İş Performansını Arttıran Ofis Dizaynları

İş Performansını Arttıran Ofis Dizaynları

İş performansını arttıran ofis dekorasyon fikirleri neler olmalıdır? Ofisler ve işyerleri hemen hemen günün yarısını geçirdiğimiz mekanlar olmaktadır. Günün geri kalanının büyük bir çoğunluğunun da uykuda geçtiğini düşünürsek, yaşantımızın büyük bir bölümü işyerlerinde geçmektedir. Yaşantımızın yarısının geçtiği işyerlerinin ve ofislerin dekorasyonunun etkili bir konsepte ve tasarıma sahip olması gerekmektedir. Çalışanlara ilham veren, performansını arttıran, gürültüyü minimuma indiren, ruhu ve bedeni dinlendirecek yaşam alanları gibi dekorasyon önerileri dikkate alınmalıdır. İş performansını arttırmak için çalışanların ofislerine severek gelmesi, etkili çalışma ve performansını arttırmak için oldukça önemli olacaktır. Peki ofislerde ve iş yerlerine hangi geliştirmeler yapılmalıdır?

Doğal Işık ve Hava

Ofislerde çalışanların maksimum performansı sergileyebilmesi ve çalışırken zevk alabilmesi için doğal ışığın ve temiz havanın ortama girmesi gerekmektedir. Doğal ışık ve hava hem sağlıklı bir yaşam hemde çalışanların kendilerini yenilemek için bir alan oluşturması için oldukça önemli olacaktır. Uzun süre bilgisayar ve ekranların karşısında çalışanların gözlerini dinlendirmesi için doğal ışığa sahip bir ortam sunulması gerekmektedir.  Bu sebeple çalışanların yaşam alanlarında dışarıya açılan pencerelerin olması mutlaka önemli olacaktır. Bu pencerelerin istenildiği zaman açılması ve temiz havanın içeriye alınması gerekmektedir.

Bitki, Işıklandırma, Ses ve Duyusal Etmenler

Çalışma ortamlarında, çalışanların duyularını harekete geçirecek, alanlar oluşturulması yarar sağlayacaktır. Işıklandırma, ruhu dinlendiren ve yormayan bir müzik, zeminde rahatsız edecek sesleri önlemek adına halı kaplaması, ofise renk ve canlılık katması adına bitkiler tercih edilmelidir. Tüm bu etmenler ile birlikte koku da bir mekânda olmazsa olmazdır. Otomatik oda kokuları ya da ortama doğal koku sağlayacak bitkiler tercih ederek, taze ve ferah bir ofis ortamı oluşturabilirsiniz.

Sessiz ve Etkili Çalışma Ortamları

Çalışma ortamları genellikle çalışanların konsantrasyonunu sağlaması adına sessiz alanlar olması gerekmektedir. Sessiz ve kalabalıktan uzak olması gereken bu yaşam alanlarının doğru dizayn edilmesi gerekmektedir.

Sessiz bir çalışma ortamı için ofis kapıları oldukça önemlidir. Ofis kapıları sesin içeriye girmesini engellemesi adına oldukça önemli bir mobilya modeli olmaktadır.  Bu sebeple doğru bir tercih ile çalışanların konsantrasyonunu arttıracak etkili alanlar oluşturulabilir.

Etkili çalışma ortamları oluşturmak için özel çalışma alanları, toplantı odaları oluşturulması gerekmektedir. Böylece konsantrasyonu yüksek bir çalışma içerisine girmek isteyenler için bu odalar hayat kurtarıcı bir görevi görecektir.

Ergonomik Çalışma Masa ve Sandalyeleri

Ergonomi olmazsa olmaz etmenlerin başında gelmektedir. Bel, boyun, omuz ve omurga sağlığı için doğru çalışma ortamları dizayn edilmelidir. Çalışma masaları ve sandalyelerin doğru ölçülerde tasarlanması, doğru oturuş pozisyonunu destekleyecek sandalye seçimi gerekmektedir. Tüm bunların yanında çalışanların da vücut sağlıklarını koruması için düzenli olarak eğitimler, kurum içi etkinlikler gerçekleştirilmelidir.

İklimlendirme Teknolojileri

Çalışma ortamlarında ortamın ısısı da oldukça önemlidir. Üstelik giysi zorunlulukları olan bir kurumda çalışanların yazın terlememesi, kışın da üşümemesi için kapalı yaşam alanlarında iklimlendirme teknolojilerinin kurulması gerekmektedir. İklimlendirme teknolojileri kapalı ve büyük ofislerde tüm yaşam alanının aynı ısı derecesini korumasını sağlamaktadır. Bu ısı derecesi kışın ve yazın ısıtma ya da soğutma uygulayarak 365 gün, ortam ısısını belirli derecede tutmaya yönelik çalışmaktadır. Örneğin 23 dereceye sabitlenen hava ısısı, yazın da kışın da 23 derece olmaktadır. Böylece iç mekânda çalışanlar soğuk ya da sıcaktan etkilenmeyecekler ve böylece işlerine daha da fazla odaklanacaktır.

İş performansını arttıracak ofis dizaynlarına ek olarak, çalışanları memnun etmek asıl performansı arttıracak etmen olacaktır. Doğru yönetici çalışan ilişkisi, konforlu çalışma ortamı, tüm hakları sağlanan, özel günlerde hediyeler ile ödüllendirilen, maaş konusunda piyasanın altında bir rakam almayarak hak ettiği ücreti aldığını düşündürmek gibi çalışan memnuniyetini arttıracak etmenler de oldukça önemli olacaktır.

Prestijli ofis tasarımları oluşturmak için hazırladığımız bu blog makalemizi keşfetmek için tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.