Ergonomik Formda Klasik Yemek Masaları

Ergonomik Formda Klasik Yemek Masaları

Yaşam alanlarımızda kullandığımız mobilyaların ergonomik özelliklerde olması oldukça önemlidir. Mobilyaların ergonomik olması sağlığımızın korunmasında önemli bir husus olmakla birlikte rahatlık açısından da ergonomik mobilyalar tercih edilmektedir. Özenle hazırlanan yemeklerin yendiği, tüm ailenin bir araya toplandığı, misafirlerin ağırlandığı yemek masalarının özellikleri çok önemlidir. Ergonomik yemek masaları ile keyifli ve konforlu alanlar yaşamak mümkündür.

Ergonomik formda yemek masaları, genellikler her kişinin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Kişilerin boy uzunlukları, kiloları gibi fiziksel etmenler kişiye uygun ergonomik ölçü yemek masasını oluşturmaktadır.

Ancak standart yemek masalarında ergonomik hususlar düşünülmektedir. Yemek odası takımlarının ergonomiye en fazla önem verilen mobilyası sandalyelerdir. Ergonomik yemek masası sandalyeleri oturma alanı uygun ölçülerde olan, kalçanın tam temas sağladığı, bel oyuntularına göre sırt desteği olan sandalyelerdir. Ergonomik sandalyelerde en fazla dikkat edilmesi gereken kısım sırt desteğinin uygun olmasıdır. Bel boşluğunu dolduran sandalyeler tercih edilmelidir. Sandalyede oturma alanı ve sırt dayama kısmının tam 90 derece olması rahat bir oturma alanı sağlamayacaktır. Bu nedenle oturduğunuzda rahat ettiğiniz eğime sahip sandalyeleri tercih etmelisiniz.

Oturma alanının uzunluğu ve genişliği ergonomi açısından oldukça önemlidir. Eğer sandalyenin oturma alanının uzunluğunun kısa olması durumunda kalçaya fazla yük binecek ve uzun süreli oturmalarda ağrılara sebep olabilecektir. Oturma alanının uzun olması ise, kişinin sandalyede otururken arkaya yaslanmak istediğinde geriye doğru eğimli oturması gerekecek ve bu durumda da hem kalçaya hem de bele fazla yük binmiş olacaktır. Bu durumların oluşmaması için sandalyelerin oturma alanlarının uzunluklarına dikkat edilmelidir.

Sandalyelerin oturma alanlarının genişliği dar olması durumunda da kaça ve bacaklar sandalyeye yeteri kadar sığmayacağı için yük eşit dağılmayacak ve uzun süreli oturmalarda ağrı oluşumuna sebep olabilecektir. Bu ergonomik masa ölçüleri standart olmamakla birlikte kişilerin fiziksel özelliklerine göre değişmektedir. Evde yaşayacak bireylerin özelliklerine en uygun sandalyeler seçilmelidir.

Ergonomik yemek masaları için dikkat edilecek husus ise masanın yeden yüksekliğidir. Hem masanın hem de sandalyenin yerden yüksekliklerinin uygun şekilde seçilmesi ile ergonomik yemek masaları oluşturulabilir.

Sandalyede oturan kişinin ergonomik açıdan beklenilen eklem açılası 90 dereceye yakın değerlerde olmasıdır. Ayak bileği eklemi, diz eklemi, kalça eklemi açılarının 90 dereceye yakın değerlerde olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin çocuk sandalyesinde oturan bir yetişkin hayal edin hem ayak bileği hem diz hem de kalça ekleminde 90 dereceden oldukça uzan değerlerde açılar bulunmaktadır. Uzun süre çocuk sandalyesinde oturduğunuzda başta kalça ekleminiz olmak üzere diz ve ayak bileği ekleminizde zamanla sırtınızda rahatsızlıklar ve ağrılar başlayacaktır. Elbette tüm aile bireyleri için uygun olan sandalye seçimi zor olacaktır. Ancak tüm ile bireylerinin ihtiyaçlarına en yakın ölçülerde yemek masası ve sandalyeleri seçilmelidir.

Yemek masasının yerden yüksekliği de bel ve boyun sağlığı için oldukça önemlidir. Kendinize göre alçak yemek masalarında yemek yenmesi sırasında fazla eğilmeniz gerekebilir ve bu durumda zamanla bel ve boyun ağrıları yaşayabilirsiniz. Kendinizden yüksek ölçülerde yemek masasında yemek yemek ise kolunuzu fazla kaldırmanız gerekeceği için başta omuz olmak üzere omuz ve omurga ağrısı yaşayabilirsiniz.

Ağrı oluşumu vücudumuzda olmaması gereken bir takım durumların olduğunu göstermektedir. Eğer vücudumuzdan bir yerimiz ağrıyorsa nedeni araştırılmalı ve uygun önlem alınmalıdır. Ergonomik mobilyaların seçilesi vücudumuz için uygun çevresel ortamların sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Yalnızca yemek masaları değil, salon takımları ve yatak odası takımlarının da ergonomik özellikler taşımasına özen göstermelisiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.