Klasik Avizelerin Temel Özellikleri Nelerdir?

Klasik Avizelerin Temel Özellikleri Nelerdir?

Birbirinden farklı dekorasyon önerilerinin hepsine göre şık bir dizayna koyulan son nokta avize modelleri arasından yapılan seçimle beliriyor. Avizeler, dekorasyon stillerinin en büyük tamamlayıcıları olarak kendilerini gösteriyor.  Tıpkı dekorasyon anlayışları gibi klasik avizelerin özellikleri çeşitleniyor. Bu nedenle avize seçerken dikkate dilecekler de avize alternatifleri ile doğru orantılı olarak her geçen gün artıyor.

Yaşam alanlarımıza renk katan, görkemli ve dikkat çeken tasarımlarıyla estetik değerlerimizi doyuran avizeler, hem temel özellikleriyle iyi bilinmeyi hem de uygun bir seçim yapılması için harcanması gereken vakti sonuna kadar hak ediyorlar.

Avize modelleri kullanım alanları pek çok eşya ve aksesuara kıyasla çok daha geniş olan ürünlerdir. Yaşam alanlarının hepsinde tercih edilebilirler. Evler, ofisler, kafe ya da restoranlarda da göze çarpabilirler. Bu denli geniş alana yayılan bir ürün olarak, her açıdan değerlendirilmeleri son derece doğal bir olgudur. Üretildikleri ilk yıllarda temel olarak iki farklı grupta toplanan avize modelleri bugün gelişen teknolojinin hızına ayak uydurarak, sayıları yüzlerle ifade edilen özellikler barındırmaktadır.

Duy Tipi, Duy Sayısı ve Enerji Üretimi

Klasik avizelerin özellikleri teknik açıdan değerlendirilecek olursa avize modelleri genellikle üç ana gruba ayrılarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmalar, duy tipi, duy sayısı ve üretilen maksimum güce göre yapılıyor. Duy tipine göre yapılan ayrımın amacı, avizenin duy özelliklerinin iyi biçimde bilinir olmasının sağlanması. Bu bilindiği zaman herhangi bir arıza durumunda yapılacak tamirin ve tamir için gerekli parçaların ne olduğu, nasıl uygulanması gerektiği kolaylıkla planlanır. Bu planlama, hem size hem de tamiri uygulayacak yetkili kişiye zaman kazandırır. Dolayısıyla probleminiz çok daha hızlı biçimde çözüme kavuşmuş olur.

Duy sayısına göre yapılan sınıflandırma ise avize modelleri üzerinde yer alacak ampul sayısına işaret eder. Diğer bir ifadeyle dile getirmek gerekirse duy sayısı, sahip olacağınız aydınlatma şiddetinin miktarını ön görmenizi sağlar. Bu noktada avize seçerken dikkat edilecekler arasında ilk sırayı duy sayısı ile beraber, avizenizi asacağınız odanın büyüklüğü alıyor. Göstermeniz gereken dikkati ortaya koymazsanız küçük bir mekânda çok yoğun ışık kullanarak hem dekorasyonunuzun kötü görünmesine neden olursunuz; hem de gözlerinize zarar verirsiniz. Baş ağrısı gibi ekstra kötü durumlar içine düşmek zorunda da kalabilirsiniz. Aynı şekilde tam tersi bir durumda da sıkıntılarla yüz yüze gelirsiniz. Büyük bir mekân için avize modelleri arasından düşük duy sayısıyla öne çıkan bir tasarım seçerseniz de gereğinden fazla loş bir ortama sahip olursunuz.

Avize seçerken dikkat edilecekler arasındaki bir diğer teknik mesele ise enerji üretimi ile ilgili. Avizeniz için seçeceğiniz ampullerin gücü, mekânın aydınlatılmasının yanı sıra bütçenizle de doğrudan alakalı bir durum olduğundan üzerinde hassasiyetle durulması gerekir.

Görüldüğü üzere klasik avizelerin özellikleri değerlendirildiğinde, yapılan uygun seçimler genel toplamda doğrudan size fayda sağlamaktadır. Bu nedenle azami ihtimam göstermeniz zaruri ve kaçınılmazdır!

Avizeler İçin Gerekli Olan Bütünlüklü Bir Yaklaşım!

Tüm bunlarla beraber, yüksek estetik katkıları da göz önüne alınarak, avize seçerken dikkat edilecekler listesine renk, model ve üretim malzemesini de iliştirmek gerekir. Bir avizenin rengiyle, varsa taşlarıyla, ampulleriyle, kısacası bütün bir tasarımlarıyla mobilyalarınıza uyum sağlaması gerekir. Bu nedenle bir avizenin tek başına şık ve gösterişli olması, onu tercih etmek için yeterli nedenleri ortaya koymaz. Avizeleri parçacı değil, bütüncül bir yaklaşımla irdelemeniz gerekir. Avizeler deyim yerindeyse evinizin harmonisini tamamlayan ve yükselten ürünler olduğundan, her daim aydınlattıkları her mekan, mobilya ve aksesuarla uyum içinde olmalılar.

Ev dekorasyonunuda aydınlatmanın, hatta doğru aydınlatmanın önemine değindiğimiz blog makalemizi şimdi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.