Konsol ve Yemek Masasının Uyumunun Önemi

Konsol ve Yemek Masasının Uyumunun Önemi

Yemek odası, oturma odanız veya salonunuzda yer vereceğiniz yemek masanız, ev dizaynınınızın temelini oluşturmaktadır. Konsol ve yemek masanızın uyumu, evinizdeki tasarımın da uyumlu olmasını destekleyecektir. Yemek odası takımı alırken yemek masası ve konsolunuzun uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğuna değineceğiz.

Önerilerimize başlamadan önce konsolun ne işe yaradığına ve ne olduğuna kısaca değinmemiz gerekiyor. Konsollar yemek odalarında sıkça kullanılan, depolamada sağladığı kolaylık ve aksesuarları sergilemek için kullanılan işlevsel mobilyalardır. Yemek takımları, tabaklar, masa örtüleri ve bir çok eşyayı saklamanızı sağlayan konsollar şık duruşu ile de yemek odası takımının tamamlayıcıları olarak kullanırlar.

Konsolların tasarımları, şekilleri ve boyutları zaman içerisinde değişiklik göstermiştir. Konsol tasarımları geçmişte geniş ve kaba görünümdeyken, günümüzde daha ufak ve zarif modeller artmaktadır.

Uzun Yıllar Boyunca Kullanılacak Konsollar

Konsol seçiminde ideal ve yemek masanıza uygun modeli seçtiğiniz zaman, uzun yıllar boyunca kullanacağınız bir mobilyaya sahip olabilirsiniz. Tasarımı ile birlikte işlevselliği ile de öne çıkan konsollar yaşam alanlarınızda birçok eşyayı toparlayacağı ve içerisinde saklayacağı için vazgeçilmez mobilyalarınızdan olacaktır. İşlevi gereği daha çok sabit duran ve yalnızca yemek takımlarınızı, eşyalarınızı alacağınız zaman kullanacağınız konsollar diğer mobilyalarınıza nazaran daha az kullanıldığı için uzun ömürlü olacaktır.

Konsol Çeşitleri

İşlevselliği ve tasarımsal şıklığı ile ön plana çıkan konsol mobilyalarının geçmişten günümüze kadar birçok modeli bulunmaktadır. Konsol çeşitleri denildiğinde zihinlere gelen ilk model, ahşap konsol modelleri olmaktadır. Ancak ahşap konsol modellerine ek olarak, antika konsol modelleri, klasik konsol modelleri, varaklı konsol modelleri, ahşap oyma konsol modelleri gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Her bir model kendine özgü tasarıma ve yapıya sahiptir. Yaşam alanlarınızda tasarımınıza uygun olarak seçeceğiniz birçok konsol modeli bulunmaktadır. Bu modellerin seçimi, salonlarınızda kullandığınız mobilyalar ile uyumu, zevkiniz ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenmektedir.

Konsol ve Yemek Masasının Uyumu

Konsollar, yemek odası takımının tamamlayıcı mobilyaları olarak tercih edilmektedir. Yemek odalarını hem işlevsellik hemde tasarımsal açıdan tamamlayan konsolların yemek masası ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Yemek masası ve konsol arasındaki bu uyum, yaşam alanlarınızda sağlamak istediğiniz uyumu destekleyecektir.

Yemek masası ile tasarımsal olarak uyumlu olacak konsollar yaşam alanlarınızda sağlamak istediğiniz uyumu ve bütünlüğü destekleyecektir. Konsol ve yemek masasının uyumlu olmasını sağlayacak bir diğer etmen ise ölçülerdir. Küçük bir yemek masasına büyük bir konsol seçimi uymayacağı gibi, büyük bir yemek masasının yanında küçük bir konsol mobilya kullanımı da oldukça komik duracaktır. Uyum ve bütünlük bu nedenle oldukça önemlidir.

Yemek masası ve konsol uyumunu sağlarken renk uyumuna da dikkat edilmelidir. Yemek masası ile aynı rengin farklı tonları ile uyum sağlanacağı gibi zıt renklerde de bir ahenk yakalanabilir.

Ahşap oyma işçiliği ve motiflerin uyumlu olması da görenlerin ilgisini çekecektir. Yemek masasının ayaklarındaki, sandalyelerin ahşap kısımlarındaki oyma motifleri ile konsollarda kullanılan ayna çerçevelerindeki motifler, konsolun mobilyasında yer verilen oyma işçiliklerinin uyumlu olması gerekmektedir.

Konsol ve Yemek Masası Fiyatları

Konsol ve yemek masalarının fiyatları, yemek odası takımının tasarımına, boyutuna, işlevselliğine, tarzına ve kullanılan malzemelerine göre değişiklik göstermektedir. Klasik bir konsol ve yemek masasında kullanılan gerçek altın varak ve oyma işçiliği takımın değerini arttırırken daha sade bir yapıda üretilen mobilyaların maliyetleri daha düşük olabilmektedir. Konsol ve yemek masası maliyetleri tamamen kullanılan malzemelere ve mobilyanın üzerindeki emeğe, yani el işçiliğine bağlı bir değişkendir. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.