Klasik Yemek Odası Dekore Ederken Yapılan Hatalar

Klasik Yemek Odası Dekore Ederken Yapılan Hatalar

Yemek odası dekorasyonu yaşam alanlarımızı oluşturan mekânlar arasında belki de üzerine en çok düşünülen bölümü oluşturuyor. Çünkü yemek odaları, ailelerin anılarındaki en geniş alanlardan birini kaplıyor! Tüm aile bireylerinin bir araya gelip, hem yemek yediği hem de keyifli sohbetler gerçekleştirdiği yemek odaları unutulmaz anlara da şahitlik ediyor. Bu yönleri de göz önünde bulundurulduğunda yemek odası dekorasyonu daha bir önem kazanıp, çok daha anlamlı hale geliyor. Haliyle, buraya hakim olacak dekorasyon stili üzerinde de titizlenmek zaruri hale geliyor. Manevi bir değer kazanmasının yanında, elbette yemek odalarının estetik bir görünüşünün olması, şık ve konforlu bir yapıya sahip olması da ayrıca kıymetli oluyor. Ancak kimi zaman sakın göze çöp batar deyimi misali, bir takım hatalar ve aksilikle baş gösteriyor. Bu hatalar kimi zaman öyle ciddi boyutlara ulaşıyor ki şık bir klasik yemek odası takımı tek başına her ne kadar çarpıcı olsa da, bazı detayları gözden kaçırdığımız için genel dekorasyonumuz içerisinde iyi bir görünüme kavuşamıyor. Oysa yemek odası takımları her estetik anlayışta bir karşılık bulacak ve dekorasyon biçimleri arasında mümkün olan en çarpıcı biçimde yer alacak şekilde çeşitleniyor. Bizlere düşen yalnızca doğru modeli bulup, o modeli uygun biçimde yerleştirmek. Bunun için de biraz zahmete katlanmak gerekiyor!

Asil Çizgilerden Vazgeçemeyenlerin Tercihi!

Yemek odalarının seçiminde asil çizgilerden vazgeçemeyenlerin tercihi klasik yemek odası modelleri, üzerlerindeki ihtişamı bazen ortaya dökemiyorlar. Bunun sebebi olan bir takımlar arasında en başta renk seçimi geliyor.

Yemek odanızı dekore ederken soğuk renklerden kaçınmalısınız. Renklerin insan üzerindeki etkileri hesaba katılırsa bunun gerekçesini keşfetmek çok zor değil. soğuk renkler, kapalı hatta kasvetli bir atmosfer yaratabileceğinden, yemek odalarında oluşması gereken enerjik ve sıcak ortamı gölgeleyebilirler. Aynı zamanda yemek odanız çok geniş değilse, koyu renklerden de uzak durmanız gerekiyor. Zira küçük mekânlarda koyu renkler, bu mekânların daha küçük görünmesine sebebiyet verir.

Aksesuarları Dengeli Biçimde Yerleştirmelisiniz!

Klasik yemek odası takımları çoğu zaman oldukça gösterişli mobilyalardan oluşuyor. İşlemeler, oymalar, desenler her birinde oldukça dikkat çekiyor. Hal böyleyken, hali hazırda göz alıcı bu tasarımlar etraflarında fazla aksesuar kullanıldığı zaman hem kendi ışıltılarını kaybediyor, hem de göz yorucu bir karmaşa oluşturuyor. Dolayısıyla yemek odası dekorasyonu yapılırken fazla aksesuar kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Aksesuarları dengeli biçimde yerleştirmeye özen göstermelisiniz.

Yemek odası dekorasyonu yapılırken öncelikle dikkat edilmesi gerekeler arasında, yemek odanızın genişliği ile mobilyalarınızın büyüklüğü arasındaki orantıyı hesaplama zorunluluğunuz yer alıyor. Eğer buna dikkat etmeden özensizce bir dekorasyona girişirseniz, sonuç sizin için üzücü olabilir. Yemek odanızda kendinize hareket alanı bırakmalısınız.

Yemek odalarının dekorasyonunda yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise aydınlatma ile ilgili. Bildiğiniz üzere aydınlatma biçimi dekorasyonun en önemli unsurlarından bir tanesi. Ve buradaki hata, özellikle yoğun aydınlatma kullanımı ile kendini gösteriyor. Yoğun aydınlatma da hem göz yoruyor hem de yer yer daha lokal bir ışığın verebileceği şık etkiden sizi mahrum bırakıyor. İddialı yemek odası takımları ile şık bir yemek odası dekorasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız, böylesi bir hataya düşmekten kendinizi korumalısınız.

Bu bahsettiklerimiz, en temel ve sık karşılaşılan hatalar. Önlenmeleri ise oldukça kolay! Bütün bunların yanında kimi kullanıcılar, bireysel seçimlerine yenik düşerek yemek odalarında ayna kullanmaktan uzak duruyorlar. Oysaki aynalar, uygun ölçülerde seçilip doğru noktalara yerleştirildiklerinde daha geniş ve ferah bir yemek odasına sahip olmanızı sağlarlar.  Elbette nihai karar sizin!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.