Ahşap Kapı Kullanımı Püf Noktaları

Ahşap Kapı Kullanımı Püf Noktaları

Bir mekâna girip çıkarken geçilen, açılıp kapanabilir levha ya da bölme açıklığı olarak tanımlanan kapılar, yapıların içine girmeye veya yapı içindeki odalar arasında yer değiştirebilmeye olanak sağlayan, mimari ögelerdir. Bu mimari öğeler ahşap kapı modelleri, mobilya, lamine, çelik, camlı, panel, pvc kapı modelleri gibi isimler ile çeşitleniyor. Kapılar ev, cami, dükkan, medrese, okul gibi hemen hemen her mekanda kullanılıyor.  Mekanı zengin gösteren kapılar, karşımıza en çok ev ortamında çıkıyor. Evin içinde veya dışında olmak üzere iki farklı yerde konumlanıyor. Ancak evinize geldiğinizde sizi veya gelen misafirinizi ilk karşılayan ahşap giriş kapı modelleri oluyor. Evinizin dekorasyonu ve sizin karakteriniz hakkında ilk bilgiyi fısıldayan kapılar, sizin için özel alanlar olan evlerinize açılıyor

Kapı Seçimi

İç ve dış mekan için iki farklı kategori sunan kapılar, kalite olarak da farklı seçenekler sunuyor. Ahşap, lake, laminant, melamin, membran, MDF, PVC gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilen iç kapılar kullanılan malzemenin kalitesi, kapının ağırlığını ve dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirleyecektir. Oda içerisindeki sesi ve ısıyı izole etmek de yardımcı olacak kapılarda yine malzeme seçimi oldukça önemlidir. Ahşap iç kapı modelleri daha klasik bir çözümken, laminant, melamin ve diğer plastik türü malzemelerle imal edilen kapılar günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Ahşap kapı modelleri kadar dayanıklı olmayan bu kapılar, uzun ömürlü olmadığı için ev sahipleri ile çok iyi anlaşamıyorlar.

Camlı kapılar; ahşap, MDF ya da melamin gibi farklı malzemeden oluşan bir kapı paneline cam bir bölme eklenmesiyle oluşuyor. Bu cam bölme yalnızca kapının üst kısmında yer alabileceği gibi boydan boya da olabilir.  Ahşap kapı modelleri camlı olarak iç mekanda tercih edildiği gibi dış mekan kapıları olarak da sıkça tercih ediliyorlar. Dış kapı seçiminde güvenlik ve sağlamlık en önemli kriterlerdir. Mekanı hem dışardan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı hem de uzun ömürlü olmalıdır. Evin dışı için genellikle güvenliği yüksek olması açısından çelik kapılar tercih ediliyor. Ancak günümüz şartlarında ahşap giriş kapı modelleri ile oldukça teknolojik kapılar yapılıyor. Dış kapı, apartman giriş kapısı veya bahçe kapısı olarak tercih edilen diğer kapılar ise sıklıkla cam, alüminyum ve demir kapılar olarak seçiliyor.

Püf Noktalar

Evimizin mimari yanını yansıtan kapıları seçerken kaliteye oldukça dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra kapıları seçtikten sonra uzun ömürlü olması için kullanımına da dikkat etmemiz gerekiyor. Kapıların, kullanıldığı yere ve malzemesine göre bakım şekli de değişkenlik gösteriyor. Hangi kalite de hammadde seçerseniz seçin kullandığınız ortam oldukça etkili oluyor. Özellikle ahşap kapı modelleri tercih ettiğiniz de nem ve su kullanımına dikkat etmeniniz gerekiyor. Çabuk yıpranmasını önlemek amacıyla ahşap kapı modelleri ile sulu ortamları uzak tutmakta fayda var. Camlı kapı tercih ettiğiniz de ise rüzgar gibi kapıyı hızlı hareket ettirecek faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ahşap kapı modelleri camlı olması ani bir hızda örtüldüğünde camın kırılması ile sonuçlanabilir.

Fiyat Skalası  

Son olarak tercih edeceğiniz kapının evinizin ruhuna uyması açısından rengi, ebatı, işlemesi gibi birçok faktör daha etkili olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanı sıra dış kapılar için güvenlik en önemli faktör. Böylesi faktörler ve kalite farkı ile de kapı fiyat skalası oldukça geniş bir yelpaze sunuyor bizlere. Ahşap kapı modelleri fiyatları için kullanılan ahşabın kalitesi bu fiyat skalasında önemli bir etkenken, ahşap iç kapı fiyatları, için ise camlı, işlemeli, varaklı veya el işçiliği ile üretilmesi önemli bir kriter oluyor. Ahşap iç mekan kapı fiyatları ile ortalama bir kapı satın alabileceğiniz gibi, ihtişamlı ve lüks bir kapıda tercih edebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.