Kapılardaki Mat ve Parlak Cilaların Farkı

Kapılardaki Mat ve Parlak Cilaların Farkı

Daha önce kapılarınızın bir iç mêkanda olabilecek en önemli dekorasyanlarından biri olduğunu duymuş muydunuz? O halde gelin birlikte kapıların iç mêkanlardaki yerini öğrenelim.

Bir misafirliğe gittiğinizde veya en basitinden kendi evinize adım attığınız anda elinizi atacağınız şey nedir sizce? Tabiki kapı kollarıdır. Ev dekorasyonlardaki ilk dikkat çeken şey her zaman kapılarımız olmuştur. Bir oda hayal edin içi ne kadar estetik, ne kadar güzel olursa olsun. Fakat kapısı külüstür ve olduça eski.. Eskimiş bir kapıya elinizi atmak ister misiniz? İstemezsiniz değil mi. Ön yargılarınız daha odanın kapısını açmadan kapının görüntüsü ile başlar. Hatta odanın içinin de en az kapı kadar kötü olabileceğini düşünürsünüz. Bu da hem bizler için hem de misafirlerimiz için kötü izlenimler bırakır. O halde evimizin kapılarını neden olabilecek en iyi şekilde dekore etmiyoruz?

Evleriniz için sadece dış girişteki kapınızın özelliği ve görünüşü değil aynı zamanda iç mekân kapılarının birçok açıdan önemi oldukça fazladır. İç mekân kapıları, odalar arasındaki kısıtlamaları sağlamaktadır. Odadaki kişilerin özgürce ve rahat hareket etmeleri iç mekân kapılarına her zaman ihtiyaç duyulmuştur. İç mekân kapılarının bilinmeyen yönleri farkında olmadan birçok fayda sağlamaktadır. Kapılar, odalarda oluşan görüntü ve ses kirliliğini en az seviyeye indirirve  böylece ev içindeki herkesi rahat bir şekilde yaşamının sürdürmesini sağlar. Özellikle kullanımdan doğan nem ve kokunun kaynağı olan mutfak, banyo ve tuvalet kapıları bu rahatsız edici kokuların diğer odalara yayılmasına engel olur. Bu yüzden kapılar dekoratif olmasının gereklilikleri yanında oldukça işlevsel bir fayda sağlamaktadır.

Mat ve Cilalı Kapıların Farklılıkları

Klasik kapı modelleri arasında mat ve cilalı diyebileceğimiz klasik kapı çeşitleri vardır. Klasik mat kapılar rengi ve dokusu sebebiyle daha soluk ve parlamayan bir yüzey sağlar. Parlak cilalı klasik kapı modelleri ise adın da anlaşılacağı üzere parlak ve canlı bir renk ve yüzey sunar. Bu da mat ve cilayı birbirinden ayıran en belirgin özelliktir. Mobilya cilası işlemleri oldukça önemli işçilik gerektirmektedir. Cilalanacak olan mobilyanın yüzeyi kesinlikle kirli olmaması son derece önemlidir. Cila mobilyanın yüzeyinde her ne varsa oraya kalıcı olarak yapışmasına sebep olur. Bu sebeple daha fazla dikkat gerektirir. Ayrıca önemli bir işçilik gösterilmesi gereken bir iş olduğu için bu işi mutlak suret ile ahşap cila ustası vasfına sahip kişilere yaptırmaları tavsiye edilir. Çünkü yapılacak herhangi bir hata mobilyanın özelliğinin kaybolmasına neden olabilir. Mat renk, Günümüzde mat renk kullanılan en çok renkler arasında yer almaktadır. Mat renk ise rengin parlak olmamasına denir. Şu an ki günümüzde arabalarda, evlerde en çok kullanılan boya türü diyebiliriz.

Mat cilalı klasik kapılar içerisinde hangisi daha fazla dikkatinizi çekiyor ise ona yönelebilirsiniz. Klasik parlak kapılardan hoşlanıyorsanız cilalı, parlamasını istemiyorsanız ise mat rengi tercih edebilirsiniz. Klasik tasarımlı kapı modelleri içerisinde bunun gibi pek çok çeşit arasından siz de kendinizi bulabilirsiniz.

Teknolojinin her alanındaki gelişmeler kapı sektöründe kendini göstermiş ve farklı , her zevke ve bütçeye uygun kapı çeşitleri bulmak artık çok daha kolay bir seçenek haline gelmiştir.  Renklerin seçiminde ana unsur mobilyaların renkleri ile uyumlu olması içindir. Bu nedenle rastgele seçmek yerine de evinizin dekorasyonunda sırıtmayacak, aksine bir bütünlük sağlayacak tercihlere yönelmelisiniz.

Beğendiğiniz kapı modellerinin cilasını seçtikten sonra tasarımı hakkında da fikir elde etmek için barok tarz kapı modellerini keşfedeceğiniz rehber yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.