Ferah Yaşam Alanları Oluşturun

Ferah Yaşam Alanları Oluşturun

Yaşam alanlarınızda ferah bir konsept oluşturun. Evlerinizi ya da ofislerinizi aydınlatan, havalandıran, gün ışığı ve enerjisini iç mekâna taşıyan pencereler hem işlevsel hem de dekoratif olarak vazgeçilemez bir öğedir. Pencereler, binalar ile dış dünya arasındaki bağlantıyı sağlayan ya da iç mekânda yoğun iş temposundan bunaldığımızda nefes almamıza yardımcı olan alanlar yaratır. Pencereden gördüğünüz manzarada doğa ya da deniz olması kendinizi şanslı hissetmeniz için başlı başına yeterlidir. Fakat çeşitli mimari sebeplerden dolayı penceresiz odalar da bulunmaktadır. Bu alanların, pencerenin odaya kattığı artıların bir kısmını barındırması için çeşitli dekorasyon fikirlerinden yararlanabiliriz. Penceresiz bir odada zaman geçirmek ya da çalışmayı daha keyifli hale getirmenin ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Penceresiz bir odanın çözülmesi gereken en büyük sorunu aydınlatmadır. Doğal güneş ışığından mahrum kalan bu odalar için daha özenli bir aydınlatma sistemi planlanmalıdır. En önemli noktalardan biri ışığın eşit olarak doğal tonlarda odanın tüm köşelerine dağılmasıdır. Işığın eşit bir şekilde yayılması için tavanın her alanında bulunan spot ışıklar, her köşeden sarkan avizeler ya da her alanı kapsayan seyyar ışıklandırma destekleri olan abajur ve lambaderlerden yararlanmak ve odayı tek bir aydınlatma öğesi ile sınırlandırmamak uygulanması gereken adımlardır.

Işığı yansıtan ve çoğaltan, aynı zamanda yansıma ile alanı olduğundan büyük ve derin gösteren aynalar da, aydınlatma sonrasında başvurulacak ikinci çözüm noktasıdır. Yalnızca tek bir duvar değil, birden fazla alanda kullanılan aynalar ile oda çok yönlü şekilde derinleşecek ve ışık daha fazla yansıma ve kırılma alanı bulacaktır. Ayrıca, aynaların yerleştirildiği yerin çevresini de led ışıklarla aydınlatmak da odadaki aydınlığı arttıracak önemli bir hiledir. Bu noktada, seçeceğiniz aynaların çerçeveleri de kalın ve koyu renklerden oluşursa yaratılacak derinlik sınırlandırılmış olacaktır. Bu sebeple yuvarlak, oval ve köşesiz ya da kristal ayna ile çerçevelenmiş şekilde tasarlanmış ayna modelleri bu ışık geçişinin daha yumuşak bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Renkler hem mobilyada, hem aksesuarlarda, hem de duvar boyasında olmak üzere odanın ışığını ve aydınlığını doğrudan etkileyen konulardan bir diğeridir. Penceresiz bir odanın aydınlık bir atmosfere sahip olması için ilk yapılması gereken şey koyu renklerden kaçmak, beyaz ve beyaza yakın açık renklerde duvar boyası, yer döşemeleri ve mobilyalar seçerek ferah bir ortam oluşturmaktır. Açık renk duvarlar ve mobilyalarınızı, renkli ve yansıma sağlayacak metalik yüzeyli aksesuarlar ile zenginleştirerek, odanızı sadece ferah değil aynı zamanda canlı ve enerji verici bir hava ile kuşatmış olabilirsiniz.

Penceresiz bir odada oluşturmaya çalıştığınız aydınlık ve ferah atmosferi destekleyecek bir diğer nokta da sade ve abartısız mobilyalar olacaktır. Odada yakalamaya çalıştığınız ferahlık aynı zamanda boş alanın fazlalığı ile doğru orantılı olduğu için çok fazla yer kaplayan gösterişli mobilyalar alanı daraltacak, açık renk bile olsa mekânı sıkıştıracaktır. Bu sebeple, basit formlarda tasarlanmış mobilyalar ve aksesuarlar göz yormayacak ve mekânı size daha büyük ve geniş gösterecektir.

Bir diğer çözüm önerisi de odada sahte bir pencere yaratmak. Maalesef bu pencere dış ortama açılmayacak ancak, penceresi olan bir odaya yapacağınız bir pencere ile o odanın ışık ve ferahlığından istifade etmiş olacaksınız. Bu iç pencere ile odada az da olsa açık bir alan ve dışarıyla bir bağlantı noktası oluşturarak, mekânın atmosferini tazeleyeceksiniz. Bu alanın çevresine aynı boyutta fon perdeler de asarak, pencere görünümünü desteklemiş olabilirsiniz.

Göz alıcı ve ferah yaşam alanları oluşturarak pinterest ev dekorasyon önerilerindeki gibi bir dekorasyonu uyuglayabileceğinizi biliyor musunuz? İşte tüm detaylarını açıkladığımız makalemizi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.