenli olarak seyahat ediyorsak, gittiğimiz şehirlerde memnun kaldığımız otellerde tekrar tekrar kalıyoruz. Kimimizin önceliği dekorasyonun lüks ve klasik otel mobilyaları ile yapılmış olmasıyken, kimimiz için otelin huzurlu ve sakin bir yerde konumlandırılmış olması tercih için yeterli bir sebep olarak görülüyor. Kimisi otel içerisinde yapabileceği aktiviteleri ve etkinlikleri önemserken, kimisi odaların genişliğine odaklanıyor. Ama herkes, hangi gerekçe ile nasıl bir otelde kalmak isterse istesin, o otelin güvenliğine illaki önem veriyor. Buradaki güvenlik anlayışı yalnızca otelin dış etkenlerden ve oluşabilecek problemlerden korunması değil. Otel dekorasyonu içerisinde yer verilen mobilyaların da otelde kalan konukların güvenliğine tehdit oluşturmaması gerekiyor.

Köşeli Mobilyalara Otel Tasarımlarında Yer Verilmiyor!

Bu ilk bakışta biraz garip görünebilir. Ancak otel tasarımları ve otel dekorasyonu farklı kültürlerden beslendiği gibi bu otellere gelen insanların da farklı alışkanlıklara sahip olduğunu unutmamak gerek. Yalnızca bölgesel farklılıklar değil, ülkelerarası büyük kültürel farkların ve alışkanlıkların bu anlamda göz ardı edilmemesi gerek.

Bu nedenle otel mobilyaları genellikle köşeli tasarlanmıyor ya da köşeler bir şekilde duvar panelleri içine oturtularak gizleniyorlar. Bunun sebebi odalarda herkese güvenli bir hareket alanı sağlamak. Zira herkesin alışkanlıkları farklı olduğundan sivri köşeleri bulunan mobilyalar kullanıcılara zarar verebilirler. Otelde konaklayan misafirler, dalgınlıkla ve gündelik pratiklerini yerine getirmenin alışkanlığıyla köşeli tasarımlara çarparak kendilerini yaralayabilirler. Dolayısıyla lüks otel mobilyaları köşeli hatlardan ziyade çoğunlukla oval kesimlere sahip alternatifler arasından seçilmektedir. İşte böyle bir güvenlik ihtiyacı nedeniyle köşeli mobilyalara otel tasarımlarında yer verilmiyor! Yer verilmek durumunda kalındığı zamanlarda ise bu köşeler mümkün mertebe ayakaltında olmayacak yerlerde bulunuyorlar. Yahut bir biçimde gizleniyorlar.

İyi bir otel dekorasyonu deyince hepimiz evvela şık, konforlu ve lüks bir ortamı zihnimizde canlandırıyoruz. Farkında olmadan çoğu zaman güvenlik ihtiyacımızın ne denli gerekli ve önemli olduğunu unutuyoruz. Fakat bu unutkanlığın önüne geçmeli ve her koşulda güvenlik gereklerimizi karşılamak ve korumak üzere hareket etmeliyiz!

Klasik otel mobilyalarının diğer özellikleri nelerdir? Daha fazla bilgi almak için klasik otel mobilyalarını keşfedeceğiniz blog makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.