Yeni Dönemde Eskiye Dönüş: Thonet Sandalye

Yeni Dönemde Eskiye Dönüş: Thonet Sandalye

Ev dekorasyonunda zarif dokunuşların en önemli unsurlarını üzerinde taşıyarak, yaşam alanlarına hoş bir şıklık kazandıran sandalye modelleri her sezonun gözde ürünleri arasındaki yerlerini korumaya devam ediyorlar. Yemek odalarında, salonlarda ya da mutfaklarda karşımıza çıkabildikleri gibi evlerin yanı sıra ofisleri, kafe ve restoranları da süsleyebiliyorlar. Her biri için değişen dekorasyon anlayışlarına uygun olarak üretilen ve çeşitleri binlerle ifade edilen farklı modelle kullanıcılarına kavuşacakları günü bekliyorlar.

Üretim malzemelerinden tasarımlarına, renklerinden desenlerine, üzerlerine yerleştirilen minderlerden ergonomik yapılarına kadar geniş bir alanda değerlendirilmeye tabi tutuluyorlar. İnce elenip sık dokunduktan sonra belirlenen tercihlere uygun biçimde de evlerimizdeki yerlerine yerleştiriliyorlar.

Sandalye modelleri modern veya klasik çizgilerin izlerini taşıyabilir. Kimi zaman bir model diğerlerinin önüne geçerek daha çok tercih edilen bir tasarım haline gelebilir. Bu durum bazen yıllarca sürebileceği gibi bazen daha kısa zamanlara da tekabül edebilir. Ama kimi modeller vardır ki her dönemde, dünyanın farklı coğrafyalarında, çeşitlenen dekorasyon stillerinin uygulamaları arasında kendisine daima yer edinir! İşte thonet sandalye modelleri tam da bu duruma karşılık gelebilecek tasarımlardan oluşuyor. Görenlerin dikkatlerini üzerine çeken thonet sandalye modelleri bu çekiciliklerini ortaya çıktıkları 1800’lü yıllardan bu yana muhafaza ediyorlar.  Peki, thonet sandalyeleri özel kılan ne? Ahşap sandalye dendiği zaman neden akıllara neden ilk önce thonet sandalye modelleri geliyor? Klasik sandalye modelleri için olduğu kadar modern sandalye modelleri arasında da özel bir yeri olan bu etkileyici tasarımın hikayesi bizlerin dikkatini hangi noktalara çekiyor?

Asırları Arşınlayan Tasarım: Thonet Sandalyeler

Micheal Thonet’in tasarladığı ve kendi adını taşıyan bu özel sandalyeler, Thonet’in ahşaba şekil verip monte edebilmeyi başarmasıyla dönemin Avrupa Ülkeleri’nde hızla benimsendi. Özellikle Fransız Kafeleri’nin vazgeçilmezleri arasına girerek, herkesin beğenisini kazandı. Bu beğeni öylesine büyüktü ki, tarihin farklı dönemlerinde ortaya çıkan dekorasyon anlayışlarına adeta direnen ve kendisine yer açmasını bilen thonet sandalyeler, deyim yerindeyse asırları arşınlayıp bugünlere ulaştı!

Bugüne dek modern ve klasiği, lüksü ve sadeliği birbirine harmanlayan ergonomik yapısı ve estetik görünümüyle Picasso’dan Chaplin’e, Chaplin’den Tolstoy’a ve Strauss’a kadar çeşitlenen sanatçı ve toplum önderleri tarafından da benimsenip, uzun süre kullanıldı. Şimdilerde ise thonet sandalye modelleri, içinde bulunduğumuz yeni dönemde eskiye dönüşün bir kanıtı niteliğinde yeniden gün yüzüne çıkıyor. İddialı modellerle etrafımızı sarmaya tüm hızlarıyla devam ediyorlar. Yeni dönemin modern sandalye modelleri arasında kendini gösteren klasik thonet sandalye modelleri çoğunlukla doğal ahşaptan üretiliyor. Bunun yanında ahşap malzemenin yanında kimi zaman metal eklemeler dikkat çekiyor. Dolayısıyla ahşap-metal karışımıyla üretilen thonet sandalyeler hem klasik sandalye modellerine hem de modern modellere göz kırpıyor.

Her Dekorasyon Stiline Uyum Sağlayan Thonet Sandalyeler

Thonet sandalyeler şaşırtıcı biçimde country tarzdan avangarda, minimalist anlayıştan rustik tarza kadar hemen her dekorasyon anlayışına uyum sağlayabiliyorlar. Her birine adapte edilebilecek biçimde üretilebiliyorlar. Köşeli hatlara sahip olabildikleri gibi oval kesimlerin şıklığını da barındırabiliyorlar. Kimi zaman kollu ya da kolçaklı bir modelle kimi zamansa vintage esintiler taşıyan bir tasarımla karşımıza çıkıyorlar. Bu seçenekli yapıları da onların tercih edilme sayılarını hızla yukarı çekiyor. Modern, nostaljik ya da otantik bir atmosfer oluşturup yaşam alanlarında lüks, konforlu ve şık modellere sahip olmak isteyenlerin dikkatlerini cezbediyorlar. Kısacası thonet sandalye modelleri geçmiş dönemlerde olduğu gibi içinde yaşadığımız çağa da damga vuracak ve yaşam alanlarımızın bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyorlar!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.