Klasik Avize Seçim Rehberi

Klasik Avize Seçim Rehberi

Gelişen teknoloji evimizde her alanda değişimlere yol açtı. Bu alanlardan biri de aydınlatma. Ev aydınlatmasının en yeni çeşidi ise asma tavanlar. Son teknolojiyle son derece şık ve pratik olan asma tavanların varlığına rağmen klasik avize modelleri hala revaçta. Özellikle salon aydınlatmalarında klasik avize modelleri hemen her evi aydınlatmaya devam ediyor. Yıllardır vazgeçilemeyen ve her dönem trend olacak klasik avize seçimi yaparken sadece aydınlatma işlevini değil, zarafetini de göz önünde bulunduruyoruz.

Eğer klasik avize özellikleri bilinirse seçim daha bilinçli yapılacaktır. Genellikle oymalı döküm kollara sahip olan klasik avize modelleri, pirinç, alüminyum gibi dayanıklı metallerden üretilir. Klasik avizelerde, “hangi avize modeli bana hoş geliyor” sorusunun cevabını ise avizenin süslemelerinde bulacaksınız. Seçimimizi belirleyen avize süslemeleri kristaller, seramik ya da cam olabilir. Klasik tarz avizelerin metal kolları ve çeşitli malzemelerden üretilmiş süslemelerinin yanı sıra orta kısmında oymalı döküm metal malzeme de kullanılabilir. Ortadaki bu dökme ayrıntı avizenin ağır ve ihtişamlı görünmesini sağlar. Bu orta dökmesi olan klasik avize modelleri klasik oymalı mobilyalarınızla muhteşem bir uyum gösterecek.

Klasik Avize Seçiminde Malzemelere Dikkat

Klasik avize seçimi yaparken döküm malzeme yerine cam, halat gibi farklı ürünler kullanılarak üretilmiş avizeleri tercih ederseniz daha modern bir görünüme kavuşursunuz ama yüzyıllardır evlere ihtişam ve zarafet katan klasik avize modelleri klasik tarzın incisidir ve asla modası geçmez. Asıl kullanım alanı klasik tarz mobilyalarla döşenmiş mekanlardır. Görkemli bir görünümü olan klasik avizeler, mekânı daha da küçülteceğinden küçük ve basık tavanlı alanlara pek de yakışmaz. Klasik bir avize ile dekore edeceğiniz oda ya da salon yüksek tavanlıysa avizenin hakkını vermiş olursunuz. Aynı zamanda klasik avizelerin yüksekliği diğer aydınlatmalara göre fazla olduğu için küçük bir odanın ya da tavanı alçak bir salonun tavanından aşağı sarktığında gölgelenmeye neden olacak ve mekânı aydınlatmada sorun yaratacaktır. Tersine otel lobileri gibi çok büyük mekanları aydınlatmak için yapacağınız klasik avize seçimi akıllıca olmalıdır. Eğer seçeceğiniz avize mekânı aydınlatmak için yeterli değilse avizenin kullanıldığı alan karanlık kalacaktır. Bu durumda da aralıklı olarak yerleştirilen birden fazla avize kullanmalısınız.

Hangi Avize Modeli?

Peki, hangi avize modeli salonunuza uyar? Altın varaklı ve oymalı koltuklar, tavandan yere kadar uzun ve ağır kadife perdelerin olduğu klasik bir salonda avize seçiminiz de gösterişli olabilir. Daha sade ama yine klasik bir salona sahipseniz seçeceğiniz avize daha minimal olabilir. Klasik avizeler sadece salonunuzda değil, evinizin her odasında bulunabilir. Koridorlar için daha minimal avizeler seçmeniz yararınıza olacaktır. Kaliteli görünümüyle bizleri adeta mest eden avizelerin mutfak, yatak odası, oturma odası ve çocuk odaları için bin bir farklı modelini bulmak mümkün. Burada önemli olan, klasik avizenin kullanılacağı odanın tarzıdır. Aynı zamanda odanın ışık ihtiyacını da göz önünde bulundurmalısınız. Mutfak ve banyo gibi alanlarda ışığın şiddeti yüksek olmalı ama avizenizin boyutu salona göre daha küçük olmalı. Ama örneğin yatak odalarımızda ışığın daha düşük şiddette olmasını isteriz. Yani avizenizi kullanacağınız alanın boyutu ve ışık ihtiyacına göre almanız gerekir. Şimdi de klasik avize seçiminizde size rehber olacak bazı modellerden bahsedelim. İlk model, pirinçten yapılmış klasik avizeler. Tavandan aşağı genişçe bir alana sarkan ve evinize retro bir hava katacak olan bu avize modeli, oldukça ağır ve klasik bir model. İkincisi en çok bilinen ve kullanılan kristal taşlı avizeler. Her boyutta, her genişlik ve modelde üretilebiliyor ve klasik tarzı yumuşatacak stilleri de var. Ayrıca klasik avizeler arasında en ekonomik olanı da diyebiliriz. Heykelsi formlarıyla tavanınızda farklı figürler yaratacak olan avizeler de bulunmakta. Seçiminiz ne olursa olsun klasik avize modelleri her daim tercih edilecek bir aksesuar.

Avize seçerken ev dekorasyonunda doğru aydınlatmanın önemini paylaştığımız bu blog makalemizi keşfetmek için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.