Avangard Mutfak Fikirleri

Avangard Mutfak Fikirleri

Değişen yaşam tarzları iç dekorasyona da giderek daha çok yansıyor. Bu değişimi en belirgin olarak mutfaklarda görebiliyoruz. Mutfaklar bugün yalnızca yemek pişirilen yerler olarak değil, değişen yaşam tarzlarıyla birlikte artık daha fazla zaman geçirilen yerler olarak dizayn ediliyor. Hazır mutfaklar bu değişimi hızlandırırken, farklı tarz ve beğenilere hitap eden tasarım akımları öne çıkıyor. Avangard mutfak modelleri de öne çıkan mutfak dekorasyon stili arasında yer alıyor.

Avangard Mutfak

Birbirinden şık ve fonksiyonel detaylar günden güne mutfaklarda daha çok öne çıkıyor. Kaliteli ve şık tasarımlar birbirleriyle yarışırken en önemli unsur elbette kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak oluyor. Giydirilmiş mekanlar olarak öne çıkan mutfaklarda farklı konseptler dikkat çekerken klasikten vazgeçemeyen ama modern yaşamın sunduğu öğelerden de hoşlananlar için öne çıkan en iyi tarz: Avangard Mutfak... Peki, mobilyada avangard tarz nasıl oluyor? Avangard mutfak nedir?

Kelime olarak Fransızcadan dilimize yerleşen avangard, esasen sanat, müzik veya edebiyatta yenilikçi ve deneysel fikirler anlamına geliyor. Avangard mutfak denildiği zaman da yenilikçi, özgün ve deneysel mutfak fikirlerini anlayabiliriz. Klasik ve modernin uyum içinde harmanlanıp mutfakta hayat bulması şeklinde de tanımlayabiliriz. Bu tarzda mutfaklarda daha modern çizgileri, klasik akımın oymalarının varlığını koruduğunu ama daha sadeleştiğini, lüksü simgeleyen unsurların göz yormayacak şekilde kullanıldığını ve tüm bunlarla birlikte beyaz rengin de ağırlıklı olarak öne çıktığını görüyoruz. Ancak avangard mutfak illa beyaz olacak diye bir koşul yok elbette. Çünkü bu tamamen kullanıcının zevkine kalmış bir durum.

Avangard Mutfak Mobilyalarının Özellikleri

Daha önce saydığımız özelliklerin yanı sıra avangard mobilyaların başka ortak özellikleri de var. Örneğin, klasik mobilyalara oranla tasarımlarda daha hafif malzemeler kullanılıyor. Mutfağa yerleştirilmiş avangard mutfak masalarını yerinden oynatmak, klasik tasarımlara göre daha mümkün. Öte yandan, bu tarzda kullanabileceğiniz daha fazla kumaş seçeneği mevcut. Yani avangard mutfak masa ve sandalyelerinde daha çok renk ve desen seçeneğine sahipsiniz. Mutfak dolapların ve masalarda daha modern çizgileri tercih ederken, sandalyelerde ve perdelerde kadife ve baskılı kumaşları kullanabilir veya Osmanlı desenlerine yönelebilirsiniz. İki akımın ahenk içinde kullanıldığı avangard mutfak modelleriyle mekan içerisinde geçirdiğiniz zamanı sizin için çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Avangard Mobilyaların En Belirgin Özellikleri

  • Alaturka çizgilerle minimalist yaklaşımlar bir arada kullanılıyor.
  • Gösteriş her zaman ön planda oluyor ama yenilikçi tasarım unsurlarıyla birlikte bu gösteriş kullanıcıyı boğmuyor.
  • Özellikle beyaz, siyah gibi renkler ve elbette varaklı süslemeler yine de öne çıkıyor. Örneğin, bu tarz mutfak tasarımlarında karşınıza sık sık beyaz avangard dolabı çıkması çok normal karşılamalısınız.
  • Canlı renkler ve lüks kumaşlar kullanılıyor.
  • Avangard mobilyanın en belirleyici yanlarından biri tasarımlarda beyaz parlak lake boyanın sıkça kullanılması.

Mutfak Tasarımlarının Olmazsa Olmazları

İster klasik ister modern, ister avangard ister country tarzda olsun, hangi dekorasyon tarzını benimserseniz benimseyin yeni nesil mobilyalarda olmaz olmaz bazı tasarım unsurları var. Teknolojiyle birlikte hem hayat kolaylaşıyor hem de eşyalar akıllanıyor. Bu durum mutfak dekorasyonu için de geçerli oluyor. İşte yeni nesil mutfak tasarımlarında olmazsa olmaz unsurlar!

  • Günümüz tasarımlarında üst mutfak dolap kapakları ağırlıklı olarak enine ve yukarı kalkar şekilde kullanılırken, alt dolaplar da yatay ve geniş çekmeceler görüyoruz.
  • Üst kapaklarda tek açılım ayarlı fren sistemi veya çift açılım katlanır ayarlı fren sistemi kullanılıyor ve bu da kullanım kolaylığı sunuyor.
  • Açık mutfaklar da artık iç mimarinin önemli bir parçası. Geçmişte daha çok yazlık evlerde gördüğümüz açık mutfaklar günümüzde metropol mutfaklarında da sıkça görülmeye başlandı. Böylelikle mekan içerisinde alan kazandıran mutfak tasarımları öne çıkmaya başladı.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.