Okul Öncesi Çocuğunuzun Odası Nasıl Hazırlanmalı

Okul Öncesi Çocuğunuzun Odası Nasıl Hazırlanmalı

Okul öncesi çocuk odaları nasıl dizayn edilmeli? Okul öncesi dönem olarak tanımlanan 3-6 yaş, aslında çocuğun bebeklikten çıkıp sosyal çevre ile anaokulu ya da kreş ile tanıştığı, kendini sözel olarak ifade edip dünyayla iletişimini güçlendirdiği ve bireyselleşmenin ilk adımlarının atıldığı son derece önemli bir dönemi kapsamaktadır. Bu yaş aralığında bir çocuğunuz varsa, artık odasını bebek odası konseptinden çıkartıp sizin zevkinizin dışında onun da odanın tasarım ve dekorasyonunda söz sahibi olmasına izin vermeniz gerekmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar için hala somut öğelerle temsil ve favori kahramanlar önem taşımaktadır. Bu sebeple okul öncesi çocuğunuzun odasını hazırlarken kullanılacak mobilyalardan renklere kadar pek çok farklı konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Okul öncesi dönem çocuğun yaratıcılığının ve hayal dünyasının en çok gelişmeye ihtiyaç duyduğu dönemdir. Bu sebeple, bu yaş aralığındaki çocuklar için odanın konseptinde yaratıcı ve farklı öğeler ve oyun alanının baskın olması gerekmektedir. Özellikle, benimsediği süper kahramanları varsa, onun gelişimine katkıda bulunacak şekilde odayı bu kahramanların yer aldığı mobilya ve aksesuarlar ile tasarlayabilirsiniz. Eğer ayrı bir oyun odası yaratacak yeterli alanınız yoksa, çocuğunuzun odasının önemli bir bölümünü mutlaka bir oyun köşesi olarak tasarlamalı ve bu alanda onun zeka gelişimini destekleyecek oyuncaklara yer vermelisiniz. Bu alanda ister dil, ister fiziksel gelişimini destekleyici görsel ve işitsel materyaller ile oluşturulmuş oyuncaklar kullanarak okul öncesi bir temel oluşturarak, çocuğunuzun kendi bireysel alanında kişisel gelişimini başlatmış olacaksınız.

Renk konusu, mobilyadan duvar kâğıdına, perdeden ışığa kadar pek çok alanda görsel atmosferi oluşturan en önemli öğelerdendir. Bu dönemde çocuğunuzun favori renkleri belirmekte ve her öğeyi aynı renkte istemek gibi bir eğilimi olabilir. Baskın olarak onun sevdiği renklere yer verseniz de, diğer renklere de mutlaka yer ayırmalı ancak bu renkli ortamın çok göz yorucu olmamasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle duvar boyasını beyaz, bej, krem gibi açık renklerden seçerek mobilyaları, oyuncakları ve çocuğunuzun yaptığı resimleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca, çocuklar bu yaşlarda sıklıkla duvarlara da resim çizdikleri için, silinebilir duvar boyalarını seçmeniz temizlik açısından sizi daha az yoracaktır.

Çocuğunuz söz konusu olduğunda, mobilyada tasarımdan çok materyal kalitesi ve sağlık ön plana çıkan konular olacaktır. Özellikle bu yaş grubunda fiziki koordinasyon henüz tamamlanma aşamasında olduğundan çocuklar sıklıkla düşer ve küçük yaralanmalar yaşar. Bu sebeple, seçeceğiniz mobilyalarda alsa sivri uçlu ve cam gibi kolay kırılabilir parçaların olmamasına dikkat etmelisiniz. Mobilyalar hem çocuğunuzun güvenliği hem de sizin kolaylığınız için hafif, taşınabilir ve yumuşak malzemelerden oluşmalıdır. Ayrıca, mutlaka montaj sırasında güvenli şekilde sabitlendiğinden emin olmalısınız. Yine çocuğunuzun seçeceği rengârenk mobilyalar odaya hareket ve canlılık katsa da, kullanılan boyanın kanserojen maddeler içermemesinden emin olmalısınız. Bu yaş aralığında da çocuklar oyuncaklarını sıklıkla ağızlarına götürdükleri için, alacağınız oyuncakların da zararlı malzemeler içermediğini iyice araştırmanız gerekmekte ve çok sert malzemelerden üretilmiş oyuncaklarını tercih etmemeniz gerekmektedir.

Zemin döşemesi ve halı da çocuğunuzun sağlığını etkileyen öğelerdendir. Özellikle, anti bakteriyel, anti alerjik, toz ve kir tutmayan malzemelerden üretilmiş halıları tercih etmeniz olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu noktada, sadece halının renk ya da tasarımına aldanarak seçim yapmamalı, mutlaka yukarıda söz edilen özelliklere sahip halılar tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, oyun köşesinin zemininin de yumuşak materyalle kaplı olması gerektiğinden, bu alanı renkli yer yastıkları ile de zenginleştirebilirsiniz.

Çocuk odası dizayn ederken dikkat ettiğiniz etmenlerin içerisnde renklerde gelmelidir. Renklerin çocuğunuzun psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir öğrenmek için bu blog yazımızı mutlaka okumalısınız. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.