Ev Dekorasyonunda Doğru Aydınlatmanın Önemi

Ev Dekorasyonunda Doğru Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma, bir evin tüm havasını baştan aşağıya değiştiren önemli bir konudur. Doğru aydınlatılmayan evler her ne kadar güzel dekore edilirse edilsin, göze hoş bir görünüm sunmaz. Bu nedenle aydınlatma ve dekorasyonu birlikte planlamak gerekmektedir. Aydınlatma ürünleri seçerken bu detaylar göz önüne alınmalıdır. Biz de bu yazımızda sizlere doğru aydınlatma nasıl olmalı sorusuna yanıt bulacağız. Aydınlatma planlaması yaparken ilk etapta hem evimiz nasıl güzel görünür hem de bu aydınlatma işimize yarar mı diye düşünmeliyiz. Tasarım sadece güzellik değildir, işlevsellik de bu noktada oldukça önemlidir. Gün içinde evimizin her bir bölümünü farklı amaçlarla kullanırız, bu nedenle her bir alanı bu farklı amaçlara göre aydınlatmamız gerekecektir. Örneğin yemek yaparken mutfağın aydınlık olması bizim için faydalı olacaktır. Ama kitap okurken fazla ışık gözlerimizi yorabilir. Bu nedenle mutfak ve oturma odasında aydınlatma da farklılıklar mutlaka olmalıdır.

Bildiğiniz gibi iyi bir aydınlatma planı, evde harika bir atmosfer oluşturacaktır. Aydınlatma ile odanın tasarımı ve dekorasyonuyla renkleri ön plana çıkarır. Bu şekilde odanın güzelliği göze görünür hale gelir. Fakat kötü bir aydınlatma sistemi, eşyaların tüm havasını söndürür, sizde sıradan bir evdeymiş hissi yaratır.

Aydınlatma Çeşitleri

Evde aydınlatma ürünleri seçerken üç farklı aşamadan söz edebiliriz. Her bir aşamanın kendisine göre farklı işlevi bulunmaktadır. Peki nedir bu aşamalar, gelin beraber inceleyelim:

1. Ortam Aydınlatması

Ortam aydınlatması, bir odanın tümüne yetmesi planlanan genel bir aydınlatmadır. Örneğin lüks avize modelleri ortam aydınlatmasına uygun seçimlerdir. Bununla beraber minimal tavan lambaları da bulunduğunuz alanın aydınlatılmasını sağlar. Avizeler, gömme tavan aydınlatmaları, şamdanlı avizeler, tavan armatürleri gibi birçok ürün, ortam aydınlatmasını sağlar. Çoğu kişi, ortam aydınlatmasını yani temel aydınlatmayı yaptıktan sonra başka aydınlatma ürünleri ile ilgilenmez. Ama bu yapılan en büyük hatadır. Aydınlatmanın diğer aşamalarını da mutlaka plana dahil etmek gerekir. Aksi takdirde hem dekorasyon hem de işlevsellik anlamında birçok hata ortaya çıkabilir.

2. Görev Aydınlatması

İşte en önemli aydınlatma hususlarından birisi “görev aydınlatması”. Bu aydınlatma sisteminin amacı, okuma, çalışma, el işi yapma ya da makyaj yapma gibi noktalarda size yardımcı olmaktır. Bu aydınlatma ürünleri aynı zamanda evin dekorasyonunda da önemli bir yer kaplar. Örneğin kitaplığınızın yanına koyacağınız bir abajur hem dekorasyon anlamında doğru bir seçim, hem de işlevsellik açısından olması gereken bir seçimdir. Görev aydınlatma ürünleri arasında sarkıt lamba, tuvalet masası lambası, masa lambası, banyo dolabı lambası ve abajurlar bulunmaktadır.

3. Vurgu Aydınlatması

Vurgu aydınlatması, evinizde dilediğiniz atmosferi yaratmanız için gerekli olan aşamadır. Evinizin sevdiğiniz bir köşesini ya da objesini aydınlatmak ve ona dikkat çekmek için vurguyu kullanabilirsiniz. Mesela sevdiğiniz bir dekoratif heykelin yanına koyacağınız bir spot lamba, evin tasarımında da harikalar yaratmanızı sağlayacaktır. Çerçeve lambaları, mumlar, spot lambaları, duvar aplikleri, dolap içi aydınlatmaları bu aşamada kullanılabilecek ürünlerdir.

Tüm bu detaylara dikkat etmeniz halinde doğru aydınlatma nasıl olmalı sorusuna kendiniz cevap verebileceksiniz. Bu tip aydınlatmalar sayesinde evinizin dilediğiniz yerini vurgulayabilecek ve dekorasyonda ön plana çıkmasını sağlayabileceksiniz. Tabi aydınlatma sırasında dikkat etmeniz gereken başka hususlar da var. Bunlar:

  • Avize seçerken dikkat edilecek noktaları iyice incelemek, boyutları ölçmek
  • Işığın gözü yormaması için her bölümde farklı miktarlarda aydınlatma sağlamak
  • Mutfak ışığını mutfağın ortasına değil de tezgaha yakın bir yere yerleştirmek
  • Banyo ışıklarını aynaya yakın bir noktaya konumlandırmak
  • Evdeki elektrik anahtarlarını dimmer anahtarlarla değiştirmek ve bu sayede ışığın seviyesini kendinizin istediği gibi ayarlamak
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.