Antik Avizeler ile Yaşam Alanlarınıza Tarz Katın

Antik Avizeler ile Yaşam Alanlarınıza Tarz Katın

Avizeler tavandan asılan, şamdan veya ampullü, cam veya metalden dekoratif aydınlatma aracı olarak tanımlanıyor. Kristalli avize, antik avize, tiffany (Cam Mozaik) avizeler, rustik avizeler, modern /çağdaş avizeler, klasik avizeler ve endüstriyel avizeler olmak üzere kendi içinde kollara ayrılıyor. Kendi içlerinde kollara ayrılan, evinizin mücevher parçalarından olan avizeler, kullanacağınız odanın boyutuna, içinde bulunan eşyaların atmosferine, odanızın aldığı ışık miktarına ve oda içerisinde vurgu yapmak istediğiniz noktalara göre şekil alır. Ve sizin için en uygun ve ergonomik yapıya bürünür.

Tercih ettiğiniz avizeler oda tasarımınızı tamamlarken, odanın havasını anında değiştiriyor. Bunun yanında odanıza gerekli ışığı da sağlıyor. Öyle ki antika eşyalarla saray odası havasına büründürdüğünüz odanızın, eşyalar üzerine vurgu yaparak daha çok ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak bu oda için dekorasyonu modern avize ile tamamlamak isterseniz kötü bir sonuç ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Ya da spor tasarıma sahip mobilyalar ile rahat bir oda oluşturduğunuzda, odanın tasarımını tamamlamak için antik avize modelleri araştırmanıza gerek yoktur. Ancak klasik dizayn ettiğiniz odanız, detaylı işlemelere ve varank detaylara sahip ise oda dekorasyonunuzu tamamlamak için klasik avize tercih edebileceğiniz gibi antik salon avizeleri de tercih edebilirsiniz. Avize ışık saçan, odayı aydınlatan basit bir araç gibi gözükse de odanın ruhunu tamamlamak için hayati öneme sahiptir.

Dekorasyon Fikirleri

Avize seçimi yaparken oldukça çok kriter ile karşılaşırız. Bu seçme kriterleri her model için değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak ilk ölçüt odanın boyutu. Avizenin kullanılacağı alanın boyutu sonucu seçilecek avize modellerinde büyük eleme gerçekleştirilebiliyor. Vintage ruha sahip olacak şekilde tasarlanan evler içinde, yemek masası üzeri için antik sarkıt avize tercih edilebilirken, geniş ve ferah salonlar için çok lambalı antik salon avizeleri iyi bir tercih olacaktır. Biraz daha küçük salonlar için ise tekli antik avizeler yeterli aydınlatmayı sağlayacaktır. Yine koridorlar için de tercih edilebilecek olan tekli sarkıt avizeler, oldukça estetik görüntü sunacaktır. Genellikle yapılan yapılarda koridorlar içerisine pencereye gerek görülmüyor. Bundan dolayı koridoru kısa bir alan oluşturuyor ise tekli sarkıt yeterli ışık ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır. Ancak uzun bir alandan oluşuyorsa koridor, aydınlatma için çok seçeneğimiz oluyor. İhtiyaca ve isteğe bağlı olarak iki veya daha fazla tekli antik avize kullanılabilir. Daha çok ışık isteyenlere bir başka seçenek olarak ise antik sarkıt avize öneriyoruz. Çok ampul takılmaya da elverişli olan bu avizeler, loş ortamlar için oldukça ideal olacaktır.

Evlerin en çok kullanılan odası olan oturma odalarında ise isteğe yönelik olarak avize ihtiyacı da değişkenlik gösteriyor. Odanın sürekli olarak kullanımda olması sebebiyle aydınlık ya da loş ışık tercih edenlerin ortak olarak aradığı nokta ise; tasarruf. Uzun saatler açık kalacak lambaların çevre dostu olması da tasarruflu olması kadar önemli. Bunlara ek olarak tasarımsal olarak da oturma odasına uyum sağlaması gerekmektedir.

Avizelerin Temizliği

Avizelerle ilgili olarak son akla gelen konulardan bir tanesi de “avizeler nasıl temizlenir?” oluyor. Tozlanan ve lekelenen avizeler silinebilecek porselen ve benzeri malzemeden ise nemli bezle silinebilir. Ancak ıslak bezle silinemeyecek bir malzemeden yapılmışsa kuru bir bezle sadece tozunu almak yeterli olacaktır. Avizeniz kristal bir avize ise kristal parçaları tek tek çıkarmak yerine sprey şişesinin içine koyacağınız avize temizleyicisi yardımıyla tozlarından arındırın. Ancak mutlaka kurulama işlemi yapmalısınız. Antik avize temizliği yaparken de nemli bir bez ile tozlarını aldıktan sonra kurulama işlemi yapabilirsiniz.  

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.