Koltuk takımından Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuk takımından Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Lüks yaşam alanlarında kullanılan koltuk takımı modelleri yoğun kullanımda kirlenmekte ve bakım ihtiyacı doğmaktadır. Bu şık koltuk takımlarının ilk gün ki tasarımda ve yenilikte kullanılması için doğru bakım teknikleri ile temizlenmesi gerekmektedir. Yaşam alanlarımızda kullandığımız ve en çok etkileşime geçtiğimiz mobilyalarımızın başında koltuk takımlarımız gelmektedir. Kimi zamanlarda yiyecek içeceklerimizi koltuk takımlarımızda otururken dökme riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Hatta kimi zamanlarda koltuk takımınız üzerine içecekler ve yiyecekler dökülmektedir. Ancak bu dökülen maddelerin arasından daha inatçı olan kirler bulunmaktadır. Rengi ve yapısı ile döküldüğü alandan zor çıkan şarap lekesi koltuk takımının kumaşından nasıl çıkartılır? Koltuk takımınızın üzerine dökülen şarabın lekesini çıkartmadan önce mutlaka bu teknikleri okumanız gerekmekte ve koltuk takımı kumaşınıza en az zarar verecek şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Kırmızı Şarap Lekesini Çıkartma

Kırmızı şarap lekesi özellikle açık renkli koltuk takımı kumaşlarında kendisini daha fazla belli etmektedir. Ancak ne yazık ki şarap lekesi inatçı kir sınıfına girmektedir. Lekeyi temizlemek için en önemli nokta, dökülen şarabın kurumadan havlu, peçete kimi sıvı emicilere emdirilmesidir. Bu sayede koltuk takımınıza dökülen şarabın daha da içeriye işlemesi ve yüzeye yayılmasının önüne geçebileceksiniz.

Şarap Döküldüğü Anda Ne Yapılmalı?

Şarap koltuk takımına dökülür dökülmez anında havlu ya da peçete ile sıvıyı emdirmelisiniz. Böylece dökülen şarap olabildiğince az şekilde kumaş ile temas etmektedir. Bununla birlikte kumaş üzerindeki ıslaklığı da alarak daha kolay temizlenmesi için ilk adımı oluşturabilirsiniz. Bundan sonraki en önemli kısım ise şarap lekesinin üzerine tuz dökmeniz gerekmektedir. Tuz yapısı gereği en iyi nem toplayıcıdır. Böylece olabildiğince sıvıyı çektikten sonra yüzeyde kalan kırmızı renkli lekeyi çıkartmak için ılık suda ıslatılmış bez ile kumaşınızı yıpratmayacak şekilde silmeniz gerekmektedir.

Koltuk kumaşınız hassas yapıda ise ne yapmalısınız?

Eğer klasik koltuk takımınızın kumaşı daha hassas ve yıpranmaya el verişli bir yapıda ise yine kumaştaki nemi almalısınız. Devamında lekeli bölgenin üzerine ince bir bez yerleştirin. Bu bezi yerleştirmenizin amacı hassas koltuk takımınızın kumaşının direkt olarak aşınmaya maruz bırakılmaması olacaktır.

Devamında bir bardak suyun içerisinde bir yemek kaşığı kadar sirke dahil etmeniz ile birlikte bu sıvıyı karıştırın. Hazırladığınız karışıma koltuk takımınızı silmek için bir bez batırın ve lekeli bölgenin üzerine bastırarak silin. Ancak kumaşın zedelenmemesi için gerçekleştirdiğiniz silme işleminde dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Tüm silme işlemini yaptıktan sonra ıslak alanın kuruması için üzerini açık bırakın ya da saç kurutma makinesi yardımı ile kurumasını hızlandırabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak elinizde sirke yok ise sodayı kullanabilirsiniz. Sodaya bandıracağınız silme bezi ile koltuk takımındaki lekeyi temizlemek için yavaşça ovalayın. Sodanın şarap lekesini çıkartmakta ne kadar etkili olduğunu tecrübe ederek göreceksiniz.

Şarap Dökülmesini Önleyin

Koltuk takımınızın üzerine dökülecek olan şarabın çıkartılması için bazı yollar olsa da kumaşınızın yıpranmaması için leke yapacak ürünlerin kanepenize dökülmesini önlemeniz gerekmektedir. Konuklarınız ile ya da sevdikleriniz ile geçirdiğiniz mutlu akşamlarda olası kazaların önüne geçebilmek için zigon sehpa ya da yan sehpa modelleri kullanmanız gerektiğini unutmayın. Olası içecek ve yiyecek dökülmesini en aza indiren zigon sehpalar ile şık yaşam alanlarınız da olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Asortie mobilya’da yer alan aksesuar ürünleri, sehpa ve zigon sehpa modellerini inceleyebilir, beğendiğiniz koltuk takımınıza ek olarak takım ile uyumlu zigon ya da orta sehpa modelinizi takıma dahil edebilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.