Lüks Perde Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Lüks Perde Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Perdeler evlerin dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahip olan ev tekstili ürünleridir. Evlerin dekorasyonunu tamamlayan, evlere sıcaklık veren ve yuva olarak görünmesini sağlayan önemli olan ürünlerdir. Perdelerin dekorasyona olan uyumu ve kullanım özellikleri oldukça önemlidir. Ancak perdelerin ilk günkü görünümünü koruması ve uzun yıllar kullanılabilmesi için perdelerin bakımı ve temizliği çok önemlidir.

Lüks perdeler lüks dekorasyona sahip evlerde oldukça tercih edilen perdelerdir. Lüks perdelerin bakımı, perde seçimi kadar önem taşımaktadır.

Yaşam alanlarında sigara içmek perdelerin kararmasına ve koku oluşumuna neden olacaktır. Kapalı alanlarda sigara içmemelisiniz. Mutfak gibi alanlarda perdelerin yağlanması ve lekelenmesi oluşabilir. Mutfaklarınızda eğer mümkünse ocaklar perdelerden uzak konuma yerleştirilmeli ve aspiratör kullanılmalıdır.

Lüks Perdelerin Tozu Nasıl Alınır?

Perdelerin yıkanarak temizlenmesi perdelerin kolay yıpranmasına sebep olmaktadır. Fazla yıkanan perdeler kısa sürede yıpranmakta ve eskimektedir. Perdelerin ve diğer eşyaların renklerinin kararmasındaki en büyük etmen tozlanmadır. Perdelerin ayda ir defa elektrikli süpürge ile tozlarının alınmasıyla üzerinde biriken tozlun sebep olduğu kararma engellenebilir.

Lüks Perdeler Nasıl Temizlenir?

Lüks perdelerinizi yıkarken hassas programda yıkama yapmalısınız. Yıkama sırasında ağartıcı özelliği olan yoğun kimyasallar içeren deterjanla perdelerinizi yıkamaktan kaçınmalısınız. Eğer yıkama sonrasında nemli iken hemen asmalısınız. Bu şekilde perdelerinizin ütüye ihtiyacı olmadan kırışıklığı gidebilir. Ancak perdelerinizin kumaş özelliği nedeniyle çok kırışıyor ve nemli asmak kırışıklığı gidermiyorsa ütülerken dikkatli davranmalısınız. Ütünüzü kullanırken hassas ayarda perdelerinizi ütülemelisiniz. Perdelerinizi güneşten korumak için güneşlik kullanmalısınız. Güneş ışıkları bazı perdelerde ağarma yapabilmektedir.

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor perdeler kumaşları özelliği gereği tül perdeler gibi sık yıkanmasına gerek yoktur. Elektrikli süpürge ile düzenli olarak tozlarının alınması ile temizlenme süresi uzatılabilir. Stor perdelerinizi nemli bir bezle, asılı bir pozisyonda silerek te tozlarını alabilirsiniz. Ayrıca yıkamak istediğinizde de mekanizmasından çıkartarak sabunlu su ve yumuşak bir bez ile halı yıkar gibi yıkayabilirsiniz.

Dikey Perde Nasıl Temizlenir?

Dikey perdelerinizi temizlerken slaytları yerinden çıkartarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Slaytları yukarı kaldırıp sağa çekerek yerinden çıkartabilirsiniz. Slaytları balkon veya banyolarınızda yere sererek deterjanlı su ile yıkayabilirsiniz. Yıkadığınız slaytlar ıslak kaldığında lekelenmelere neden olabilir. Su lekesi oluşmaması ve tozların ıslak olan yüzeye yapışmaması için yıkadıktan sonra kurulamanız gereklidir. Kuruladıktan sonra slaytları aynı şekilde yerine oturtabilirsiniz.

Katlamalı Perde Nasıl Temizlenir?

Katlamalı perdeler yıkanırken dikkatli davranılmalıdır. İsterseniz tüm perdelerinizde olduğu gibi katlamalı perdelerinizi de kuru temizlemeye vererek temizleyebilirsiniz. Ancak kendiniz evde de hassas bir şekilde uygun adımları uygulayarak temizleyebilirsiniz.

Katlamalı perdelerinizi yıkamak için öncelikle perdenizi aşağıya kadar indirmeniz gereklidir. Çubuk ve lamayı perdenizden çıkarttıktan sonra mekanizmadaki alandan çıkartmalısınız. Perdelerinizi iplerinden hassas bir şekilde ayırmalısınız. Perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak perdenin ipleri ve perdenin mekanizmasını kurcalamamanız gereklidir.

İp Perde Nasıl Temizlenir?

İp perde temizliği diğer perdelerin temizlenmesinden daha karmaşık ve hassastır. Diğer perdelerin yıkama süresinin uzatılması için elektrikli süpürge ile süpürülmesi gerekliyken ip perdelerde elektrik süpürgesi kullanılmamalıdır.

İp perdeler yapısı gereği kolayca birbirine dolanabilir ve yıpranabilir. Bu nedenle çamaşır makinesine doğrudan atılmamalıdır. İp perdelerinizi makineye atarken eşit bir şekilde bölerek ipleri bağlayabilirsiniz. Ayrıca perdelerinizi doğrudan makineye atmamanız için çamaşır filesi içerisine yerleştirerek makinaya atmalısınız. Perdelerinizi yıkarken çamaşır makinesine başka eşya da atmak perdenizi yıpratabilir. Bu nedenle makineye sadece perdelerinizi atmalısınız. Yıkama sonrasında ise perdelerinizi sıktırmadan makinadan çıkartmanız gerekmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.