Bebek Odalarında Ses Yalıtımı Neden Önemlidir?

Bebek Odalarında Ses Yalıtımı Neden Önemlidir?

Bebek odaları anne ve babaların özenle tasarladıkları odaların başında gelir. Hayallerini kurdukları yavrularını kucaklarına almanın sevincini yaşayacakları bu oda oldukça özel olacaktır. Bebeğinin büyüdüğünü gözlemlemek, ilk adımını atması ve belki de ilk anne baba deyişleri bu odada olacak. Bu sebeple manevi olarak bebek odalarının önemi oldukça fazladır. Durum böyle olunca anne ve babalar da bu odalara biraz fazla ilgi ve dekorasyonuna dikkat etmek istiyorlar. Güvenilir beşikler, yumuşak halılar, erkekse masmavi, kızsa pespembe bir oda, oyuncaklar ve daha niceleri. Tüm detaylar düşünülüp bebeğin gelişimini destekleyecek hemen hemen birçok materyal hazırlanmaktadır. Ancak ebeveynler bu odalarda ses yalıtımını ihmal etmektedir. Peki bebek odalarında ses yalıtımının olması gerektiğini ve bunun oldukça önemli olabileceğini söylesek ne derdiniz?

Bebek Odalarında Ses Yalıtımı

Bebek odalarında sağlanan ses yalıtımı birçok yarar ile gelmektedir. Bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalış sürecini desteklemesinin yanında, bebek odasının dışında gerçekleşen ani seslere karşı yalıtım sağlayarak bebeğinizin uyanmasını önleyecektir. Ani seslere karşı duyarlı olan bebekler uyanmakta üstelik bu ses gece olduğunda ebeveynleri de zor duruma sokmaktadır. Gece uykusu bölünmek zorunda kalan anne ve babalar bebeğini uyutmak için uyanıp tekrardan yatmak zorunda kalabilirler. Peki bebek odalarında ses yalıtımı nasıl sağlanır? Bebek odasın dekore ederken seçtiğiniz mobilyalardan tutun da dışarıdan sesin girmemesi için gerçekleştirecek birkaç dekorasyon önerisi bulunmaktadır.

Bebek odası dekore edilirken minimum ses çıkartması için sallanmayan beşik modelleri, ağır ve yapısı gereği ufak titreşimlerden etkilenmeyen ağırlıkta, genellikle kapaklı gardıroplar, yumuşak ve pufuduk halı modelleri tercih edilmelidir. Böylece oda içerisinde dolaşırken ani sesler oluşmayarak bebeğinizin uyuduktan sonra uyanmasını önleyecektir.

Bebek odalarında ses yalıtımı sağlamak için kapı seçimi de oldukça önemlidir. Klasik kapı modellerini tercih edildiği odalarda ses yalıtımı maksimum performansa çıkmaktadır. Sırf ses yalıtımı için tasarlanan perdeli kapı modelleri ile hem ses hem de ısı yalıtımı sağlanabilmektedir.

Bebek Odası Mobilyaları

Sessiz bir oda kaliteli mobilyaların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Parçaları ile mükemmel uyumu sağlayan bebek odası mobilyaları bebek odasında ebeveynlerin ihtiyacı olan tüm alanları oluşturmaktadır.

Bebek beşiği seçerken beşiğin doğal ahşaptan üretilerek uzun ömürlü ve güvenilir bir kullanım sunmasını hedefleyebilirsiniz. Bu mobilyalar doğal ahşaptan üretildiği için sağlam ve aynı zamanda ağır mobilyalar olduğu için ufak tefek çarpmalara, sarsıntılara ve depreme karşı da korunaklıdır. Sarsıntılardan dolayısıyla devrilme ya da kayma gibi risklerin olmadığı ahşap beşik modelleri güvenilir bir kullanım sunmaktadır.

Bebek odası gardıropları seçerken de kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak iç hacimi sunması önemlidir. Böylece tüm ihtiyaçlarını karşılayan gardırop ekstra bir alana ihtiyaç duyulmasının önüne geçerek alan tasarrufu sağlarken derli toplu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Bebek odası zemin döşemelerinde de dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Örneğin pufuduk tüylü halı modelleri kullanarak hem sessiz bir zemin oluşturabilir hem de bebeğinizin adım atmaya başladığı ve sürekli düşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bu dönemlerde yaralanmalarının önüne geçecektir.

Bebek odası dekorasyonunda tercih edilecek mobilya ve ev tekstili ürünlerinin yanında odadaki ışık ortamını oluşturacak avize modelleri de oldukça önemlidir. Yeri geldiğinde aydınlık bir ortam yeri geldiğinde de bebeğinizin huzur içinde uyuması için loş bir ortam oluşturmanızı sağlayacak aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Peki bebek odası dizayn ederken sadece ses yalıtımına mı dikkat edilmeli? Bir bebek odası dekore edilirken dikkat edilmesi gerekenler makalemizi okuyarak daha ayrıntılı bilgi edilenbilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.