Klasik Dekorasyona Uygun Lüks Parke Modellerini Keşfedin

Klasik Dekorasyona Uygun Lüks Parke Modellerini Keşfedin

Ev ve ofis dekorasyonunu tamamlayan unsurlardan biri parkelerdir. Ev alırken, eğer binanın içi yeni yapılıyorsa ya da bina tadilat yapılacaksa parke seçim sürecine dahil olabiliyoruz. Ama hazır evlere baktığımızda parkeler sorun olabiliyor ve kendimiz yaptırmak durumda kalıyoruz. Parke döşetmek son derece zahmetli ve uzun süreli olduğu için tekrar tekrar yaptırılacak bir iş değildir. Parkelerin uzun zaman dayanması gerekir. Dayanıklılık ise kaliteyle ilintilidir. Size kaliteyi lüks malzemelerden üretilmiş ürünler sunabilir. Sağlamlığı çok önemli olan zemin döşemenizi lüks parke modelleri arasından seçmenizi öneririz. Ama önce parkenin ne olduğuna değinelim.

Parke Nedir? Parke Türleri Nelerdir?

Parke yer döşemek için kullanılan bir kaplamadır. Son yılların doğaya dönüş yaklaşımı, parkelerin artık sıkça kullanılmasını sağlıyor. Geleneksel parkeler gürgen, meşe ve gül ağacı gibi sert ağaçlardan yapıldığı için dayanıklılık açısından lüks parkeler sınıfına giriyor. Dolayısıyla doğal malzemeden üretilen geleneksel parkelerin fiyatları diğer parkelerden daha yüksek. Geleneksel parkeler yıllarca sağlam kalır, sadece cilalanması gerekir ve geleneksel parkelere masif parke adı verilir. Masif parke kaliteli ve kuru ahşaptan ince tabakalar halinde kesilmiş latalardan oluşur. Bu kesilen şerit ahşaplar tutkal ile beton zemine yapıştırılır ve cilalanır. Masif parke yapımı uzmanlık gerektirir. Bu yüzden de diğer parkelere göre pahalıdır. Tüm bu özellikleriyle lüks parke modelleri arasında olan masiften daha ekonomik seçenekler vardır. Daha ekonomik parkeler laminat ve lamine parkelerdir. Laminat parke üretilirken kâğıda reçine emdirilir ve bu kâğıt özel fırınlarda kurutulup bir levha haline getirilir. Kurutulmuş levhalar kalitesi ahşaba göre daha düşük malzeme üzerine yapıştırıldığında laminat parke elde edilmiş olur. Laminat parke, masif parkeler gibi doğal malzemelerden üretilmediği için cilalama gerektirmez. Kolay uygulanır. Böylece daha az maliyetli üretilmiş olan laminat parkeler, masif parkelerden daha ucuz hale gelir ve lük parkeler kategorisinde sayılmaz.  Lamine parke ise ucuz ahşap katmanın üzerine kalite ahşabın yapıştırılması ile elde edilir ve lüks parke modelleri arasında sayılmazlar.

Lüks Parkeler ile Klasik Dekorasyon

Klasik bir ev ya da ofis dekorasyonu yapmak istiyorsanız önce parkelerden başlamak işinizi kolaylaştırabilir. Klasik dekorasyonda kalite son derece önemli olduğu için yerleriniz lüks parkeler ile döşenmeli. Parke renginiz ile mobilya ve aksesuarlarınız özellikle de halılarınız uyumlu olmalı. Renk uyumu önemli faktörlerden biri. Sadece model olarak uyması değil, parkelerinizin renginin mobilyanız ve halınız ile ahenk içinde olması tarzınızı doğru yansıtır. Klasik ve lüks mobilyalarınızın tüm güzelliği bakımsız bir zemin ile çirkin bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden lüks parkeler sadece su ile nemlendirilmiş, yumuşak bezlerle temizlenmelidir. Masif parkelerin lüks klasik mobilyalarınızla yıllarca uyum içinde olması için çizilmemesine dikkat etmelisiniz. Böylece parkeleriniz ilk günkü halini korumuş olacaktır. Lüks parkeler için cila çeşitleri de üretilmiştir. İş yerleri için sert, evler için daha yumuşak cilalar masif üzerine uygulanmak üzere piyasaya sürülmüştür. Cila uygulaması parkelerinizi korur ve güzel görünmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlar. O nedenle parkelerinizi cilalatmanız gerekli bir uygulamadır. Yine doğal ve elit bir parke görünümü için açık renk tonlarındaki parkelere parlak cila uygulanması önerilir. Koyu renk lüks parke modelleri için ise mat cila kullanılması idealdir. Böylece ahşabın doğal görünümü korunmuş olur. Eğer parkeniz yaşlı ve aşınmış gözüküyorsa sistre denilen işlem uygulanarak ilk günkü görünümü kazandırılabilir. Sistre döşeme üzerinin kazınmasıdır ve bu işlemden sonra mutlaka cila yapılmalıdır. Böylece lük parkeler yeni gibi kalmaya devam eder ve mobilya ile dekorasyonunuzun güzelliğini destekler. Eğer zemin güzel görünmezse mobilyalarınız da estetik görünmeyecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.