Kristal Avizeler ile Gökkuşağı Renkleri Evinizde

Kristal Avizeler ile Gökkuşağı Renkleri Evinizde

Her ne kadar hep en sona bırakılsa da ve çok da önemli bir unsur değilmiş gibi düşünülse de dekorasyonda bütünlüğü sağlayan parçaların başında avizeler geliyor. Bir de öyle avizeler var ki zamansızlığı temsil ediyor. Kristal avizeler için neredeyse her çağın avizeleri diyebiliriz. Kristal avize modelleri ile gökkuşağının renklerini siz de evinize taşıyabilirsiniz.

Hayatta gizli kahramanlar var. Görünmezler ama onlar orada olmasalar bir şeyler eksik kalır ya da olması gerekenler asla yerine gelmez. Konumuz kristal avize, şimdi bu konunun ne ilgisi var öyle değil mi? Çok ilgisi var. Kristal olması şart değil tabi ama avizeler için dekorasyonun gizli kahramanları dersek, abartmış olmayız. Çünkü avizeler ortamın rengini, ruhunu değiştiren en önemli parçalar. Bir avize deyip geçmeyin, onlar hem aydınlanma ihtiyacını karşılıyorlar hem de evinizdeki estetik dokuya bütünlük getiriyorlar. Bu yüzden de çok özenle seçilmeleri gerekiyor.

Kristal Avize Modelleri

Özellikle aile büyüklerinin evinde hala sıklıkla karşılaştığımız kristal avizeler aslında zamansız avize modellerinden... Çünkü hemen her çağda bunlarla karşılaşıyoruz. Sarayların, balo salonlarının ve geçmişin özellikle tüm gösterişli mekanlarının aydınlatma tercihini kristal avizeler oluşturuyordu. Kısa bir süre öncesine kadar da evlerin büyük bir bölümünde salonlarda kristal avizeler kullanılıyordu. Şimdilerde ise kristal avizeler karşımıza daha çok yine gösterişli evlerde ve klasik dekorasyon stilinin bir parçası olarak, büyük otellerde ve özellikle de otellerin lobilerinde oldukça büyük boyutlarda ya da yine otellerin balo salonlarında karşımıza çıkıyor. Bunun gibi özel mekanları çoğaltmak mümkün elbette. Kristal avizelerin farklı ve pek çok modeli bulunuyor ve özellikle de taşlı olanlar oldukça rağbet görüyor.

Kristal Avizeler Nasıl Yapılıyor?

Mekanlara sıcaklık katan, hem nostaljik bir dokunuş yapan hem de bugünü yakalayan kristal avizelerin eskiden elle yapıldığını biliyor muydunuz? Şimdilerde teknolojinin getirdiği pek çok kolaylık olsa da hala bu avize çeşitlerini elle yapan eski ustaları bulmak mümkün. El emeği ile yapılan kristal avizelerde döküm malzemesi olarak kullanılan metal, bronz ve bakır gibi malzemeler öncelikle ocakta eritiliyor, daha sonra kepçeyle bunlara model veriliyor ve kumda bu modelin izi alınıyor. Çıkan modelin üzerinde de tamamen elle çalışılıyor. Avizelerin üstündeki motifler elde kakma yöntemiyle oluşturuluyor. Parçalar ilk olarak elde şekillendikten sonra tornaya gidiyor, birleştirilmesi gereken parçalara ise yine elde gümüş kaynak yapılıyor. Son olarak cila aşamasına geçiliyor. Elbette daha sonra elektrik aksamının hazırlanması aşamaları geliyor ancak bir avizenin elde hazırlanması yaklaşık 10 gün sürüyor.

Kristal Avizeler Nasıl Parlatılır?

Kristal avizelerin en önemli özelliği parlamaları… Bu sayede de bulundukları mekanlarda ışık oyunları oluşabiliyor. Ancak parlaması için her zaman çok temiz tutulması gerekiyor. Çünkü temizlenmesi de bu avizelerin yapımı gibi biraz meşakkatli. İşte kristal avizeleri temizlemenin ve parlatmanın püf noktaları:

Avize sökmekle başlamalısınız böylece beliniz ağrımaz ama her defasında sökmek daha zor geliyorsa o halde size bir merdiven desteği gerekiyor. Kristal avizenizin parçalarını tek tek çıkarıp takmakla uğraşmayın. Bu her seferinde katlanılacak bir işlem değil ki bir süre sonra sizi avizeden soğutabilir. Bunun yerine bir sprey şişesinin içine sirkeli su hazırlayın ve bunu kristal taşların üzerine sıkın. Daha sonra taşların üzerini kuru bir bez ile silin. Avizeniz ıslak ya da nemli kalmamalı, iyi kuruladığınızdan emin olmalısınız. Kurulama işlemi içinse en iyi destek kuvveti gazete kağıdının verdiğini unutmayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.